Skocz do zawartości

remont drewnianego domu


Recommended Posts

Witam. Tak jak poprzednie wpisy ja także mam zamiar remontować stary dom. Jest on częściowo zaniedbany. Od 10 lat nikt tam nie mieszkał i nie remontował go. Kupiliśmy go w poprzednim roku. 2 miesiące zajęło nam załatwianie wszystkich pozwoleń tzn na rozbudowę, ogrodzenie i szambo. Zerwaliśmy podłogę i usunęliśmy stare legary. Leżały one bezpośrednio na podmokłym piasku i częściowo przegniły. Zrobiliśmy wylewkę betonową i w tym roku zamierzamy dokończyć posadzkę oraz wyłożyć ściany k-G. I tutaj zaczynają się schody. Bardzo prosiłabym o jakieś pomocne rady. Jest to drewniany dom. Od strony zewnętrznej na wysokość około 80 cm. został zerwany tynk, ponieważ musieliśmy wymienić belki podwalinowe i częściowo belki pod oknami. W tym roku fundusze nie pozwolą nam na ocieplenie tych ścian na zewnątrz, ale w środku będziemy kłaść karton gips. Czy powinnam czymś wyłożyć miedzy ścianą a k_g. Czym zabezpieczyć ściany drewniane zanim zasłonię ich płytami. Przed wyłożeniem k-g wymieniać będę jeszcze okna. Czy ktoś remontował podobny dom. Chętnie przyjmę wszystkie wskazówki i rady, ponieważ chcemy robić większość prac we własnym zakresie. Dla orientacji o czy piszę załączam zdjęcia.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Jeżeli nie zamierzacie użytkować w środku tego domu przez jakiś czas i będzie stał nieogrzewany to lepiej na razie sobie darujcie regipsy w srodku , poróbcie wylewki i resztę mokrych robót w środku , zróbcie zewnętrzne ocieplenie tak aby chata złapała swój klimat , regipsy dopiero na szarym końcu po mokrych robotach i po instalacjach .
Link do komentarza
Poruszacie się w niezwykle delikatnej materii.
W zasadzie ktoś (projektant) powinien wyliczyć tą nową przegrodę budowlaną - raz bo wymagają tego przepisy, a dwa aby uniknąć kondensacji pary wodnej w przegrodzie.

Drewno jest dość specyficznym "budulcem" i wymaga zgoła innego "traktowania" niż ściana murowana.
najbardziej optymalne byłoby (dla tego przypadku) ocieplenie od wewnątrz, czyli, patrząc o środka:
- płyta GK,
- folia paroizolacyjna,
- wełna.
Od zewnątrz tynk (bo już jest) ale paroprzepuszczalny.



Ps. W żadnym razie nie należy "łączyć" drewna ze styropianem !!!!!!!!!
Link do komentarza
Przyjmując, że dom zbudowany jest z bali przed montażem wewnętrznych płyt g-k nie trzeba układać żadnych folii paroizolacyjnych, gdyż uniemożliwia naturalne przenikanie pary wodnej i odparowanie wilgoci z drewna.

Opór dyfuzyjny drewnianych bali jest na tyle duży, że dostatecznie chroni przed kondesacją pary wodnej.

Przy ociepleniu ścian od zewnątrz należy użyć wełny mineralnej i tynku o wysokiej paroprzepuszczalności lub zastosować
wentylowaną oblicówkę drewnianą.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzięki Daga, Ewcia już mi wysłała. Na FB mnie nie ma, więc mnie tam nie znajdziesz 
    • Powoli przygotowuję się do budowy wymarzonego domu i stoję przed wieloma ważnymi decyzjami. Aby jak najlepiej zaplanować cały proces i upewnić się, że podejmuję właściwe wybory, mam kilka nurtujących mnie pytań. Wasze opinie i doświadczenia będą dla mnie nieocenioną pomocą. Będę wdzięczny/na za Wasze odpowiedzi!   Jakie są Wasze doświadczenia związane z projektowaniem lub budową domu? Jakich usług architektonicznych poszukiwaliście? Co skłoniło Was do poszukiwania usług architektonicznych? Czy korzystaliście z usług projektanta wnętrz? Czy korzystaliście z gotowych projektów, czy może zlecaliście wykonanie indywidualnego projektu domu? Jakie były Wasze doświadczenia z tymi usługami architektonicznymi? Na co zwracacie największą uwagę przy wyborze architekta? Co było największym wyzwaniem w całym procesie? W jaki sposób poszukiwaliście architekta? Co sądzicie o możliwości kontaktu z architektem jedynie zdalnie przez dedykowaną platformę? Co sądzicie o gotowości zapłacenia więcej za usługę architektoniczno-projektową w porównaniu do innych ofert, gdyby dany architekt wyróżniał się na tle innych? Co sądzicie o tym, jak ważne jest, aby projekt został wykonany w duchu ekologii?
    • Czyli w ogóle bez żwiru? Jaka głębokość wtedy, minimalny spadek? Czy będzie przepływ przy rurze drenażowej 100 mm, połączone 3 rury w pewnym momencie?   Z góry dziękuję za odpowiedź 😊 
    • Ok, zrozumiałem że to ma być drenaż opaskowy, jak chodzi o same rynny to ok, tylko w tej sytuacji nie ma tego co kamieniem zasypywać. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Zastosuję osadnik rynnowy z kolankiem elastycznym oraz rura PCV 100 mm ok. 1 metr od fundamentów. W ten sposób chcę wypuścić 3 rynny  1 metr od fundamentów połączone rurą drenarską bez otworów pełną z zastosowaniem trójnika uniwersalnego. Potem wraz ze spadkiem działki mogę zastosować rurę drenarską z otworami, nawadnianie.  Może jest to najlepsze rozwiązanie...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...