Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Witand - pokrycia dachowe

Ekspert budowlany
 • Posty

  486
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  7

Witand - pokrycia dachowe last won the day on marca 27 2016

Witand - pokrycia dachowe had the most liked content!

Reputacja

27 Neutralny

O Witand - pokrycia dachowe

 • Ranga
  Profesjonalista

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  285
 1. Witam .

  proszę o doradzenie ,co do renowacji pokrycia dachowego-jak na zdjęciu.

  Sześć segmentów szeregowca (każdy po 90 metr.kwadr) pokrytych jest od 15 lat gontem bitumicznym, na pełnym deskowaniu i na papie podkładowej.Do tego czasu przecieków nie ma.Obecnie chcemy pokryć to dodatkowo aby wytrzymało następne 15-20 lat.Wg projektu jest tam dopuszczalne : lekkie pokrycie dachowe ( nie dachówka -ze wzgl.na wytrzymałość więźby).

  Co radziłby Pan tam położyć?Papa termo , blachodachówka, ponownie gont, balchodachówka na rąbek?

  Czy może coś zupełnie innego?

  Jeżeli miałby to być np ponownie gont: to czy trzeba usunąć obecny gont?

  Jeżeli można proszę również o podanie nazwy producenta polecanego pokrycia, kto jest sprawdzony?

  Oczywiście mogą być np.dwaj lub trzej producenci,żeby uniknąć reklamowania .

   

  z góry uprzejme dzięki

  Pozdrawiam

  Piotr

   

  dach1.DACHfoto.jpg

 2. Biały osad na belkach poddasza

  Skoro jest to wykwit impregnatu to nie należy nic z tym robić. Natomiast na podstawie tych zdjęć trudno określić co to jest. A może to pleśń a jak tak to poczekać aż wszystko wyschnie wówczas oczyścić i można dodatkowo zaimpregnować. Pozdrawiam.
 3. Płytowanie OSB i nieszczęsna membrana

  Zastosuj papę podkładowa termozgrzewalną ale jej nie przygrzewaj do OSB. Folie możesz zostawić. Pozdrawiam.
 4. Płytowanie OSB i nieszczęsna membrana

  Czemu tak chaotycznie prowadzisz budowę swojego domu? Czemu czekasz trzy miesiące z kryciem docelowym i praktycznie jak już straciłeś gwarancję na krycie wstępne zaczynasz zastanawiać się czy jest dobrze? Jest źle ale nie tragicznie o ile teraz nie przecieka. Folia i blacha (domyślam się, że będzie to jakaś blacha o rdzeniu stalowym) mają podobną żywotność więc za jakieś 20~25 lat czeka Cię remont dachu. A może w tym czasie sprzedasz ten dom i nie będzie to już Twój problem? Pokrycia blaszane są dość szczelnymi pokryciami więc nie powinno być problemów. Zjawisko tak zwanego "roszenia blachy" nie stanowi problemu bo są to niewielkie ilości kondensatu z reguły nie odrywające się od blachy. Ilości będą niewielkie bo płyta OSB stawia dość duży opór parze wodnej więc z budynku przedostaną się pod blachę szczątkowe jej ilości. W kalenicy otwór konieczny i szczelina wlotowa wysokości 2 cm pomiędzy styropianem elewacyjnym a płytą OSB też konieczna. Zakrycie kalenicy na kryciu docelowym musi umożliwiać swobodny wypływ powietrza. Z kryciem docelowym nie należy już dłużej czekać! Natomiast gdybyś chciał to zrobić profesjonalnie to należy zdemontować łaty i kontrłaty (część ulegnie zniszczeniu) folia może zostać. Poziome połączenia płyt OSB naciąć piłą tak aby powstały szczeliny. Zamontować papę podkładową termozgrzewalną, kontrłaty, łaty (rozstaw zależny od rodzaju pokrycia) i blacha. Dach pod papą z kontrłatami może czekać do wiosny na montaż łat i krycie docelowe. Pozdrawiam.
 5. Więźba błędy

  Teoria to jedno a praktyka to drugie. Nie może być tak, że inwestor jest nie świadomy tego co robi. Ma od tego kierownika budowy. To, że drewno nie ma certyfikatu nie oznacza, że się nie nadaje. Suszone i certyfikowane drewno też pęka. Skoro kierownik budowy dopuścił drewno i odebrał więźbę to jest OK. Inną kwestią jest lokowanie śrub. Nie widać wieńca więc śruby wychodzą ze stropu. Kierownik budowy powinien wskazać ich lokalizację. Można było też przestawić trochę krokwie. Wszystkie te kwestie należy rozstrzygnąć z kierownikiem budowy. Nie chcę wnioskować, że inwestor szuka pretekstu aby nie płacić. Pozdrawiam.
 6. Tak jak radził Jan tylko na nokach! W załączeniu jedna z moich realizacji. Komina może się nie zobaczy ale bok lukarny tak.Pozdrawiam.
 7. malowanie podbitki drewnianej

  Jaki klej i jaką siatkę sugerujesz na drewno??? Pozdrawiam.
 8. Ocieplenie starego poddasza

  Te propozycje to tylko półśrodki. Tak jak pisałem na innym forum wcześniej czy później dach do remontu. Skoro poddasze nieużytkowe nie ma żadnego sensu izolować cieplnie dachu. Montaż krycia wstępnego od środka to nieporozumienie. Gąsiory montowane na zaprawę powoduję brak wentylacji połaci dachu. Zastosowanie proponowanych wywietrzaków nic nie zmieni. Pozdrawiam.
 9. malowanie podbitki drewnianej

  Oczyścić i dobrać kolorystykę do starej powłoki. Sugerowałbym Tikkurilę. Pozdrawiam.
 10. wentylacja lukarny

  Gdy jest zamontowane krycie docelowe, żadne ulewne deszcze nie powodują spływu potoku wody w koszu bo od tego jest blacha koszowa. Wywietrzniki połaciowe należy montować w "rozsądnej" odległości. Natomiast odnośnie komina to tylko wówczas gdy zajmuje on całą szerokość od krokwi do krokwi. Wówczas jedna kratka przed kominem i jedna za około 0,5 m.
 11. wentylacja lukarny

  Jeżeli chodzi o połacie daszku lukarny to jest szczelina, jest wylot w kalenicy (widziałem przerwę pomiędzy deskami) należy wykonać w każdym polu wloty w okolicach kosza odpowiednimi wentylacjami połaciowymi. Podobnie rzecz się ma z połacią zasadniczą na koszem z lukarną. Mogą być to rozwiązania systemowe np. do gontów bitumicznych (ma takie w swojej ofercie firma MDM) lub samodzielnie wykonane np. z blachy aluminiowej lub miedzianej. Niestety na tym Forum nie potrafię załączyć już żadnego zdjęcia. Pozdrawiam.
 12. Jak doprowadzić do pomieszczenia więcej światła?

  Idąc tym tropem może warto urządzić sypialnię w szklarni? Wracając do meritum to rzecz gustu jak duże okna i ile. Jeden lubi wypoczywać w słońcu a drugi w cieniu. Przedstawiłem własną opinię w tej kwestii. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś przedstawił własną. Pozdrawiam.
 13. Dach z miedzi – tak czy nie?

  No właśnie, każdy postrzega szlachetność materiału inaczej. Pozdrawiam.
 14. więźba dachowa - prośba o pomoc

  Daj belki na murłatach i zwiększ kąt nachylenia połaci o 5*. Kalenica Ci się podniesie o około 0,5 m i strych będziesz miał taki sam. Pozdrawiam.
 15. Jak doprowadzić do pomieszczenia więcej światła?

  Każdy kto pisze, że taką dachówką można doświetlić pomieszczenie to nie ma pojęcia o czym pisze lub robi sobie żarty po to aby zaistnieć w tym wątku. Takimi dachówkami można doświetlić nieużytkowy strych, stodołę, garaż lub inne pomieszczenie gospodarcze nieogrzewane. Wracając do meritum rodzi się takie pytanie: po co akurat dodatkowo doświetlać sypialnię? Jak sama nazwa wskazuje to pomieszczenie służy do spania. Czy w nocy ma być tam widniej???? Latem będziemy musieli tak duże przeszklenia zasłaniać bo sypialnia będzie się niepotrzebnie nagrzewać. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w filmiku dołożono okna a następnie zaraz je zasłonięto!! Po co? Takie okna są bardzo atrakcyjne ale nie w sypialni. Pozdrawiam.
×