Skocz do zawartości

Jak połączyć ścianę murowaną i drewnianą?


Recommended Posts

Obecnie mieszkam w dość nietypowym miejscu. Budynek mieszkalny z cegły datowany jest na lata trzydzieste ubiegłego wieku. Całość zabudowań umiejscowiona jest w kształcie litery L. Wymarzyłem sobie dobudowanie nowej części domu właśnie w załamaniu tej litery. Chciałbym, by nowa część była wykonana z bali, a nie murowana. I tu pojawia się problem: jak połączyć ścianę murowaną i drewnianą, bo drewno „pracuje” znacznie bardziej niż mur.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/porady/13143-jak-polaczyc-sciane-murowana-i-drewniana

Link do komentarza
  • 5 lata temu...
Dnia 16.02.2013 o 21:12, Gość Adam napisał:

To raczej odpowiedź dyletanta a nie eksperta - żałosny poziom.

No rzeczywiście nieudana odpowiedź - moim zdaniem.

 

Jeśli nowa część budynku ma być dobudowana do starej - to podstawą jest dylatacja - tzn brak "twardego" połaczenia między starą i nową częścią.

Prymitywnie przybliżając jest to szpara między częściami.

Dlaczego?

Bo nowa będzie inaczej osiadać niż stara (fundamenty) - a więc na styku po pewnym czasie pojawiłyby się spękania, a nawet w skrajnym przypadku zagrożenia dla konstrukcji. Nowe mury (lub ściana z bali) też będzie inaczej "siadać"  niż stary mur .

I nie ma tu znaczenia, że nowa część będzie z bali, czy też z czego innego.

 

Natomiast naturalnie uszczelnienie elastycznym wypełnieniem tej dylatacji jest konieczne. 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość Przemek
A ja mam inne pytanie w temacie. Mam drewniany dom z lat 30. XX w. w konstrukcji sumikowo-łątkowej. Po 1945 r. dom został powiększony o jedno pomieszczenie w innej konstrukcji: ściany boczne - szkielet obity dwiema warstwami desek, ściana szczytowa - pełna cegła ceramiczna. I tu mam dylemat, czy ściana szczytowa stoi samoistnie (i może odjechać od reszty budynku) czy też jest połączona ze szkieletem na jakieś kotwy? Brak dokumentacji projektowej, a linie styku ścian ukryte są pod deskami.
Link do komentarza
11 godzin temu, Gość Przemek napisał:

linie styku ścian ukryte są pod deskami.

Odkryj - bez zbytniej demolki - na kawałku połączenie i sprawa się wyjaśni...

Zapewne są wmurowane jakieś kotwy, przymocowane do drewnianej konstrukcji ściany...

12 godzin temu, Gość Przemek napisał:

Brak dokumentacji projektowej,

Jak robił to tuż po wojnie jakiś fachowiec-cieśla, mógł robić to "z głowy"...

Link do komentarza
12 godzin temu, Gość Przemek napisał:

  mam dylemat, czy ściana szczytowa stoi samoistnie (i może odjechać od reszty budynku) czy też jest połączona ze szkieletem na jakieś kotwy? Brak dokumentacji projektowej, a linie styku ścian ukryte są pod deskami.

 

Skoro stoi jak stała, to po co tym się interesujesz? A jeśli coś Cię zaniepokoiło, to w tym miejscu lub w jego okolicy należy odkryć połączenie i zbadać co jest.

Inaczej to jak w pocie #6. Do wróżki.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...