Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
elar1

remont drewnianego domu

Recommended Posts

Witam. Tak jak poprzednie wpisy ja także mam zamiar remontować stary dom. Jest on częściowo zaniedbany. Od 10 lat nikt tam nie mieszkał i nie remontował go. Kupiliśmy go w poprzednim roku. 2 miesiące zajęło nam załatwianie wszystkich pozwoleń tzn na rozbudowę, ogrodzenie i szambo. Zerwaliśmy podłogę i usunęliśmy stare legary. Leżały one bezpośrednio na podmokłym piasku i częściowo przegniły. Zrobiliśmy wylewkę betonową i w tym roku zamierzamy dokończyć posadzkę oraz wyłożyć ściany k-G. I tutaj zaczynają się schody. Bardzo prosiłabym o jakieś pomocne rady. Jest to drewniany dom. Od strony zewnętrznej na wysokość około 80 cm. został zerwany tynk, ponieważ musieliśmy wymienić belki podwalinowe i częściowo belki pod oknami. W tym roku fundusze nie pozwolą nam na ocieplenie tych ścian na zewnątrz, ale w środku będziemy kłaść karton gips. Czy powinnam czymś wyłożyć miedzy ścianą a k_g. Czym zabezpieczyć ściany drewniane zanim zasłonię ich płytami. Przed wyłożeniem k-g wymieniać będę jeszcze okna. Czy ktoś remontował podobny dom. Chętnie przyjmę wszystkie wskazówki i rady, ponieważ chcemy robić większość prac we własnym zakresie. Dla orientacji o czy piszę załączam zdjęcia.

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli nie zamierzacie użytkować w środku tego domu przez jakiś czas i będzie stał nieogrzewany to lepiej na razie sobie darujcie regipsy w srodku , poróbcie wylewki i resztę mokrych robót w środku , zróbcie zewnętrzne ocieplenie tak aby chata złapała swój klimat , regipsy dopiero na szarym końcu po mokrych robotach i po instalacjach .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poruszacie się w niezwykle delikatnej materii.
W zasadzie ktoś (projektant) powinien wyliczyć tą nową przegrodę budowlaną - raz bo wymagają tego przepisy, a dwa aby uniknąć kondensacji pary wodnej w przegrodzie.

Drewno jest dość specyficznym "budulcem" i wymaga zgoła innego "traktowania" niż ściana murowana.
najbardziej optymalne byłoby (dla tego przypadku) ocieplenie od wewnątrz, czyli, patrząc o środka:
- płyta GK,
- folia paroizolacyjna,
- wełna.
Od zewnątrz tynk (bo już jest) ale paroprzepuszczalny.Ps. W żadnym razie nie należy "łączyć" drewna ze styropianem !!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przyjmując, że dom zbudowany jest z bali przed montażem wewnętrznych płyt g-k nie trzeba układać żadnych folii paroizolacyjnych, gdyż uniemożliwia naturalne przenikanie pary wodnej i odparowanie wilgoci z drewna.

Opór dyfuzyjny drewnianych bali jest na tyle duży, że dostatecznie chroni przed kondesacją pary wodnej.

Przy ociepleniu ścian od zewnątrz należy użyć wełny mineralnej i tynku o wysokiej paroprzepuszczalności lub zastosować
wentylowaną oblicówkę drewnianą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...