Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Pomocnik

Czy warto zainstalować gruntowy wymiennik ciepła?

fajne . ale ile kosztuje taka inwestycja ? skoro zaciąga powietrze zewnętrzne .....czy nie zaciąga terz kurzu ? czy trzeba coś takiego płukać , czyścić?? i najważniejsza sprawa - jak na wejściu będzie temperatura -20C, to o ile wzrośnie na wejściu ?? O 5C??.
0

Jeśli chodzi o konserwacje zależy to od typu np. przy glikolowym wystarczy tylko czyszczenie łatwo dostępnego wymiennika. Powietrze ogrzewa się do temp. gruntu tj. ok 6-8 stopni, niezależnie od temp na zewnątrz (przy dużych mrozach podgrzewa się ponad 20 stopni). Oczywiście musi być odpowiednia długość instalacji żeby powietrze miało czas się ogrzać. Ogólnie im większe mrozy tym lepszy efekt wymiennika. Ponadto wymiennik może ochładzać powietrze w upalne dni.
0

Ja zbudowałem sam GWC żwirowy wg projektu który można kupić za ok 260zł.
Koszt całej inwestycji (żwir, koparka,
rury, geowłóknina,przepustnice elektryczne, izolacja,wentylator 200W, ktoś do pomocy itd) wyszedł ok 16-18000 zł.
W sezonie letnim ochładzam 5 pomieszczeń o całkowitej powierzchni 140m2 i przy wkopanym zwirze gradacji 16-30mm w ilości 25 ton w największe upały jest OK.
Pobór mocy to tylko 200 W na 5 pomieszczeń przez ok 5-8 godzin pracy.
W przypadku klimatyzatorów to 1800W na jedno pomieszczenie a ja chłodzę 5 pomieszczeń!
W zimę bez otwierania okien mamy świerze powietrze ogrzane z np -20st do ok +5.
Oszczędności w ogrzewaniu wg mnie to ok 20 -30%.
Powietrze bezwonne!!!
Wykonałem parę fotek w czasie instalacji GWC-jakieś pytania chętnie odpowiem podpowiem.
0

Co z grzybami, pleśniami i innymi organizmami rozwijającymi się w tak dogodnych warunkach, wilgoć, ciemność i w miarę ciepło to spowoduje w krótkim czasie zarażenie wnętrza domu
0

Cytat

Wiesz czy przypuszczasz?

Chyba raczej chciał zabłysnąć, ale z marnym skutkiem.
Według analiz przeprowadzanych przez sanepid GWC żwirowe działa jak dobrej jakości filtr powietrza (z tego co pamiętam, to badania były przeprowadzane w jednym z Polskich sanatoriów, w którym działa jedno z pierwszych GWC w Polsce).
To mnie przekonało do tego rozwiązania.
0

Żwirowy GWC oczyszcza powietrze - to jest potwierdzony fakt badaniami sanepidu.
Dla przykładu, gruntowy wymiennik ciepła redukuje ilość bakterii w powietrzu o 86%, a grzybów o 97%.
0

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0