Skocz do zawartości

Zmiany po pozwoleniu na budowę


Recommended Posts

Witam,
potrzebuję Waszej porady na temat zmian w projekcie domu po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
Jestem juz troche skołowana tym co mowi kierownik, projektant wszystko akceptuje i mowi ze bedziemy nanosic na projekt w trakcie realizacji, nadzor mowi ze projektant jest szefem itp itd - a ja mam watpliwosci. Z natury strachliwa jestem ;) Nie wiem czy pozniej PINB sie jednak nie przyczepi icon_redface.gif

Lista zmian:
1. przesuniecie komina w kotłowni o 50 cm
2. powiekszenie kotlowni kosztem malego WC (przesuniecie scianki działowej)
3. zamiana schodow wewnetrznych lanych na drewniane
4. zmiejszenie schodow zewnetrznych (po pomiarze w terenie wyszlo, ze jednak sa za glebokie i samochod nie przejedzie)
5. powiekszenie tarasu na gruncie (projektant nazwal to mala architektura i ze to nieistotne, ale sama nie wiem? czy taki taraz oddykatowany od budynku wlicza sie w jego kubature?)
6. obnizenie wjazdu do garazu o 15 cm (bedzie problem z wjazdem autem, dom ustawiony bokiem na dzialce, jesli zostawimy tak jak jest to 45 cm - za wysoko).

Poradzcie plis, wiem ze macie duze doswiadczenie, moze ktos juz wprowadzal takie zmiany i wie jak beda potraktowane ostatecznie (czyli przy odbiorze, a z tego co wiem to ostatnie zdanie nalezy jednak do PINB, a nie do projektanta).

dzieki icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Projektant jest szefem wszystkich szefów.
To on i tylko on decyduje jakie zmiany wymagają tylko jego podpisu (zmiany nieistotne), a jakie (istotne) nowego pozwolenia na budowę.



Tak wiem, projektant sie zgadza, ze to nieistotne.

Ja sie boje tylko co powiem Nadzor, bo dla mnie jakiekolwiek odstapienia to koniec, masakra i w ogole, ale niestety pare rzeczy wyszlo "w praniu" i stad pytanie.
Link do komentarza
Cytat

"Przesunięcie komina w kotłowni o 50 cm"- a co wyżej?
Niby tylko 50 cm, ale tyle pisze się ostatnio o kominach i wentylacji niedziałających, że aż się boje.



A w jakim sensie "wyzej"?
Mysle, ze wszystko zgodnie ze sztuka tylko lokalizacja inna. Wentylacja nie bedzie zaburzona, jest tylko na dole (dom parterowy). Wiem, ze fakt schodow moze byc mylacy i sugerowac poddasze, ale rzeczywscie projekt jest taki - dom praterowy ze strychem na ktory prowadza schody lane..
Link do komentarza
Cytat

A w jakim sensie "wyzej"?
Mysle, ze wszystko zgodnie ze sztuka tylko lokalizacja inna. Wentylacja nie bedzie zaburzona, jest tylko na dole (dom parterowy). Wiem, ze fakt schodowa moze byc mylacy i sugerowac poddasze, ale rzeczywscie projekt jest taki - dom praterowy ze strychem na ktory prowadza schody lane..


Więc żelbetowe schody można sobie darować na strych ,a przesunięty komin zmieni trochę więźbę i może jeszcze ingerować stropie ,a starczyło lawy pod ten przesunięty komin ?
Link do komentarza
Cytat

fakt schodow moze byc mylacy i sugerowac poddasze, ale rzeczywscie projekt jest taki - dom praterowy ze strychem na ktory prowadza schody lane..


Kolejny raz widzę, jak nasi userzy zadający pytania skąpią nam informacji i dopiero przy - niejako - ciągnięciu za język, dodają istotne dla całości sprawy wiadomości icon_cry.gif
Link do komentarza
Cytat

Więc żelbetowe schody można sobie darować na strych ,a przesunięty komin zmieni trochę więźbę i może jeszcze ingerować stropie ,a starczyło lawy pod ten przesunięty komin ?



Tak, komin bedzie stal na lawie fundamentowej

Cytat

Trafi w krokiew, ale się posztukuje.



Wykonawca mowi, ze jak postawimy tam gdzie chcemy to wyjdzie miedzy krokwiami

Cytat

Kolejny raz widzę, jak nasi userzy zadający pytania skąpią nam informacji i dopiero przy - niejako - ciągnięciu za język, dodają istotne dla całości sprawy wiadomości icon_cry.gif



Przepraszam, jestem niejako laikiem nie sadzilam, ze to istotna informacja.
Czy fakt, ze dom jest parterowy cos zmienia?
Link do komentarza
A na marginesie - napisała zmian w projekcie z czego wnioskować można, że zmiany przed wykonaniem prac.

Projektant może nanieść zmiany przed wykonaniem zmian, w trakcie prac i po zakończeniu prac.

Co do wentylacji (grawitacyjnej) - kolegom chodziło o to, że przewody wentylacji grawitacyjnej nie można prowadzić w poziomie, kratka musi być w kominie.
Link do komentarza
Cytat

Trafi w krokiew, ale się posztukuje.


To nie problem z dachem ,wymian się robi,albo trafi w pole po przeciwnej stronie tej samej krokwi .Gorzej jak skomplikowany dach ,przybliży się za bardzo np. do kosza .

A mogłabyś wkleić projekt rzuty ,nie zaszkodzi jak polukamy co to za zmiany będą i ich konsekwencje . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To nie problem z dachem ,wymian się robi,albo trafi w pole po przeciwnej stronie tej samej krokwi .Gorzej jak skomplikowany dach ,przybliży się za bardzo np. do kosza .

A mogłabyś wkleić projekt rzuty ,nie zaszkodzi jak polukamy co to za zmiany będą i ich konsekwencje .



Dach prosty, dwuspadowy, zadnych lukarn itp. Mysle, wiec ze dla samego komina nie bedzie to mialo znaczenia.
Projekt moge wkelic jak tylko zeskanuje, jasne czemu nie:)
Link do komentarza
Cytat

dziekuje Wam bardzo za wszelkie opinie:)

Ale ten taras mnie jednak meczy - przewertowalam internet i czytam, niektorzy maja problem jak powiekszaja taras przy domu. Sama nie wiem...


Najważniejsze żebyś miała aktualny projekt ze wszystkimi zmianami (naniesionymi przez projektanta) ,jakie zostały zrobione w trakcie budowy .
Jeżeli uzna się odstępstwa od projektu za istotne. W takiej sytuacji nakłada się na inwestora zawsze obowiązek przedłożenia projektu zamiennego (zgodnego z tym, co zostało wybudowane). Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Najważniejsze żebyś miała aktualny projekt ze wszystkimi zmianami (naniesionymi przez projektanta) ,jakie zostały zrobione w trakcie budowy .
Jeżeli uzna się odstępstwa od projektu za istotne. W takiej sytuacji nakłada się na inwestora zawsze obowiązek przedłożenia projektu zamiennego (zgodnego z tym, co zostało wybudowane).



Czyli rozumiem, ze mam niczego nie zatajac icon_cool.gif

Dzownilam jeszcze dzis do nadzoru i powiedzieli, ze jesli taras to dla nich nieistotne o ile pow. biologicznie czynna bedzie zachowana i projektant zakwalifikuje jako nieistotna. Tak samo schody zewnetrzne.
Uff to chyba ok, boze przezyc ta budowe do konca icon_redface.gif
Link do komentarza
M<a racje - jest określona minimalna powierzchnia (teren) biologicznie czynna, która musi być nienaruszona.
Przy małych działkach jest to (może być) problemem.

Cytat

22) terenie biologicznie czynnym - należy przez to rozumiec teren z nawierzchnia ziemna urzadzona w
sposób zapewniajacy naturalna wegetacje, a także 50 % powierzchni tarasów i stropodachów z taka
nawierzchnia, nie mniej jednak niż 10 m2, oraz wode powierzchniowa na tym terenie,

Link do komentarza
Cytat

Czyli jak ja mam działkę 17200m2 i na tym dom 182m2 z tarasem to mogę robić co chcę ?



ja tam nie wiem czy mozna robic co sie chce?
moze moj Urzad malo czepialski jest? ogolnie jak dzownie to zawsze mowia to samo: dla nich nieistotne, byleby tak napisal projektant i dal rysunek. wszystko wrysowac, nic nie zatajac itp.

Link do komentarza
Cytat

A kto lub co tego zabrania ?
Zwłaszcza jeśli projektant uzna to za zmianę nieistotną, a urząd nie będzie się wtryniał, że to zmiana plany zagospodarowania działki.

Ps. w WZ lub MPZP określają jaki % działki ma pozostać "biologiczny".



Acha, ja na planie zagospodarowania dzialki nie mam wrysowanego tarasu ani schodow, tylko dom, media, droge dojazdowa.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...