Skocz do zawartości

Jaka moc kominka powietrznego ?


Moose

Recommended Posts

Ewcia a może Tarnawa ? Mam i polecam bardzo wydajny i posłuszny w paleniu. Te zaproponowane owszem też fajne i te nazwy ciekawe czy Maja Erwina ? Tez prawie jak kominek icon_mrgreen.gif link do tarnawki http://www.tarnava.pl/index.php?grp=299. Wiesz nie baw się w kominki spawane z blach , tarnawa jest odlana z 1 kawałka żeliwa moja wazy 200 kg dobrze akumuluje ciepło szybko jednoczesnie sie nagrzewa jest bardzo stabilna w paleniu i kulturalnie sie steruje

Cytat

zapotrzebowanie na ciepło masz wskazane (?)
to moc chyba wiesz jaka
a jak to ma być extra
to weź najcięższy z najtańszych


Zapotrzebowanie to sprawa względna im większy kominek tym lepiej tzn im ma większe palenisko bo większe kawały drewna bez rąbania sie zmieszczą natomiast żeby miał szufelkę na popiół bez tego nie bierz Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
nie mam doświadczenia oprócz własnego z jednym takim ustrojstwem, więc nie bierz tego do serca
ja po paru latach zauważyłem, że oprócz otwierania do góry, można, przeciągając hebel, otworzyć na bok icon_lol.gif
co oznacza, że tak często z niego korzystałem wink.gif

ale moc ma tu trzeciorzędne znaczenie, chyba, że traktujesz to bardzo serio
Link do komentarza
Cytat

No nie traktuję nijak bo się nie znam...
Nie ma znaczenia??? icon_eek.gif


Pewno ze nie jak masz 16 kw kominek to 1 drewkiem nie wyciagniesz tych 16 kw tak jak i w 10 kw kominku litosci sugeuje nie kupowac koinka tylko lcd powiesic w tym miejscu
Link do komentarza
Cytat

Mosia to kolo ciebie hest fabryka komikow zeknij taniej sie nie da http://allegro.pl/listing.php/user?categor...p;change_view=1

mejbi disłan http://allegro.pl/wklad-kominkowy-antek-10...1766534483.html



Antka tyż ziorałam i jeszcze maję 12kw
chyba się tam przespaceruję w poniedziałek...Mam jakieś 30 km, może się czegoś dowiem u źródła...

Rozumiem, że ma być za przeproszeniem odlewany icon_wink.gif a nie spawany... icon_rolleyes.gif


Cytat

litosci sugeuje nie kupowac koinka tylko lcd powiesic w tym miejscu



Ty się z blondyny nie nabijaj, jeno doradź... icon_lol.gif
Przeca, jak bym coś na ten temat wiedziała to nie dopytywała bym się jak żyd/hucuł o drogę... icon_redface.gif Edytowano przez Moose (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Antka tyż ziorałam i jeszcze maję 12kw
chyba się tam przespaceruję w poniedziałek...Mam jakieś 30 km, może się czegoś dowiem u źródła...

Rozumiem, że ma być za przeproszeniem odlewany icon_wink.gif a nie spawany... icon_rolleyes.gif




Ty się z blondyny nie nabijaj, jeno doradź... icon_lol.gif
Przeca, jak bym coś na ten temat wiedziała to nie dopytywała bym się jak żyd/hucuł o drogę... icon_redface.gif


Nie spoko wiesz zobacz na ogolnie wykonanie czy lipa czy nie i zeby ci sie podobal , jak to ma być okolicznościowy piecynek to wez nawet spawany nic nie bedzie złego ale szufelke do popiołu to doradzam bo wybieranie syfu przez otwór szybowy/dzwiczki to masakra wszystko obsypiesz i zapylisz a szufelkę tylko do kubełka dasz powoli i masz czysto. Poza tym mozesz palić ile chcesz a jak masz za duzo popiołu trzeba wygaszac przed oczyszczeniem. Moja rada jakbys coś utargowała to weź jak najwiekszy kominek bedziesz miała dużą szybe i wieksze palenisko bedzie po prostu ładniejszy ja mam retro trnawe kosztowała 8 lat temu 2600 i to była ostatnia sztuka dlatego nie grymasiłem bo musiałem miec wkład szybko. Nie przeplacaj , sasiadka ma kominek z marketu i tez 8 lat pali jest ok . nie panikuj
Link do komentarza
Cytat

Nie za ma co icon_biggrin.gif , Moska kiedy big finał bo the final countdown to juz od dawna obserwuje i jestem pełen podziwu



Nie mam pojęcia... ani zielonego ani w jakimkolwiek bądź inszym kolorze... icon_mrgreen.gif
Nic już nie planuję, bo planowanie nie jest moją najmocniejszą stroną... icon_rolleyes.gif
Zresztą będziemy się widzieć w Ulanowie, to pogadamy ( albo zdążymy pogadać w drodze...icon_wink.gif)
Link do komentarza
Podzielam w pełni zdanie Barbossy.
A dlaczego?
Bo (taka moja filozofia):
- kominek ma być rekreacyjny , czyli moc nie ma znaczenia, ale
- też będzie ogrzewał, a przy tym
- im większa wielkość paleniska, tym większe szczapy się palą, czyli dają więcej ciepła, ale
- domek jest raczej „ciepły” (z bala) i stosunkowo małej bezwładności, a zatem
- duża moc nie jest pożądana.

A jak dodać do tego, że małe jest piękne, to wybór raczej jest bezdyskusyjny. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Kilka miesięcy temu dość intensywnie rozważałem wybór kominka i teraz, kiedy jestem na początku budowy i przyszedł czas na położenie rury doprowadzającej powietrze do kominka, temat powrócił. Kiedyś kupując patelnie zawsze sprawdzałem jej ciężar - im cięższa tym dłużej będzie służyć. Z wkładem kominkowym jest podobnie - wybierz najcięższy (Barbossa o tym wspominał), a będziesz mieć pewność, że jego ścianki nie są grubości drewnianego ołówka. Mój wybór spośród wielu dostępnych na polskim rynku sprowadził się do kilku modeli:
Jotul I80 RH Panorama za ok. 5400zł
Maxflam W-700 Panorama za około 3490 zł
Uniflam 700 Panorama z szybrem (to samo co INVICTA 700 Panorama sprzedawana w Leroy) za ok. 2900 zł.
Maxflam - polski produkt wyróżniający się wagą 166 kg, Jotul nie wymaga "przedstawiania" i Uniflam/Invicta francuski produkt, który cenowo i biorąc pod uwagę sprawność katalogową (75,5%) bije konkurencję na głowę, ale czy jakościowo?
Czy kominek na być do ciągłego palenia czy okazjonalnego? Żeliwny czy z wkładem szamotowym?
Pamiętaj, że wybierając wkład kominkowy możesz nabyć również np. stelaż, ruszt, przepustnicę z cięgnem itp. i te dodatki kosztują nie mało, oczywiście w zależności od producenta.
Moim zdaniem na powierzchnię 120 m2 przy dobrze zaizolowanym budynku wystarczy wkład kominkowy 12kw, bez DGP i innych wodotrysków. Zwróć uwagę, że producenci kominków podają moc nominalną i maksymalną. I najlepiej wkład kominkowy obejrzeć na żywo - przy okazjonalnym paleniu kwestie estetyczne będą najważniejsze, przy ciągłym sprawność oraz moc. I jeszcze jedno, Jotul daje 10 lat gwarancji, natomiast inni producenci 5 lat.
Link do komentarza
Cytat

To jest tak jakby wkład akumulacyjny – jak masz taką potrzebę to i owszem, ale to jest raczej pomocne wtedy, kiedy kominek służy do ogrzewania pomieszczenia.

Moim zdaniem - oczywiście icon_biggrin.gif


Ps. Jeśli planujesz dogrzewanie kominkiem np. w okresach przejściowych, to taki wkład ma uzasadnienie.



O tototo właśnie...icon_smile.gif
Dzięki Rysiu
Link do komentarza
Cytat

To jest tak jakby wkład akumulacyjny – jak masz taką potrzebę to i owszem, ale to jest raczej pomocne wtedy, kiedy kominek służy do ogrzewania pomieszczenia.

Moim zdaniem - oczywiście icon_biggrin.gif


Ps. Jeśli planujesz dogrzewanie kominkiem np. w okresach przejściowych, to taki wkład ma uzasadnienie.




Wernikulit jest izolatorem około 10 x lepszym od szamotu. Dobre rozwiązanie przy rozbudowie paleniska np: nadstawka wodna, przystawka cermiczna (podnosi temperaturę gazów wylotowych z paleniska)

Cytat

Brak obrazka

oferta lyroy 869 zł




dobre.... ale na złom icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Moose a ten wkład to cały czas w środku ma ten kolor tekturowy czy to się z czasem wypala i normalne czarne wnętrze?
Znalazłam na kratkach inny, wizualnie ciekawy wkład, właśnie z tym wkł.wernikulitowym i tak się zastanawiam jak to będzie wyglądało w użytkowaniu. Nie masz gdzieś pod ręką zdjęcia żeby mi pokazać nawet pocztą wewn?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Zaproponowano mi wyrównywanie chudziaka za pomocą styrobetonu, potem na to styropian 10 cm, ogrzewanie podłogowe i ok 7 cm jastrychu cementowego. Dowiedziałem się, że styrobeton będzie robiony z odpadów, za pomocą mielenia. Zapaliła mi się lampka ostrzegawcza. Czy słusznie?   Może lepiej warto się trochę pomęczyć i spróbować samemu robić styrobeton, zamawiając gotowy granulat? Czy wg Was warto? Pytam, bo prędzej czy później nadejdzie moment złożenia dokumentów w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie, a potem (a może wcześniej?) trzeba będzie zrobić audyt energetyczny. Pewnie będę musiał przedstawiać dokumenty potwierdzające zastosowane materiały izolacyjne i ich właściwości, bo raczej nikt mi nie wystawi papieru na zaufanie. Co w przypadku, jeśli materiał będę wykonywał sam? Mam złożyć oświadczenie, że materiał ma takie czy inne współczynniki? A może nie warto iść w styrobeton, tylko pomęczyć się równając posadzkę samym styropianem albo po prostu położyć ogrzewanie podłogowe na niewypoziomowany styropian i dopiero potem wyrównać jastrychem już pod płytki? Co radzicie?
    • Z tego co pamiętam to mi na 70m2 poszło chyba 5 wiader. Możesz zawsze dodać ciut wody aby się lepiej nakładało.   Dobra folia pcv 1mm to koszt ok 20zl/m2.
    • Dzięki za podpowiedź. Z tego co widzę - trzeba się nastawić, że jedno wiadro starczy na 10 m2. Czyli na parter trochę by tego poszło, a i roboty więcej niż przy rozkładaniu folii. Sam nie wiem...   Kiedyś używałem czegoś podobnego - hydroizolacji Ceresitu, na podłogę łazienki. Fakt, że po wyschnięciu była z tego naprawdę mocna warstwa - coś w rodzaju gumy. No ale malowanie 2x trochę czasu wtedy pochłonęło...
    • Cześć. Ja zastosowałem to co w linku https://allegro.pl/oferta/emulbit-hydroblock-w-10kg-izolacja-przeciwwilgociowa-przeciwwodna-15103807563 Można to stosować jako izolacja pod posadzkowa. Najpierw rozmieszałem trochę z wodą, zrobiłem taki a'la grunt. Później pomalowałem całą posadzkę dwa razy plus cały pierwszy pustak na ścianach. Przy malowaniu wydziela się zapach ale nie żaden drażniący. Po dwóch dniach zapach znika. Zależało mi na taki rozwiązaniu jak Tobie.
    • O takie wykonawcze szczegóły musisz osobiście wywołać największego praktyka, czyli animusa...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...