Skocz do zawartości

Jak zlikwidować ten przeciek


Recommended Posts

. Witam
Mam dom w stanie surowym zamkniętym. Na dachu więźba, membrana paro przepuszczalna, blacha. Dach pokryłem 3 lata temu. Pod gąsiory zastosowałem typową do tego celu uszczelkę z gąbki. Przez pierwsze 2 lata pod blachę nawiewało mi śniegu który zalegał na membranie. Odparowywał następnie i spływał po membranie w naturalny sposób nie robiąc widocznej szkody. Jednak aby zniwelować nawiewanie śniegu, w ubiegłym roku wymieniłem uszczelkę z gąbki pod gąsiorem na taśmę kalenicową dekarską. Nic nie pomogło, śniegu i tak nawiało. Tej zimy woda z topniejącego na membranie śniegu ciekła po gwoździach na kozły. W kilku miejscach pod nasiąkniętymi kozłami były mokre plamy na podłodze. Na dwóch kozłach nadmiar wody ciekł po nich do samego dołu, namaczając po drodze murłatę. Pod oknami dachowymi w górnym ich rogu również kapało na podłogę.
Przypuszczam że jest to efekt pogodowy a mianowicie;
Tej zimy u nas w ciągu dwóch dni spadło dużo mokrego śniegu. Trzeciego dnia przyszła nagła odwilż. Zsuwający się z dachu śnieg zaczopował rynny uniemożliwiając odpływ wody z topniejącego na membranie śniegu. Woda wykorzystała więc wszelkie inne ujścia. Co będzie jeśli położę ocieplenie i regips ? Ocieplenie zamoknie a na re gipsie powstaną plamy.
Dekarze proponowali mi zastosować pod gąsior taśmę dekarską do uszczelniania kominów. Ta taśma jest pełna bo nie ma strefy z wentylacją. Dlatego oni taką stosują bo jest szczelniejsza. Ale ja bałem się że przy braku wentylacji na kalenicy, będzie mi się utrzymywała wilgoć pod blachą. Zastosowałem więc typową taśmę kalenicową. Teraz to już nie wiem czy ja miałem rację cze dekarze.
Powiem szczerze że ręce mi opadły i nie wiem co w tej sytuacji robić. Tak sobie myślę że może po prostu założyć ocieplenie i regips i już. W tedy razie przecieku wodę zabsorbuje wata na ociepleniu a potem w naturalny sposób odparuje ją przez membranę na zewnątrz. Może tak się dzieje u wszystkich którzy już mieszkają, tylko o tym nie wiedzą bo tego nie widzą.
DORADŹCIE COŚ
Link do komentarza
Czy na pewno śnieg nawiewany jest tylko przez kalenicę? Jakie jest nachylenie dachu?

Prawdopodobnie popełniono też błędy przy układaniu blachodachówki, obróbkach blacharskich lub kąt nachylenia jest zbyt
mały (poniżej 20 st). Spływanie wody po wkrętach (gwoździach???) świadczy o braku bądź niedociśnięciu podkładek uszczelniających.
Link do komentarza
Dach jest dwuspadowy z wypustem też dwuspadowym nad facjatą. Zarówno dach główny jak i ten nad facjatą jest stromy pod kątem 45 stopni. Na początku myślałem że śnieg nawiewa pod kalenicą, ale teraz to już nie wiem. W miejscach opierzenia dachu jak i w miejscu połączenia dachu głównego z tym nad facjatą są podłożone rynienki pod blachodachówkę, ale uszczelek w tych miejscach nie ma. O jakie podkładki uszczelniające chodzi? Bo blachodachówka jest przykręcona wkrętami z podkładką, natomiast łaty i kontrłaty przybijane są do kozłów gwoździami bez żadnych podkładek.
Link do komentarza
Ja mam również dach dwuspadowy o identycznym nachyleniu i od 9 lat jest ok , tylko że ja mam pełne deskowanie z płyty OSB i na to papę potem ruszt i blachodachówkę , stryszek wentyluje otworami w ścianach szczytowych kalenice mam szczelną Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Usiąść i płakać




Zlokalizować przeciek czyli udac się na dach. Najlepiej dac tu zdjęcia i zasięgnąc opinii np. Witanda, Cezarego Jankowskiego lub forumowicza od Strzech. Inna droga - Polskie Stowarzyszenie Dekarzy i opinia techniczna - trzeba wypełnić formularz na ich stronie lub udać się do 1 z 12 oddziału terenowego.

Popłaczesz później.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Trzy lata folia na poddaszu nie zakryta!!! Dach natychmiast nadaje się do kapitalnego remontu. Z całą pewnością popełniono błędy przy montażu. Blachodachółwka jest jednym ze szczelniejszych pokryć i tak duże ilości śniegu nie powinny się tam znaleźć. Stosowanie uszczelek z gąbki przy okapie i kalenicy to duży błąd. Twoim dachem powinna się zająć profesjonalna firma. Koszty będą duże. Pozdrawiam.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przepisy ppoż. mówią, że tak blisko granicy nie wolno stawiać domu. O płocie niczego nie mówią.  A skoro dom się jednak postawił, to niech teraz dom się martwi przepisami. Płot nie musi.
    • Najwyższy czas zlikwidować tę służebność, niestety to droga sadowa. Pamiętaj jednak, ze działka ze służebnością mocno zmniejsza swoją wartość.
    • Nie mam zamiaru się gniewać z sąsiadem, ma służebność nie wiadomo po co, ponieważ posuada swój własny wjazd z innej strony i dodatkowo nie respektuje żadnych zasad mimo rozmów z nim. Przekracza służebność, obiecuje że nie będzie tego robił a za chwilę jest to samo
    • U mnie było podobnie. Działki po bokach ogrodzone, bez zgody właścicieli abym mógł do swojej działki doprowadzić media, nie naruszając tych ich. Wymyśliłem że zrobię toew tej drodze ze służebnością. Kosztowało mnie ogromne ilości alkohol aby się integrować, kupowanie roślin fajnych do nasadzenia w miejscu odkładanych przez koparkę z wykopu ziemi, pogodzenia się że kiedy już za swoją ciężką kasę zrobiłem dojazd, wciąż parkowali mi on i jego goście pod bramą wjazdową, że nie mogłem wyjeżdżać i musiałem prosić aby mi na to pozwoli. Nauczyłem się jednego. Nigdy! Nigdy nie kupiłbym więcej działki, do której dostęp miałbym tylko wtedy, gdy ktoś mi na to pozwoli.     Nie gniewaj się z sąsiadem. Zgodzę daj na sprawy mało istotne. Trawa odrośnie. Rośliny nasadzisz. Ale będziesz miał pewność że kiedy pojedziesz na narty, do Egiptu latem, czy teściów odwiedzić na Wielkanoc, sąsiad zajrzy czy ktoś się nie szwęda na posesji, podkarmi kota, a nawet gdy zaufasz i się zaprzyjaźnisz - podleje w domu kwiaty 
    • Dla większości inwestorów dach to pokrycie. Dlatego interesuje ich głównie kolor i wzór blachy czy dachówki. Ukryta pod pokryciem konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, już tak ciekawa nie jest, a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/51002-wiezba-dachowa-wazny-element-dachu
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...