Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

sulent

Uczestnik
 • Posty

  27
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  2

sulent last won the day on sierpnia 7 2012

sulent had the most liked content!

Reputacja

4 Neutralny

O sulent

 • Ranga
  Początkujący

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  19

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Kupię zbiornik na wodę deszczową o pojemności 4.000 - 10.000 litrów w przystępnej cenie. Może być z transportem lub bez. Zbiornik betonowy lub plastikowy - dla mnie bez różnicy - obowiązkowo nie przeciekający. Woda ze zbiornika będzie wykorzystywana również do podlewania warzyw, więc odpadają zbiorniki po substancjach trujących, żrących i ropopochodnych. Podstawowym kryterium wyboru oferty będzie cena sprzedaży - im taniej, tym lepiej.
 2. O dopłatach. Założenia programu Mieszkanie dla Młodych nie są niestety korzystniejsze od Rodzina na Swoim. Zarówno finansowo wielkość dopłat ze strony Państwa będzie niższa, to jeszcze wykluczeniu będzie podlegać znaczna część społeczeństwa z tego prostego powodu, iż w małych miejscowościach żaden deweloper nic nie buduje i nie będzie możliwe kupienie mieszkania na rynku pierwotnym. Być może takie mieszkania znajdą się w ograniczonej ilości w miasteczkach powyżej 10-15 tys. mieszkańców, gdzie raz na kilka lat zdarzają się bloki budowane pod wykup mieszkań, ale w mniejszych miasteczkach i na wsiach raczej nikt nowych mieszkań na sprzedaż nie zdecyduje się wybudować, tam żaden deweloper nie zainwestuje. Młodzi ludzie z mniejszych miejscowości nie będą więc mieli możliwości skorzystania z kredytu MdM. Z tego powodu zapowiadane wejście w życie nowego dofinansowania może nie dojść do skutku, jeśli okaże się, iż przepisy dyskryminują tę wykluczoną część społeczeństwa i trzeba będzie je uchylić jako niekonstytucyjne - gdyby tak się stało, to powrót finansowania przez Państwo nowego lokum dla ludzi młodych może przesunąć się w nieoznaczoną przyszłość lub też całkowicie zniknąć. No chyba, że MdM ma inny cel - doprowadzić do wyludnienia wsi i powiększania miast o blokowiska. A na wsiach powstawać będą jedynie domki jednorodzinne budowane za własne pieniądze (i kredyt) oraz za (psedo)dopłaty z tyt. energooszczędności.
 3. Nowa przeglądarka BD dla mnie osobiście jest czytelniejsza, bo wzrok coraz słabszy i mikrodruki już nieczytelne. BD było moją inspiracją do budowy własnego domu. Otrzymane od znajomego dwa roczniki BD zainicjowały przystąpieniem do Klubu, a następnie decyzją o kupnie działki. Na etapie budowy często korzystałem z różnych porad na stronie. Uzyskana wiedza przydała się wielokrotnie - chociażby wtedy, gdy "fachowcy" błędnie połączyli mi rury wentylacji mechanicznej. Informacje ze strony internetowej BD upewniły mnie, że średnice rur są wadliwie dobrane i zażądałem zmian - co w konsekwencji doprowadziło do poprawek. Nadto lubię różne ciekawostki z zakresu budownictwa i technologii powiązanych, co BD zaspokaja mi w bardzo dużej mierze. Pozdrawiam i życzę Redakcji dalszych sukcesów.
 4. Ciekawe czy zakup aparatu fotograficznego (lub wynajęcie fotografa) można by też zaliczyć do kosztów budowy domu? Potem już tylko niewielki koszt badania nieszczelności budynku (nieobowiązkowo). Jeszcze niższy Świadectwa (obowiązkowo). No i możemy startować po dotację. Na koniec robimy rachunki i okazuje się, że wszystkie czynności okołobudowlane to np. 25 % kosztów faktycznej budowy naszego domu. Świetnie q...a świeeeetnie. A propos, czy w sejmie zasiadają jacyś budowlańcy z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, aby tworzyć normalne prawo? Może choćby Ministerstwo Infrastruktury takich posiada do podpowiadania posłom?
 5. Nie rozwiązuje problemu, jedynie usuwa bałagan. Niepotrzebne rzeczy nadal pozostają, tyle, że schowane z widoku publicznego.
 6. Bobiczek - choć jedno zdjęcie z samochodem w pięknym "nowym" garażu. "Prezes kiedy licytacja u ciebie tych gadżetów?" - Coolibeer podsunął mi pomysł . Na amerykańskich filmach widuje się aukcje niepotrzebnych rzeczy prowadzoną na trawniku przed domem. Może ten pomysł przeflancować do nas. Moim zdaniem każdy z nas ma sporo rzeczy "napóźniej" - latami walają się z kąta w kąt lub zalegają na posesji. Może lepiej je zlicytować - nawet za grosze lub po prostu oddać za darmo i zrobić wreszcie porządek. I miejsce na nowe zakupy, które w bliższej lub dalszej przyszłości staną się niezbędne. U mnie po budowie zostało m.in. - ok. 80 dachówek Roben - S-ka - ok. 40 pustaków Silka 18 - ok. 30 pustaków Silka 8 i jeszcze wiele, wiele pomniejszych. Żal wyrzucić, bo nowe (przy zakupie 3 lata temu), a zagracają. Może takie aukcje <Po budowie> lub <Niepotrzebne> warto byłoby upowszechnić. Może nawet zbiorcze - kilku sąsiadów razem. Albo może gdzieś w internecie. Co myślicie o takim pomyśle?
 7. Najlepiej tam, gdzie ich najwięcej. Dużo ogłoszeń znajdziesz na darmowych portalach np. Tablica.pl; Gumtree, Sprzedajemy.pl, KupSprzedaj.pl, Lento.pl oraz wiele innych - zawsze wybierasz dział NIERUCHOMOSCI Płatne serwisy: Allegro.pl. wraz z otoDom.pl (i wiele innych powiązanych np. domy.pl), Gratka.pl (i serwisy powiązane), nieruchomosci.pl, i jeszcze wiele, wiele innych. Warto też zajrzeć na stronę lokalnego Urzędu Gminy, ponieważ często jest tam zakładka z darmowymi ogłoszeniami z lokalnego rynku, w tym oczywiście nieruchomości. Każde większe miasto, często miasteczko, a nawet wieś ma własną stronę społecznościową. Wiele z nich możesz znaleźć wpisując swoją lub pobliską miejscowość <miejscowość24.pl>. Tam także spotyka się rubryki z darmowymi lub płatnymi ogłoszeniami z lokalnego rynku. No i jeszcze strony biur nieruchomości - najwięcej ofert lokalnych posiadają biura działające na danym terenie. W miarę wzrostu odległości biura nieruchomości od danej lokalizacji, ofert jest mniej i są mniej atrakcyjne. Pamiętaj, że samodzielnie możesz wystawić ogłoszenie: Szukam działki pod budowę o pow. ....., z dostępem do przyłączy prądu, wody, kanalizacji, gazu .........., nad jeziorem, przy lesie, ... etc,etc Zawsze można też liczyć na Google i inne wyszukiwarki. I jeszcze jedno - gdy ciągłe przeszukiwania ogłoszeń Cię męczą - zobacz czy dana strona ma tzw. powiadamiacza. Określasz ogłoszenia o interesujących Cię parametrach i aktywujesz opcję Powiadom mnie na e-mail. Potem sprawdzasz tylko swoją skrzynkę z nadesłanymi ofertami. Powodzenia w poszukiwaniach.
 8. Marcin Szymanik stwierdził: KODWszystko pięknie, mam tylko obawy, że z dopłat (jak zwykle) najbardziej skorzystają banki. Jak myślicie? Mam rację? Ja dołożę - na stronie NFOś jest tekst: KODZa wykonanie czynności weryfikacyjnych beneficjent rozlicza się bezpośrednio z weryfikatorem. Jednak kwota dotacji została tak skalkulowana, że pokrywa koszty pracy weryfikatora. W zamian za [b]wyższe koszty obsługi[/b] inwestycji, beneficjent będzie miał pewność, że jego dom / mieszkanie jest rzeczywiście energooszczędne, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. Koszt poszczególnych czynności weryfikacyjnych zostanie określony. [b]Szacuje się, że łącznie osiągną kwotę kilku tysięcy złotych.[/b] No i z dopłaty dla inwestora zostaną ochłapy. A jeszcze najpierw trzeba zapłacić weryfikatorowi, aby gdzieś za około dwa lata później - po zakończeniu budowy - uzyskać dopłatę. Tutaj może być jeszcze gorzej niż z dopłatami do solarów, bo będzie więcej ogniw łańcucha pożerającego pieniądze z dotacji. I jeszcze jedno. Ciekawe kto będzie weryfikatorem i jakie kwalifikacje będzie musiał posiadać - czy to ten sam pan/i, która wystawia świadectwo energetyczne. I jak będzie z rzetelnością końcowej oceny energetycznej, jeśli weryfikatorem projektu i certyfikatorem gotowego budynku będzie ta sama osoba. Najpierw sobie założy pewną wartość, a później - pomijając fizyczny obiekt budowlany - określi, że budowa oczywiście spełnia założenia - no bo jak inaczej, pomylił się?
 9. sulent

  Palmy (?!)

  Program "Maja w Ogrodzie" - w którymś odcinku było o człowieku, który w swoim ogrodzie uprawia palmy zabezpieczając je osłonami oraz grzałkami. Odcinków szukaj na TVN Pogoda, bo na stronie Maji są tylko opisy. Tu link http://www.tvnmeteo.pl/wideo/najnowsze,1,1...zie,122051.html Odcinek 367.
 10. Dla zainteresowanych gotowy wyrób vawt tzw. swiderek http://www.carbonfreeenergy.ru/index.php?categoryID=555 Na dzień dzisiejszy koszt ok. 24 tys. zł (najmocniejszy 1000W) przy przeliczniku NBP.
 11. Ja zrobiłem podłogówkę wszędzie - odpadły mieszacze, pompki do mieszaczy, dodatkowe zawory i regulatory. W instalacji mieszanej na początku to dodatkowe koszty zakupu tych elementów, a później możliwość awarii. Im układ prostszy, tym lepszy, sprawniejszy. Moja żona - wyjątkowy zmarźluch - dopiero przy podłogówce odczuwa komfort cieplny. Przy jej słabym krążeniu i niskim ciśnieniu, podłogówka jest dla niej zbawieniem na wiecznie zimne nogi. Z kolei synowi ciągle gorąco, jak tylko ustąpiły duże mrozy, to ponownie na rozdzielaczu zamknąłem obieg podłogówki do jego pokoju. Nawet koty są zadowolone z podłogówki!!! Zdecydowanie polecam taki sposób ogrzewania, tym bardziej, że temperatura wewnątrz jest stabilna, bez skoków raz ciepło - raz zimno.
 12. W tym roku tylko 2 myszy były. Żona w jakimś kartonie przywlokła prosto do spiżarni, a gdy wylazły - na ich widok piszczała. Ja skutecznie stosuję skórkę od chleba - na łapkę trzeba założyć, lekko zapalniczką przypalić (aromat przyciąga), sprężynę naciągnąć i zaczekać kilka minut. A potem zwłok się pozbyć. I po kłopocie. Przypalona skórka chleba intensywnie działa też na gości i głodomorów - ostrożnie ze stosowaniem.
 13. A tutaj można zobaczyć rysunki techniczne żwirowca łącznie z wymiarami i pomiarami, kubatura 36,45 m3 - czyli dla domu coś ok. 140-150 m2: http://ir.ptir.org/artykuly/pl/100/IR%28100%29_2095_pl.pdf
 14. Obowiązki pośrednika w obrocie nieruchomościami określa ustawa o gospodarce nieruchomościami D.U. z 2010, Nr 102, poz. 651 - rozdział 2, art. 179-183 Tekst ustawy można przeczytać tutaj - http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20101020651 Pośrednik nie odpowiada za obciążenie nieruchomości kredytem (za to odpowiada właściciel) a jedynie za sprawdzenie, czy takie obciążenie widnieje w Księdze Wieczystej. Znając numer KW, obecnie każdy sam już może to zrobić wyszukując na stronie http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html Pośrednik powinien okazać się licencją zawodową nadaną przez Ministra Infrastruktury (wykazy na stronie MI) oraz posiadać obowiązkowe ubezpieczenie, o którym musi poinformować klienta na jego żądanie - zwykle zapis o tym ubezpieczeniu widnieje w umowie.
 15. Dopóki się nie wprowadzisz, nic nie rób z wilgotnością. Obecnie w nowym domu nikt nie mieszka i nie produkuje pary wodnej (oddychanie, gotowanie, pranie etc). Nadto mroźne powietrze wytrąca wilgoć. Dopiero jak zamieszkasz i stwierdzisz, że jest za sucho (wilgotno) zacznij myśleć o nawilżaniu (osuszaniu). Nadto pamiętaj, że jeśli niedawno tynkowałeś, malowałeś - to w budynku jest tzw wilgoć technologiczna, która może zaburzać pomiary. Tak, czy owak proponuję zaczekać jeszcze z decyzjami o nawilżaniu. Teraz zauważyłem, że to bardzo stare zapytanie. Ciekawe jak dziś wygląda sprawa wilgotności w tym domu?
×
×
 • Utwórz nowe...