Skocz do zawartości

Jak zlikwidować ten przeciek


Recommended Posts

. Witam
Mam dom w stanie surowym zamkniętym. Na dachu więźba, membrana paro przepuszczalna, blacha. Dach pokryłem 3 lata temu. Pod gąsiory zastosowałem typową do tego celu uszczelkę z gąbki. Przez pierwsze 2 lata pod blachę nawiewało mi śniegu który zalegał na membranie. Odparowywał następnie i spływał po membranie w naturalny sposób nie robiąc widocznej szkody. Jednak aby zniwelować nawiewanie śniegu, w ubiegłym roku wymieniłem uszczelkę z gąbki pod gąsiorem na taśmę kalenicową dekarską. Nic nie pomogło, śniegu i tak nawiało. Tej zimy woda z topniejącego na membranie śniegu ciekła po gwoździach na kozły. W kilku miejscach pod nasiąkniętymi kozłami były mokre plamy na podłodze. Na dwóch kozłach nadmiar wody ciekł po nich do samego dołu, namaczając po drodze murłatę. Pod oknami dachowymi w górnym ich rogu również kapało na podłogę.
Przypuszczam że jest to efekt pogodowy a mianowicie;
Tej zimy u nas w ciągu dwóch dni spadło dużo mokrego śniegu. Trzeciego dnia przyszła nagła odwilż. Zsuwający się z dachu śnieg zaczopował rynny uniemożliwiając odpływ wody z topniejącego na membranie śniegu. Woda wykorzystała więc wszelkie inne ujścia. Co będzie jeśli położę ocieplenie i regips ? Ocieplenie zamoknie a na re gipsie powstaną plamy.
Dekarze proponowali mi zastosować pod gąsior taśmę dekarską do uszczelniania kominów. Ta taśma jest pełna bo nie ma strefy z wentylacją. Dlatego oni taką stosują bo jest szczelniejsza. Ale ja bałem się że przy braku wentylacji na kalenicy, będzie mi się utrzymywała wilgoć pod blachą. Zastosowałem więc typową taśmę kalenicową. Teraz to już nie wiem czy ja miałem rację cze dekarze.
Powiem szczerze że ręce mi opadły i nie wiem co w tej sytuacji robić. Tak sobie myślę że może po prostu założyć ocieplenie i regips i już. W tedy razie przecieku wodę zabsorbuje wata na ociepleniu a potem w naturalny sposób odparuje ją przez membranę na zewnątrz. Może tak się dzieje u wszystkich którzy już mieszkają, tylko o tym nie wiedzą bo tego nie widzą.
DORADŹCIE COŚ
Link do komentarza
Czy na pewno śnieg nawiewany jest tylko przez kalenicę? Jakie jest nachylenie dachu?

Prawdopodobnie popełniono też błędy przy układaniu blachodachówki, obróbkach blacharskich lub kąt nachylenia jest zbyt
mały (poniżej 20 st). Spływanie wody po wkrętach (gwoździach???) świadczy o braku bądź niedociśnięciu podkładek uszczelniających.
Link do komentarza
Dach jest dwuspadowy z wypustem też dwuspadowym nad facjatą. Zarówno dach główny jak i ten nad facjatą jest stromy pod kątem 45 stopni. Na początku myślałem że śnieg nawiewa pod kalenicą, ale teraz to już nie wiem. W miejscach opierzenia dachu jak i w miejscu połączenia dachu głównego z tym nad facjatą są podłożone rynienki pod blachodachówkę, ale uszczelek w tych miejscach nie ma. O jakie podkładki uszczelniające chodzi? Bo blachodachówka jest przykręcona wkrętami z podkładką, natomiast łaty i kontrłaty przybijane są do kozłów gwoździami bez żadnych podkładek.
Link do komentarza
Ja mam również dach dwuspadowy o identycznym nachyleniu i od 9 lat jest ok , tylko że ja mam pełne deskowanie z płyty OSB i na to papę potem ruszt i blachodachówkę , stryszek wentyluje otworami w ścianach szczytowych kalenice mam szczelną Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Usiąść i płakać




Zlokalizować przeciek czyli udac się na dach. Najlepiej dac tu zdjęcia i zasięgnąc opinii np. Witanda, Cezarego Jankowskiego lub forumowicza od Strzech. Inna droga - Polskie Stowarzyszenie Dekarzy i opinia techniczna - trzeba wypełnić formularz na ich stronie lub udać się do 1 z 12 oddziału terenowego.

Popłaczesz później.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Trzy lata folia na poddaszu nie zakryta!!! Dach natychmiast nadaje się do kapitalnego remontu. Z całą pewnością popełniono błędy przy montażu. Blachodachółwka jest jednym ze szczelniejszych pokryć i tak duże ilości śniegu nie powinny się tam znaleźć. Stosowanie uszczelek z gąbki przy okapie i kalenicy to duży błąd. Twoim dachem powinna się zająć profesjonalna firma. Koszty będą duże. Pozdrawiam.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ale wystarczy poszukać, oczywiście jak się ma czas i chęć. Ja ostatnio kupowałem gładź, taką profesjonalną. W Bricomarche, gdzie w zasadzie wszystko jest najtaniej kosztowała 65zł, ale nie dowiozą mi. Na Allegro 75 plus 20zł za dowóz. Parę linijek poniżej w Google okazało się, że 5km ode mnie chłopak ma 12 wiaderek po 40zł na OLX, podjechałem i mam 19kg profesjonalnej gładzi za pół ceny. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Dlatego ja bym się nie przejmował jak głęboko, bo na tym zboczu i tak ją śnieg zasypie. Dwa, że osadniki, które zapobiegają przedostawaniu się między innymi liści do rury i część z nich, takie które np ja mam są podobnej budowy jak syfon i woda jak ma zamarznąć, to najpierw tam. Btw, jak się liści nie wyciągnie, a na jesień czasem raz w tygodniu wyciągam, to też te liście razem z wodą zamarzną. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka Tak, pomarańczowa. Tylko jak będziesz zasypywał ten zbiornik, to zapytaj producenta jak głęboko ma być zakopany, bo sąsiadowi ostatnio taki piękny niebieski jak batyskaf połamało na następny dzień. Producent nie uznał reklamacji, bo powiedzieli, że zasypali mokrą ziemią. A ja zapytałem sąsiada, co jakby zasypał suchą, a na następny dzień polałby deszcz. Po prostu naładowali tam chyba z metr wysoko ziemi, a powierzchnia tego zbiornika to taka kwadratowa beczka z dziurą w środku, jest z 10m2, więc szacuję, że naebali tam z 15 ton ziemi na ten piękny zbiorniczek i pomimo tego że wyglądał solidnie, to połamał się jak pudełko zapałek. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • jeżeli masz na myśli filtr skośny to z tego co wiem i rozumiem to nie da się go tak zainstalować jak opisałeś   nie mam zaworu zwrotnego   jeżeli dobrze zrozumiałem Twoją kolejność i w której masz 2 śrubunki, pierwszy za wodomierzem to nie wykręcisz całej grupy, chyba, że zerwiesz plombę...chyba, że czegoś nie rozumiem
    • Mieszkam w okolicy Grudziądza, tj. w strefie gdzie hz = 1.00 m. Z mapki widać, że powinienem zrobić wykop bliżej 1 m. głębokości a nie 60-80 cm., więc tak raczej zrobię.   Spadek też będę musiał zrobić trochę większy, co wynika z pochyłości gruntu wokół domu na dwóch przeciwległych bokach ( ok. 4%), bo tylko w ten sposób utrzymam rurę na odpowiedniej głębokości.     Zgadza się ale planuję to jako rozwiązanie tymczasowe. Docelowo myślałem o zakopaniu na końcu rury zbiornika takiego jak do szamba, betonowego o pojemności 6m. sześć. ale problem z dowozem do ogrodu i później z ustawieniem tak dużego zbiornika wybił mi to z głowy. Alternatywą dla betonowego jest zbiornik plastikowy, łatwiejszy w ustawieniu ale za to 2 lub 3 krotnie droższy, co sprawia że teraz zrobię tylko rury a w odleglejszym terminie dostawie zbiornik. Ale deszczówka z rury musi gdzieś wypływać, więc przez jakiś czas będzie spływać po skarpie. Tak to sobie wymyśliłem.   A czy rura o średnicy 110 mm. wystarczy ? Pomarańczowa bo szara to raczej za słaba.    
    • Cześć, mam podobny problem.   Jestem właścicielem stadniny koni. Na miejscu znajduje się wybieg + mały "domek techniczny" - jest to typowa holenderka.   Mam tam prąd budowlany, a chciałbym uzyskać taryfę G. Poczytałem trochę artykułów i jest to możliwe.  https://wspolczesnydom.pl/zmiana-mocy-przylaczeniowej-koszt-wniosek-i-procedura/   Powiedzcie czy ktoś przerabiał z Was podobny temat?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...