Skocz do zawartości

Palmy (?!)


Supersaxo

Recommended Posts

Cytat

...marzâ mnie sie trzy drzewka przy basenie ( niekoniecznie trzymane w doniczkach) - znacie jakies odmiany palm mrozoodpornych- jakie najbardziej by sie nadawaly ...?
A moze ma ktoś z Was ...? icon_cool.gif Bede wdzieczna za kilka cennych wskazowek ..;)



Polecałbym porady firmy OAZA-PALMY - łatwo można ich wygooglać.
Znają się dobrze na mrozoodpornych palmach i nie tylko.

Pozdrawiam
Paweł Romanowski
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 10 miesiące temu...
Na allegro zakupiłam nasiona mrozoodpornej palmy

szorstkowiec fortunego "palma mrozoodporna"
(trachycarpus fortunei)


czekam na dostawe nasion.

Według opisu

Cytat

Jeden z najbardziej mrozoodpornych wśród obecnie znanych gatunków palm na świecie. Pochodzi z gór południowych i środkowych Chin, gdzie występuje do wysokości 2400 m. Osiąga do 20 m wysokości w idealnym środowisku, choć pozostaje znacznie niższy w zimniejszych strefach. Chińska palma należy do najbardziej cenionych i najczęściej kupowanych palm ogrodowych w całej Europie. Latem wyrastają na niej wspaniałe żółte kwiaty zebrane w zwisających wiechach, później zawiązują się niebieskoszare owoce. Popularna w Europie Południowej. Roślinę tę udało się zaaklimatyzować nawet w krajach północnej i zachodniej Europy, takich jak: Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Belgia i Norwegia, w zachodniej Kanadzie (okolice Vancouver), w Japonii, i w Tasmanii. Palma ta wytrzymuje mrozy do ok. -20 stopni C.



Z doświadczeń ogrodników wynika, że dorosła palma, dobrze ukorzeniona z grubym pniem przetrwać może nawet surowe zimy. Np. w Bułgarii przetrzymała temp. -29 °C bez okrywania, w Ohio -26 °C.




Może mi się uda coś wyhodować - zobaczymy
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
JA też się przymierzałam do posadzenia palmy w ogródku, ale nie jestem przekonana do tego, czy uda mi się je utrzymać. Na pewno konieczne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w zimie i osłonięcie jej od zimnego wiatru. Pewnie też trzeba zabezpieczyć odpowiednio bryłę korzeniową przed przemarznięciem, bo wtedy to już chyba będzie po palmie...
Link do komentarza
Cytat

Sa szanse, ale trzeba je zimą okrywać i dogrzewać.


Nima takich szans w naszym klimacie, jak trzeba okrywać i dogrzewać to tak jak wybudować wokół niej szklarnię. Wtedy jednak mamy do czynienia z palmą w szklarni, a nie wolno rosnącą.
Widziałem kiedyś gdzieś w Polsce ktoś tak robił, ocieplał jak pasywniaka i dogrzewał kablem grzewczym, oczywiście wszystkie liście usychały, przetrwał tylko pień ale też nie zawsze.
Czy warto z takim czymś się paprać ?. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Można również zastosować podbitkę z blachy trapezowej TP-7P z perforacją, która może być wykonana na dowolny wymiar. Więcej informacji na naszej stronie internetowej:  https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/podbitka/podbitka-z-blachy-trapezowej-tp-7p-z-perforacja/  
    • Przede wszystkim obróbka blacharska jest ewidentnie źle zrobiona, Chodzi o ten pas blachy nad rynną. On powinien kierować wodę do rynny, a chociażby na drugim zdjęciu widać, że woda spływa po nim na bok i dalej po ścianie . Bardzo możliwe, że akurat na tamtym rogu najlepszym wyjściem byłoby dodanie narożnika do rynny i przynajmniej jej kawałka na tej ścianie.  Na pozostałych zdjęciach widać zaś nawet zacieki na ścianie, na której jest rynna. Czyli ewidentnie pas nadrynnowy i rynna nie spełniają swojej roli. Ale patrząc na zdjęcia 3 i 4 nie ma się co temu dziwić. Czy tam krawędź obróbki rzeczywiście jest powyżej poziomu tarasu? Powinna być wpuszczona niżej, tak aby woda spływała po powierzchni tarasu, następnie na obróbkę i z niej do rynny.  Przecież tu nie ma żadnej skomplikowanej techniki. Warto wziąć  parę wiader wody i po prostu wylać je na taras przy krawędzi w tych krytycznych miejscach. Wtedy będzie bardzo dobrze widać którędy spływa woda i gdzie trafia w inne miejsca niż powinna. Dobrym przykładem jest ten kawałek obróbki ze zdjęcia 2. Przecież przy takim jej ukształtowaniu i braku rynny poniżej woda po prostu musi spłynąć z tej blachy na elewację. 
    • W przypadku drewna odległość pomiędzy punktami mocowania może być duża. To akurat istotna zaleta tego materiału. Podbitka z PVC jest natomiast dość wiotka i nie można przekraczać zalecanych odległości. W sytuacji, gdy ma to być podbitka pod całą wiatą prawdopodobnie trzeba będzie najpierw zrobić ruszt nośny z desek (w odstępach np. 0,5 m) i dopiero do niego mocować panele PVC. 
    • Muszę to sprawdzić . Aktualnie nie ma mnie w domu. Generalnie blacha była dodana tydzień temu. Oryginalnie dywan jest zakończony jak wskazane na strzałkach . Obawiam się że bez skucia i dostania się do pasa nadrynnowego się nie obejdzie . W pomieszczeniu użytkowym sucho . hydroizolacja i dywan ma już ponad 3 lata.    Co najlepiej zrobić czy faktycznie kuć czy można próbować to zrobić od spodu . Elewacja i tak do poprawek i malowania na tych dwóch ścianach więc jeśli jest jakiś sposób żeby to poprawić proszę o wskazówki ?  Kołki od balustrady były montowane i zatapiane w hydroizolacji a ta górna część jest tylko nałożona . 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...