Skocz do zawartości

Wymiana starego kotła gazowego na nowy


Recommended Posts

Gość inst
kompletna bzdura by zostawiac stary kocioł obecnie serwis np(junkers)działa błyskawicznie,czy wymieniac filtry co dopiero płukac instalacje nigdy nie wolno teg robic,chyba ze mamy sam szlam i filtr zatyka sie w 2 minuty po działąniu pompy obiegowej!
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość nie bój się zmian

moim zdaniem najlepsze kotły to te na pelet. Nie chciałoby mi się rozkopywać połowy podwórka, by poprowadzić rury z gazem. Aktualnie z programem "czyste powietrze" można uzyskać nawet do 90% dofinansowania do modernizacji kotłowni. W tym można wymienić kocioł, ocieplić budynek... Jeśli chodzi o wymianę kotła uważam, że jest to naprawdę trudny wybór. Sama długo rozważałam jaki, której firmy z jakimi parametrami... Jeśli chodzi o konkretny model to wiadomo, że każdy musi wybrać taki, by dostosował się do potrzeb budynku (wielkości itd).  Pozdrawiam serdecznie

Link do komentarza

Kotły na pellet (pelet) to jedna z opcji na drodze do wyboru nowego, ekologicznego źródła ogrzewania. Wracając do rozkopywania podwórka - czasami nie ma takiej potrzeby ani możliwości z uwagi na brak infrastruktury gazowej w gminie. Wtedy decyzja o paleniu pelletem zamiast wątpliwej jakości węglem to już krok na drodze do "Czystego Powietrza".

Producentów kotłów na pellet jest wielu i wybór zależy często od wypracowanej pozycji marki/firmy w regionie.

Link do komentarza

W statystykach gaz jest bezpieczniejszy niż prąd, mniej jest wypadków z gazem, a jakoś nikt nie pisze że dobrowolnie rezygnuje z prądu bo się go boi. 

Wiele młodych pań pisuje wprawdzie na różnych forach, że bardzo boi się promieniowania od linii elektrycznych przebiegających w pobliżu domu, o negatywnym wpływie tegoż promieniowania na zdrowie dziecka sypiającego tuż za ścianą, ale to inna sprawa. Jakoś do głowy im nie przyjdzie że ten sam prąd mają w domu, w ścianach (instalacja) i ten im nie przeszkadza.

Dziwne jak łatwo ludzie wymyślają sobie lęki (antyszczepionkowe), lekceważąc zagrożenia rzeczywiste. Boją się spadnięcia z krawędzi płaskiej ziemi, ale jazda samochodem z prędkością powyżej 100 km/h po dziesięciu piwach wcale nie wywołuje u nich lęku.

Link do komentarza

Są utarte przekonania i tego nie zmienimy jedną ustawą i okazją do zmiany poglądów :)

Generalnie prądu się ludzie nie boją natomiast boją się rachunków za prąd. Teraz poszła fama, że prąd pójdzie w górę i kojarzy mi się to z propagandą z czasów minionego ustroju.

Promujemy gaz i OZE to coś musi być poza marginesem.

 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość jarek.goraczniak
Czy wymieniając piec gazowy c.o. + c.w. z zamkniętą komorą spalania na nowej generacji piec kondensacyjny jest możliwość uzyskania dotacji.??
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • No właśnie. Przepisami obowiązującymi w każdej sytuacji, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690, wraz z późniejszymi zmianami.   https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf Instalacji elektrycznej dotyczy rozdział 8, od paragrafu 180. A jednym z najważniejszych paragrafów jest ten z nr 183, ale radzę dokładnie przestudiować wszystkie.   I to jest dokument podstawowy. Bo nawet Polskie Normy nie są dokumentem obowiązującym, a jedynie zalecanym. Od postanowień normy można odstąpić w sytuacjach uzasadnionych. Przykład podałem wyżej. Nie da się prowadzić instalacji w strefach do siebie prostopadłych, jeżeli pomieszczenie ma ściany ukośne. Albo okrągłe. A takie są i wcale nierzadko. Innym przykładem był kiedyś nakaz obejmowania połączeniami wyrównawczymi wszelkich elementów metalowych w łazienkach. A więc literalnie go stosując, należało uziemiać zawiasy szafek, albo klucze w zamkach. Co jest absurdem totalnym.      Całej instalacji nie ma technicznego sensu prowadzić np. w podłodze, bo np. lampy wiszą najczęściej na suficie, albo na ścianach. Ale np. większość instalacji gniazdek wtyczkowych - już tak. Łatwiej i taniej prowadzić ją w podłodze. Nie wszystkie oczywiście, bo musimy mieć na uwadze postanowienia paragrafu 188, pkt 2: § 188.  1... 2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.   Bo zasadą jest prowadzenie przewodów w liniach prostych, równolegle do krawędzi ścian i stropów. A odległości,  czyli wymiary w strefach, to już jest wymysł speców z SEP. Natomiast Ty się tego trzymasz, jak rąbka mamusi spódnicy. Niepotrzebnie.        
    • @retrofood Dla mnie pod takim czymś kryją się przepisy:   Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem to "...przepisach pomocniczych" to te strefy możemy traktować jako zalecenia...prowadź tak, jeżeli się da... Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem również, że zastrzeżeniem jest, że w prawej stronie przewody/rurki mam co powiedzmy 5cm. Przy prowadzeniu tylko przewodów one byłby obok siebie.     Możesz wskazać jak albo krótko opisać co masz na myśli, może coś pominąłem w tych artykułach. Przy tak ogólnym sformułowaniu mogę rozumieć, że miałem prowadzić całą instalację np.: w podłodze lub w suficie w tedy tak, na pewno bardziej da się uniknąć prowadzenia w większości przewodów w ścianach.  
    • Zgadza się, strefy prowadzenia przewodów są w przepisach pomocniczych, które i tak są nieprecyzyjne. Bo np. na poddaszach nie da się poprowadzić przewodów nie naruszając literalnie tych postanowień. Ale to i tak nie są kwestie zasadnicze. Bo instalacja będzie dobrze i bezpiecznie pracowała, jeśli przewód będzie poza strefą. Tyle, że tam nie możemy później wiercić. 
    • @retrofood pyta raczej nie o przewody w rurkach, tylko o przepisy, które chcesz zachować przy takim układzie instalacji...  
    • @Elfir - JESTEŚ WIELKA!!! Z zainteresowaniem i ciekawością czytam Twoje posty od zawsze i jestem pełen podziwu... Potrafisz wyjaśnić, opisać, pomóc...          
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...