Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Witand - pokrycia dachowe

Ekspert budowlany
 • Posty

  493
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  7

Wszystko napisane przez Witand - pokrycia dachowe

 1. Jak drewno jest suszone ( a takie powinno być) to żadne impregnaty nie są potrzebne. A jak już impregnujemy to warto zastosować impregnaty oparte na związkach miedzi. Pozdrawiam.
 2. W tym konkretnym przypadku chodzi o garaż czyli temat głośności pokrycia dachowego nie ma żadnego znaczenia. Natomiast jeśli chodzi o korozję to jest ono normalnym zjawiskiem w pokryciach o rdzeniu stalowym. Korozja spowodowana cięciem występuję najczęściej w koszach. Korozja na połaci najczęściej na przegięciach (przetłoczeniach) wynika z mikro pęknięć powłoki lakierniczej i warstwy ochronnej cynku. Żywotność tych pokryć to około 20~25 lat. Pozdrawiam.
 3. Nie stosuję wkrętów do poziomowania łat. To nie moja bajka. Wyprowadzam połać po swojemu. Przy takim nachyleniu połaci albo rynnę montujemy wyżej i wówczas na hakach nakrokwiowych albo niżej i wówczas można można na hakach doczołowych. Posadowienie deski okapowej musi umożliwić swobodny wypływ skroplin. Przy tak płaskim dachu wysokość posadowienia rynny nie ma żadnego znaczenia. W tym wypadku to tylko walor estetyczny. Pozdrawiam.
 4. Bo teraz jest moda na grafity, szarości i czarne. Wybierz wzór i kolor jak Ci się podoba. Pozdrawiam.
 5. Ciekawe spostrzeżenie. Szanowna Pani Małgorzato może Pani podać przykładową grubość blachy trapezowej? Wracając do meritum przy kryciu wstępnym wykonanym papą każde pokrycie będzie dobre i przy tym kącie nachylenia połaci żadnego nie będzie widać. Wybierz takie, które ci się podoba. Najtaniej wyjdzie blachodachówka. Blachodachówka jess pokryciem dość szczelnym ale dla pewności można na deskach najpierw nabić kontrłaty i dopiero wówczas pokryć papą podkładową termozgrzewalną. Wszystkie połączenia powinny być zgrzane i żadne papiaki nie mogą być widoczne. Natomiast "klik" nie ma widocznych
 6. Nie wiem czy moja rada jest jeszcze potrzebna. Folia dachowa to słaby materiał i nie odporny na uv (na odbite też). Koniecznie należy zasłonić niezabudowane fragmenty dachu np. czarną folią budowlaną. Pozdrawiam.
 7. Skoro jest to wykwit impregnatu to nie należy nic z tym robić. Natomiast na podstawie tych zdjęć trudno określić co to jest. A może to pleśń a jak tak to poczekać aż wszystko wyschnie wówczas oczyścić i można dodatkowo zaimpregnować. Pozdrawiam.
 8. Zastosuj papę podkładowa termozgrzewalną ale jej nie przygrzewaj do OSB. Folie możesz zostawić. Pozdrawiam.
 9. Czemu tak chaotycznie prowadzisz budowę swojego domu? Czemu czekasz trzy miesiące z kryciem docelowym i praktycznie jak już straciłeś gwarancję na krycie wstępne zaczynasz zastanawiać się czy jest dobrze? Jest źle ale nie tragicznie o ile teraz nie przecieka. Folia i blacha (domyślam się, że będzie to jakaś blacha o rdzeniu stalowym) mają podobną żywotność więc za jakieś 20~25 lat czeka Cię remont dachu. A może w tym czasie sprzedasz ten dom i nie będzie to już Twój problem? Pokrycia blaszane są dość szczelnymi pokryciami więc nie powinno być problemów. Zjawisko tak zwanego "roszenia blac
 10. Teoria to jedno a praktyka to drugie. Nie może być tak, że inwestor jest nie świadomy tego co robi. Ma od tego kierownika budowy. To, że drewno nie ma certyfikatu nie oznacza, że się nie nadaje. Suszone i certyfikowane drewno też pęka. Skoro kierownik budowy dopuścił drewno i odebrał więźbę to jest OK. Inną kwestią jest lokowanie śrub. Nie widać wieńca więc śruby wychodzą ze stropu. Kierownik budowy powinien wskazać ich lokalizację. Można było też przestawić trochę krokwie. Wszystkie te kwestie należy rozstrzygnąć z kierownikiem budowy. Nie chcę wnioskować, że inwestor szuka pretekstu aby nie
 11. Tak jak radził Jan tylko na nokach! W załączeniu jedna z moich realizacji. Komina może się nie zobaczy ale bok lukarny tak.Pozdrawiam.
 12. Te propozycje to tylko półśrodki. Tak jak pisałem na innym forum wcześniej czy później dach do remontu. Skoro poddasze nieużytkowe nie ma żadnego sensu izolować cieplnie dachu. Montaż krycia wstępnego od środka to nieporozumienie. Gąsiory montowane na zaprawę powoduję brak wentylacji połaci dachu. Zastosowanie proponowanych wywietrzaków nic nie zmieni. Pozdrawiam.
 13. Oczyścić i dobrać kolorystykę do starej powłoki. Sugerowałbym Tikkurilę. Pozdrawiam.
 14. Gdy jest zamontowane krycie docelowe, żadne ulewne deszcze nie powodują spływu potoku wody w koszu bo od tego jest blacha koszowa. Wywietrzniki połaciowe należy montować w "rozsądnej" odległości. Natomiast odnośnie komina to tylko wówczas gdy zajmuje on całą szerokość od krokwi do krokwi. Wówczas jedna kratka przed kominem i jedna za około 0,5 m.
 15. Jeżeli chodzi o połacie daszku lukarny to jest szczelina, jest wylot w kalenicy (widziałem przerwę pomiędzy deskami) należy wykonać w każdym polu wloty w okolicach kosza odpowiednimi wentylacjami połaciowymi. Podobnie rzecz się ma z połacią zasadniczą na koszem z lukarną. Mogą być to rozwiązania systemowe np. do gontów bitumicznych (ma takie w swojej ofercie firma MDM) lub samodzielnie wykonane np. z blachy aluminiowej lub miedzianej. Niestety na tym Forum nie potrafię załączyć już żadnego zdjęcia. Pozdrawiam.
 16. Idąc tym tropem może warto urządzić sypialnię w szklarni? Wracając do meritum to rzecz gustu jak duże okna i ile. Jeden lubi wypoczywać w słońcu a drugi w cieniu. Przedstawiłem własną opinię w tej kwestii. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś przedstawił własną. Pozdrawiam.
 17. No właśnie, każdy postrzega szlachetność materiału inaczej. Pozdrawiam.
 18. Daj belki na murłatach i zwiększ kąt nachylenia połaci o 5*. Kalenica Ci się podniesie o około 0,5 m i strych będziesz miał taki sam. Pozdrawiam.
 19. Każdy kto pisze, że taką dachówką można doświetlić pomieszczenie to nie ma pojęcia o czym pisze lub robi sobie żarty po to aby zaistnieć w tym wątku. Takimi dachówkami można doświetlić nieużytkowy strych, stodołę, garaż lub inne pomieszczenie gospodarcze nieogrzewane. Wracając do meritum rodzi się takie pytanie: po co akurat dodatkowo doświetlać sypialnię? Jak sama nazwa wskazuje to pomieszczenie służy do spania. Czy w nocy ma być tam widniej???? Latem będziemy musieli tak duże przeszklenia zasłaniać bo sypialnia będzie się niepotrzebnie nagrzewać. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w filmiku d
 20. Sam projektujesz? Masz uprawnienia? Za taki projekt odpowiada konstruktor. A czemu belki stropowe są pod murłatą? Wystarczy je zamontować nad murłatą i spełnią rolę kleszczy. Aby podeprzeć belkę kalenicową na belkach stropowych należy zamontować podwalinę. Więźbę można zaprojektować z prefabrykowanych wiązarów, nie ma wówczas sił rozporowych. Zbyteczne będą belki stropowe i murłaty. Pozdrawiam.
 21. A jest coś bardziej markowego od Smaragda? To jedyna taka na tynku. Pozdrawiam.
 22. Każdy producent ma grup rekomendowanych dekarzy. Wystarczy odwiedzić stronę producenta. Pozdrawiam.
 23. Rzecz w tym czy komuś zależy na miedzi, czy na kolorze "świeżej" miedzi. Jak na kolorze to może zastosować blachę stalową ocynkowaną pomalowaną w kolorze miedzi. Pozdrawiam.
×
×
 • Utwórz nowe...