Skocz do zawartości

Wentylacja z odzyskiem ciepła do domu jedorodzinnego


botulina

Recommended Posts

Witam

Stoję przed wyborem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem (rekuperacja). Dom będę mieć ogrzewany pompą ciepła 6kw. Obiekt 160m2, parterowy, 2 osoby mieszkające na stałe non stop, kubatura 430m3.

Dostałam kilka propozycji, prosiłabym o pomoc w wyborze systemu:

  1. Dunfoss Air
  2. Viessmann Vitowent
  3. Vallox 110 se
  4. R-vent roto 4,5 VeEc
  5. Aeris 350VV Standard


Proszę o opinie co o tym myślicie, którą z tych jednostek warto jest wziąć pod uwagę?? Edytowano przez botulina (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Witam

Stoję przed wyborem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem (rekuperacja). Dom będę mieć ogrzewany pompą ciepła 6kw. Obiekt 160m2, parterowy, 2 osoby mieszkające na stałe non stop, kubatura 430m3.

Dostałam kilka propozycji, prosiłabym o pomoc w wyborze systemu:

  1. Dunfoss Air
  2. Viessmann Vitowent
  3. Vallox 110 se
  4. R-vent roto 4,5 VeEc
  5. Aeris 350VV Standard


Proszę o opinie co o tym myślicie, którą z tych jednostek warto jest wziąć pod uwagę??



Dwa lata temu zakupiłem centralę firmy JANGAZ - bardzo starannie wykonana i tańsza od powyższych dodatkowo (nie wiem jak teraz) ale wtedy w cenie proponowali projekt wentylacji mechanicznej do projektu domu - skorzystałem z tego. Jak do dziś działa OK . Zobaczymy jak dalej będzie. Prosze poczytać na forach o tych centralach - nie jest zbyt wiele informacji, ale trochę jest.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Proponuję sprawdzić jakie centrale mają zuzcie prądu.
Ja zastanawiałem się np nad Onyx Dream lub Mitsubishi ale wyszło że ciągną dużo więcej prądu niż Danfoss Air.
Aktualnie posiadam Danfossa Air a2, jeżeli mnie pamięć nie myli co do modelu.

Fajne jest bezprzewodowe sterowanie.
Cóż jeszcze mogę dodać, wychodzi że calkiem dobrze radzi sobie z odzyskiem ciepła.

Największą wadą są jednak filtry, właśnie czeka mnie pierwsza wymiana. Szukam jakichs zamienników gdyż org Danfossa są drogie. Cena za za zestaw filtrów G4 to 190 PLN a za G4\F7 to już 350 PLN. Trochę dużo. Edytowano przez cobratom (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Witam,

Obecnie jestem na etapie projektowania jednak w poprzednim domu miałemhttp://www.ecocomfort.pl/index.php/vents i sprawował się całkiem ok. Bardzo dobra litewska centrala. Cena też myślę, że do zaakceptowania.
Prądu nie ciągnął aż tak wiele, nie było problemu z czyszczeniem wentylatorów. Teraz raczej przymierzam się do czegoś z dodatkową możliwością podłączenia GWC chociaż projektant kręci głową, że będzie ciężko z uwagi na poziom wód gruntowych na mojej działce.
Link do komentarza
Doopa nie projektant skoro poziom wód gruntowych mu aż tak przeszkadza.
Jaki poziom wód gruntowych, taki typ GWC.

Centrala też jakaś nietegens skoro trzeba w niej czyścić wentylatory... normalnie czyści/wymienia się tylko filtry.
A wentylatory jakiej mocy ma ta litewska centrala?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Podłączę się do tematu.

Jak technicznie wygląda montaż reku na poddaszu nieużytkowym?
Dom z projektu:

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m20420a67ddf0a

i tam w stropie jest 30cm styro lub wełny - dach nieocieplony (tylko część stropodachu nad salonem 30cm)
Teraz moje pytanie - Czy jak zamontujemy reku na poddaszu i poprowadzimy wszystkie kanały nad sufitem to nie będzie problemu z przebijaniem stropu i wyprowadzaniem otworów wentylacyjnych? Czy wtedy strop nie straci na właściwościach cieplnych?

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Jak technicznie wygląda montaż reku na poddaszu nieużytkowym?
...
i tam w stropie jest 30cm styro lub wełny - dach nieocieplony (tylko część stropodachu nad salonem 30cm)
Teraz moje pytanie - Czy jak zamontujemy reku na poddaszu i poprowadzimy wszystkie kanały nad sufitem to nie będzie problemu z przebijaniem stropu i wyprowadzaniem otworów wentylacyjnych? Czy wtedy strop nie straci na właściwościach cieplnych?



Rekuperator na poddaszu użytkowym to nie problem, wiele osób decyduje się na takie umiejscowienie centrali.
Ale w Pana wypadku poddasze jest nieocieplone, tylko strop. Mechanika rekuperatora powoduje to, że na wymienniku pojawiają się skropliny z powietrza zwierającego wilgoć. Tak więc w zimie może mieć Pan problemy z zamarzaniem wymiennika centrali jeśli będzie on (wymiennik) wykonany z tworzywa sztucznego może zostać uszkodzony i rozszczelniony.
Jeżeli nie ma innej opcji montażu niż na poddaszu, proponuję zbudować "szafkę" która będzie ocieplona i zaizoluje przed mrozem, a do tego nagrzewnica wstępna ogrzewająca powietrze aby wymiennik nie zamarzał. (Ważne aby kanały również były zaizolowane wełną mineralną).

Co do drugiego pytania. Każda dziura/otwór w budynku to potencjalny mostek cieplny. Więc należy zadbać o poprawne wykonanie przejścia kanałów przez strop i izolować.

Gdyby miał pan ocieplony dach, a nie strop sprawa byłaby o niebo łatwiejsza.
________________________________________________________________________________
____________________

Wracając do tematu rekuperatorów:
wszystkie są "spoko", bo wiadomo że producenci chwalą swoje skrzynki jako najlepsze.
Kwestia tego ile możemy wydać pieniędzy na taką inwestycję i czego wymagamy od centrali. Jeśli mamy super słuch to centrala R-vent roto 4,5 VeEc może nam działać na nerwy ponieważ ma wymiennik obrotowy, który charakteryzuje się dużą słyszalnością.
No i przede wszystkim lepiej wziąć centralę z wyższej pólki cenowej z silnikami na prąd stały (mniejszy pobór prądu) oraz tanimi filtrami.
Przykład: COMAIR HRUC 380 - roczny pobór prądu ok. 150zł, komplet filtrów 100zł (w cenie przesyłka) Edytowano przez Jarszcz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Polecam jeszcze produkty ekozefiru. Sam mam taki i bardzo sobie chwalę.



icon_eek.gif Dla domu jednorodzinnego, proponujesz centralę o wydajności 800m3/h icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

LITOŚCI icon_evil.gif

Coś mi się wydaje, że ofiarą takiej (podobnej) dużej centrali i ciulowatych fafofcuw padł To ja https://forum.budujemydom.pl/Wentylacja-gra...241#entry441241 Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Niestety nie ma co się spodziewać spektakularnych efektów. Tu kilka osób dzieli się radami w podobnym temacie:  
    • Po drugiej ścianie nie ma nic z tych rzeczy, stoi po prostu szafka i nie ma tam żadnych rur ani nic Jest to mieszkanie świeżo po remoncie w stanie deweloperskim i nie było na niej żadnych usterek. I tak ślady herbaty były pojedynczymi plamami-a tutaj mam wrażenie, że albo może za mocno przycisnęłam, albo może farba była za gęsta-cięzko powiedzieć, ale spróbuj odmalować na nowo docelową farbą tak jak Pan sugeruje.
    • A czy coś wiadomo czemu ten fragment ściany ma inną strukturę? Bo już samo to jest zastanawiające. Ponadto co jest po drugiej stronie tej ściany? Czasem takie dziwne rzeczy wychodzą, gdy po drugiej stronie jest np. prysznic i ściana ulega nadmiernemu zawilgoceniu. Zakładam, że nie jest to po prostu miejsce, w którym rozlała się ta herbata? jeżeli nie ma jakichś szczególnych przyczyn tego stanu rzeczy i powodów do niepokoju to powinno wystarczyć pokrycie ściany farbą separacyjną (na plamy), potem pomalowanie jej docelową farbą.
    • witam ponownie,   po przeczytaniu paru artykułów oraz obejrzeniu filmów na YT, zdecydowałem się, że zrobię instalacje wodnej na rozdzielaczach 2x rozdzielcze do zimnej wody(7 punktów) do ciepłej 3 punkty i tutaj następujące opcję: - rozdzielacz - 3 punkty na podwójnych kolankach(cyrkulacja)  - rozdzielacz na 2 punkty a przez prysznic podwójne kolanko cyrkulacyjne(prysznic jest pierwszym punktem)   Ale bardziej zastanawia mnie fakt przekrojów/przepływów...od pionu mam wyjście na 1/2 do pierwszego zaworu i tak też poprowadziłem instalację dalej. I nie wiem czy gdzieś dalej w instalacji ma sens używania przekrojów np.: 3/4 lub pex 20, skoro tutaj mamy wąskie gardło. Mam 2 typy rozdzielaczy np.: 3/4 belka i zawory 3/4 drugi belka 3/4 i zawory 1/2. Zastanawiałem się żeby użyć dwa łączone lewy 3/4x1/2 na np.: miskę wc a prawy 3/4x3/4 na np.: prysznic, wannę lub zlewozmywak. Jeszcze inna rzecz mnie nurtuje, będę miał zasobnik pojemnościowy i tutaj zastanawiam się czy może na ciepłą wodę i cyrkulację dać np.: pex 20mm, czy to ma sens skoro wcześniej mamy pex 16 lub gwint 1/2, bo jeżeli dobrze rozumiem to zimna wodą wypycha ciepłą wodę z boilera. Zastanawiam się czy może dać też baterie termostatyczne, ale to jest nowy wątek, choć temp wody będę miał raczej stałą 45/40stopni to po przeczytaniu wstępu, gdzie piszą, że mogą usprawnić utrzymanie temp. w przypadku skoków ciśnienia/przepływu więc tam z tyłu głowy trochę też o tym myślę. Ale tak jak pisałem to jest nowy wątek. Z drugiej strony też tak patrzę, że wszystkie gwinty do baterii wannowej, prysznica są na g1/2. Na pewno lepiej byłoby jakbym instalację do rozdzielacza/czy miał poprowadzoną na np.: 3/4, w tedy chyba puszczenie wszystko na pex 16mm nie stanowiłoby problemu.   Jeszcze mam pytanie w jakiej kolejności podpinać punkty pod rozdzielacz zimnej wody? Wstępnie założyłem, że bliżej od źródła będą elementy z dużym/wrażliwym poborem i tak np.: zasobnik, prysznic, zlewozmywak, wanna(tutaj mogę poczekać odkręcam i czekam), z "drugiej strony" będzie miska wc(tym bardziej mogę czekać), zmywarka itd. Proszę o opinię wszystkich, a na pewno: @Redakcja@animus
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...