Skocz do zawartości

Czy warto zainstalować gruntowy wymiennik ciepła?


Recommended Posts

Gość Paweł Lampka
fajne . ale ile kosztuje taka inwestycja ? skoro zaciąga powietrze zewnętrzne .....czy nie zaciąga terz kurzu ? czy trzeba coś takiego płukać , czyścić?? i najważniejsza sprawa - jak na wejściu będzie temperatura -20C, to o ile wzrośnie na wejściu ?? O 5C??.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Jeśli chodzi o konserwacje zależy to od typu np. przy glikolowym wystarczy tylko czyszczenie łatwo dostępnego wymiennika. Powietrze ogrzewa się do temp. gruntu tj. ok 6-8 stopni, niezależnie od temp na zewnątrz (przy dużych mrozach podgrzewa się ponad 20 stopni). Oczywiście musi być odpowiednia długość instalacji żeby powietrze miało czas się ogrzać. Ogólnie im większe mrozy tym lepszy efekt wymiennika. Ponadto wymiennik może ochładzać powietrze w upalne dni.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość darecki
Ja zbudowałem sam GWC żwirowy wg projektu który można kupić za ok 260zł.
Koszt całej inwestycji (żwir, koparka,
rury, geowłóknina,przepustnice elektryczne, izolacja,wentylator 200W, ktoś do pomocy itd) wyszedł ok 16-18000 zł.
W sezonie letnim ochładzam 5 pomieszczeń o całkowitej powierzchni 140m2 i przy wkopanym zwirze gradacji 16-30mm w ilości 25 ton w największe upały jest OK.
Pobór mocy to tylko 200 W na 5 pomieszczeń przez ok 5-8 godzin pracy.
W przypadku klimatyzatorów to 1800W na jedno pomieszczenie a ja chłodzę 5 pomieszczeń!
W zimę bez otwierania okien mamy świerze powietrze ogrzane z np -20st do ok +5.
Oszczędności w ogrzewaniu wg mnie to ok 20 -30%.
Powietrze bezwonne!!!
Wykonałem parę fotek w czasie instalacji GWC-jakieś pytania chętnie odpowiem podpowiem.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Wiesz czy przypuszczasz?


Chyba raczej chciał zabłysnąć, ale z marnym skutkiem.
Według analiz przeprowadzanych przez sanepid GWC żwirowe działa jak dobrej jakości filtr powietrza (z tego co pamiętam, to badania były przeprowadzane w jednym z Polskich sanatoriów, w którym działa jedno z pierwszych GWC w Polsce).
To mnie przekonało do tego rozwiązania.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Żwirowy GWC oczyszcza powietrze - to jest potwierdzony fakt badaniami sanepidu.
Dla przykładu, gruntowy wymiennik ciepła redukuje ilość bakterii w powietrzu o 86%, a grzybów o 97%.
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Gość Andrzej
Żwirowy GWC zanieczyszcza powietrze - to jest potwierdzony fakt badaniami sanepidu.Dla przykładu, gruntowy wymiennik ciepła zwiększa ilość bakterii w powietrzu o 86%, a grzybów o 97%.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Dnia 14.07.2015 o 13:54, Gość Ania napisał:

Żwirowy GWC oczyszcza powietrze - to jest potwierdzony fakt badaniami sanepidu.
Dla przykładu, gruntowy wymiennik ciepła redukuje ilość bakterii w powietrzu o 86%, a grzybów o 97%.

Witam
Aniu jest tak jak napisałaś. Poza tym:
Wielu, którzy tu wyrażają swoje opinie nie wie jakie parametry osiąga większość konstrukcji GWC - nie tylko żwirowy
Zalety:
Latem zasila budynek w sposób ciągły świeżym czystym powietrzem. Nie kręci w kółko tym samym powietrzem jak w klimie.
Zgadzam się że nie potrafi obniżyć temp powietrza z np 25C do 10C czyli o 15C. Za to potrafi z 35C obniżyć temp powietrza do 18-20C i przy ilości wymian 1,5do2/h zapewnić 100% klimatyzację - tylko czystym powietrzem. Proszę zaznajomić się z ankietami wypełnionymi przez wieloletnich użytkowników Żwirowego GWC
http://taniaklima.pl/files/ankieta1.jpg
http://taniaklima.pl/files/ankieta2.jpg
http://taniaklima.pl/files/ankieta3.jpg
http://taniaklima.pl/files/ankieta4.jpg

Zima - jest różnica czy powietrze które zasila rekuperator ma temp np -10C czy z GWC +5C.
Bez GWC przy -10C temp. za reku +/- +5C do max +8C brr zimno

GWC swobodnie zagrzeje powietrze z -10C do +5C przy oporze żwiru ok 40Pa - to jest tyle co nic. To jest jedyny koszt BEZOBSŁUGOWEJ eksploatacji GWC
Rekuperator "otrzyma" taką temp. swobodnie zagrzewa nawet do 20C - czyli różnica 30C

Temperatury i wilgotność powietrza z GWC:
Lato - upał, parno, deszcz - powietrze wpada do GWC spotyka zimny żwir (temp.średnio-roczna +10C) następuje pkt rosy i po żwirze leje się woda która jednocześnie spłukuje żwir z zanieczyszczeń które wsiąkają do gruntu rodzimego pod żwirowym GWC - proszę zapoznać się z ankietami j/w jakie temperatury letnie i zimowe osiągają Żwirowe GWC.

Czyszczenie powietrza z zanieczyszczeń:
Powietrze z Żwirowego GWC było badane pod względem biologicznym - tu są wyniki badań:
http://taniaklima.pl/files/DFN2006_P..._B_Szponar.pps - (uwaga od str 15)
http://taniaklima.pl/files/mikrobiologiczna_str18.jpg
http://taniaklima.pl/files/mikrobiologiczna_str19.jpg
i na zawartość pyłów zawieszonych przed i za Żwirowym GWC. Badanie były wykonane przez Polską Akademię Nauk:
http://taniaklima.pl/files/smog-przed-i-za-gwc-skr.pdf

Co jest drogie co tanie - to jest dyskusyjne!!! Nikt nie zaprzeczy że zdrowie jest najdroższe - może warto w to zainwestować trochę pieniędzy.
Żwirowy GWC jest drogi? Wykopać dół na głęb. 2m o powierzchni kilkunastu m2 - np 3x4m lub 3x5m. Nasypać żwiru podłączyć czerpnię i rurę PCV np fi200 do budynku. Materiały: żwir, styropian, folia budowlana, geowłóknina, rura drenarska. Czy ja tu wymieniłem jakieś drogie materiały?

Zgadzam się że można zbudować GWC jak zajęcie "sportowe" - wtedy będzie najtaniej - materiały 3-4tys.zł. Najdroższy będzie żwir - w Raciborzu brutto 45,50zł tona w Warszawie 120zł/tona - nie pytajcie dlaczego takie różnice?
Można wynająć koparkę, ciężarówkę do wywiezienia nadmiaru gruntu rodzimego i do przywiezienia żwiru. Można zlecić wykonanie firmie 4-5dni 3-4 ludzi (stosunkowo tani bo bez kwalifikacji) ma co robić.

Mam nadzieję że wyjaśniłem czytelnikom tego forum że warto budować którąś z wersji GWC.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Krystek
Andrzeju. A czy mógłbyś wskazać jakieś konkretne badania, które potwierdzają Twoje stwierdzenie, że żwirowy GWC zwiększa ilość bakterii w powietrzu o 86%, a grzybów o 97%. Bo w Necie można spotkać wiele przeciwnych stwierdzeń potwierdzonych badaniami, choćby tutaj: http://www.linkair.pl/gwc/porownanie lub tutaj https://img.oferia.pl/f130a8db70f1960edb285d62e8f051f9.pdf
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • U mnie też taki w piwnicy na krzywej podłodze stoi, ale wypoziomowane od wagi i też już parę lat jest ok. Też miałem problem z tymi blaszko-języczkami, ale o dziwo się trzyma kupy, ale nie pomyślałem żeby je zagiąć. Choć 120kg to raczej bałbym się tam położyć. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...