Skocz do zawartości

Jaka moc kominka powietrznego ?


Moose

Recommended Posts

Ewcia a może Tarnawa ? Mam i polecam bardzo wydajny i posłuszny w paleniu. Te zaproponowane owszem też fajne i te nazwy ciekawe czy Maja Erwina ? Tez prawie jak kominek icon_mrgreen.gif link do tarnawki http://www.tarnava.pl/index.php?grp=299. Wiesz nie baw się w kominki spawane z blach , tarnawa jest odlana z 1 kawałka żeliwa moja wazy 200 kg dobrze akumuluje ciepło szybko jednoczesnie sie nagrzewa jest bardzo stabilna w paleniu i kulturalnie sie steruje

Cytat

zapotrzebowanie na ciepło masz wskazane (?)
to moc chyba wiesz jaka
a jak to ma być extra
to weź najcięższy z najtańszych


Zapotrzebowanie to sprawa względna im większy kominek tym lepiej tzn im ma większe palenisko bo większe kawały drewna bez rąbania sie zmieszczą natomiast żeby miał szufelkę na popiół bez tego nie bierz Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
nie mam doświadczenia oprócz własnego z jednym takim ustrojstwem, więc nie bierz tego do serca
ja po paru latach zauważyłem, że oprócz otwierania do góry, można, przeciągając hebel, otworzyć na bok icon_lol.gif
co oznacza, że tak często z niego korzystałem wink.gif

ale moc ma tu trzeciorzędne znaczenie, chyba, że traktujesz to bardzo serio
Link do komentarza
Cytat

No nie traktuję nijak bo się nie znam...
Nie ma znaczenia??? icon_eek.gif


Pewno ze nie jak masz 16 kw kominek to 1 drewkiem nie wyciagniesz tych 16 kw tak jak i w 10 kw kominku litosci sugeuje nie kupowac koinka tylko lcd powiesic w tym miejscu
Link do komentarza
Cytat

Mosia to kolo ciebie hest fabryka komikow zeknij taniej sie nie da http://allegro.pl/listing.php/user?categor...p;change_view=1

mejbi disłan http://allegro.pl/wklad-kominkowy-antek-10...1766534483.html



Antka tyż ziorałam i jeszcze maję 12kw
chyba się tam przespaceruję w poniedziałek...Mam jakieś 30 km, może się czegoś dowiem u źródła...

Rozumiem, że ma być za przeproszeniem odlewany icon_wink.gif a nie spawany... icon_rolleyes.gif


Cytat

litosci sugeuje nie kupowac koinka tylko lcd powiesic w tym miejscu



Ty się z blondyny nie nabijaj, jeno doradź... icon_lol.gif
Przeca, jak bym coś na ten temat wiedziała to nie dopytywała bym się jak żyd/hucuł o drogę... icon_redface.gif Edytowano przez Moose (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Antka tyż ziorałam i jeszcze maję 12kw
chyba się tam przespaceruję w poniedziałek...Mam jakieś 30 km, może się czegoś dowiem u źródła...

Rozumiem, że ma być za przeproszeniem odlewany icon_wink.gif a nie spawany... icon_rolleyes.gif




Ty się z blondyny nie nabijaj, jeno doradź... icon_lol.gif
Przeca, jak bym coś na ten temat wiedziała to nie dopytywała bym się jak żyd/hucuł o drogę... icon_redface.gif


Nie spoko wiesz zobacz na ogolnie wykonanie czy lipa czy nie i zeby ci sie podobal , jak to ma być okolicznościowy piecynek to wez nawet spawany nic nie bedzie złego ale szufelke do popiołu to doradzam bo wybieranie syfu przez otwór szybowy/dzwiczki to masakra wszystko obsypiesz i zapylisz a szufelkę tylko do kubełka dasz powoli i masz czysto. Poza tym mozesz palić ile chcesz a jak masz za duzo popiołu trzeba wygaszac przed oczyszczeniem. Moja rada jakbys coś utargowała to weź jak najwiekszy kominek bedziesz miała dużą szybe i wieksze palenisko bedzie po prostu ładniejszy ja mam retro trnawe kosztowała 8 lat temu 2600 i to była ostatnia sztuka dlatego nie grymasiłem bo musiałem miec wkład szybko. Nie przeplacaj , sasiadka ma kominek z marketu i tez 8 lat pali jest ok . nie panikuj
Link do komentarza
Cytat

Nie za ma co icon_biggrin.gif , Moska kiedy big finał bo the final countdown to juz od dawna obserwuje i jestem pełen podziwu



Nie mam pojęcia... ani zielonego ani w jakimkolwiek bądź inszym kolorze... icon_mrgreen.gif
Nic już nie planuję, bo planowanie nie jest moją najmocniejszą stroną... icon_rolleyes.gif
Zresztą będziemy się widzieć w Ulanowie, to pogadamy ( albo zdążymy pogadać w drodze...icon_wink.gif)
Link do komentarza
Podzielam w pełni zdanie Barbossy.
A dlaczego?
Bo (taka moja filozofia):
- kominek ma być rekreacyjny , czyli moc nie ma znaczenia, ale
- też będzie ogrzewał, a przy tym
- im większa wielkość paleniska, tym większe szczapy się palą, czyli dają więcej ciepła, ale
- domek jest raczej „ciepły” (z bala) i stosunkowo małej bezwładności, a zatem
- duża moc nie jest pożądana.

A jak dodać do tego, że małe jest piękne, to wybór raczej jest bezdyskusyjny. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Kilka miesięcy temu dość intensywnie rozważałem wybór kominka i teraz, kiedy jestem na początku budowy i przyszedł czas na położenie rury doprowadzającej powietrze do kominka, temat powrócił. Kiedyś kupując patelnie zawsze sprawdzałem jej ciężar - im cięższa tym dłużej będzie służyć. Z wkładem kominkowym jest podobnie - wybierz najcięższy (Barbossa o tym wspominał), a będziesz mieć pewność, że jego ścianki nie są grubości drewnianego ołówka. Mój wybór spośród wielu dostępnych na polskim rynku sprowadził się do kilku modeli:
Jotul I80 RH Panorama za ok. 5400zł
Maxflam W-700 Panorama za około 3490 zł
Uniflam 700 Panorama z szybrem (to samo co INVICTA 700 Panorama sprzedawana w Leroy) za ok. 2900 zł.
Maxflam - polski produkt wyróżniający się wagą 166 kg, Jotul nie wymaga "przedstawiania" i Uniflam/Invicta francuski produkt, który cenowo i biorąc pod uwagę sprawność katalogową (75,5%) bije konkurencję na głowę, ale czy jakościowo?
Czy kominek na być do ciągłego palenia czy okazjonalnego? Żeliwny czy z wkładem szamotowym?
Pamiętaj, że wybierając wkład kominkowy możesz nabyć również np. stelaż, ruszt, przepustnicę z cięgnem itp. i te dodatki kosztują nie mało, oczywiście w zależności od producenta.
Moim zdaniem na powierzchnię 120 m2 przy dobrze zaizolowanym budynku wystarczy wkład kominkowy 12kw, bez DGP i innych wodotrysków. Zwróć uwagę, że producenci kominków podają moc nominalną i maksymalną. I najlepiej wkład kominkowy obejrzeć na żywo - przy okazjonalnym paleniu kwestie estetyczne będą najważniejsze, przy ciągłym sprawność oraz moc. I jeszcze jedno, Jotul daje 10 lat gwarancji, natomiast inni producenci 5 lat.
Link do komentarza
Cytat

To jest tak jakby wkład akumulacyjny – jak masz taką potrzebę to i owszem, ale to jest raczej pomocne wtedy, kiedy kominek służy do ogrzewania pomieszczenia.

Moim zdaniem - oczywiście icon_biggrin.gif


Ps. Jeśli planujesz dogrzewanie kominkiem np. w okresach przejściowych, to taki wkład ma uzasadnienie.



O tototo właśnie...icon_smile.gif
Dzięki Rysiu
Link do komentarza
Cytat

To jest tak jakby wkład akumulacyjny – jak masz taką potrzebę to i owszem, ale to jest raczej pomocne wtedy, kiedy kominek służy do ogrzewania pomieszczenia.

Moim zdaniem - oczywiście icon_biggrin.gif


Ps. Jeśli planujesz dogrzewanie kominkiem np. w okresach przejściowych, to taki wkład ma uzasadnienie.




Wernikulit jest izolatorem około 10 x lepszym od szamotu. Dobre rozwiązanie przy rozbudowie paleniska np: nadstawka wodna, przystawka cermiczna (podnosi temperaturę gazów wylotowych z paleniska)

Cytat

Brak obrazka

oferta lyroy 869 zł




dobre.... ale na złom icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Moose a ten wkład to cały czas w środku ma ten kolor tekturowy czy to się z czasem wypala i normalne czarne wnętrze?
Znalazłam na kratkach inny, wizualnie ciekawy wkład, właśnie z tym wkł.wernikulitowym i tak się zastanawiam jak to będzie wyglądało w użytkowaniu. Nie masz gdzieś pod ręką zdjęcia żeby mi pokazać nawet pocztą wewn?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, mam podobna sytuacje jak autor posta, tyle ze moja chyba bardziej beznadziejna - domek drewniany stoi na blokach cementowych, na pochylej dzialce, z tylu 20cm nad ziemia, z przodu jakies 130cm. Chce ocieplic caly domek, co do scian i dachu nie jest to problem, ale z podloga nie wiem co zrobic. Od spodu, tzn z zewnatrz bedzie ciezko ocieplac, wiec jedyna opcja od srodka. Tylko jak to zrobic, zeby podloga sie drastycznie nie podniosla, czy jest jakis material stosunkowo niski, ktory dobrze izoluje? Obecnie podloga to jedna warstwa desek o tyle. Prosze o wskazowki. Dodam ze domek ma byc uzywany do poznej jesieni i okazjonalnie zima.
    • Cześć, Mam do sprzedania produkty firmy IMI - zawory termostatyczne, kulowe, siłowniki, głowice termostatyczne itp. Produkty są nowe i nieużywane. Cena do dogadania
    • Postawić słup mogą, ale jedynie jeśli wpadnie pod ustawę o inwestycjach strategicznych (czyli zwykle to linie wysokich napięć). Z tym, ze wówczas raczej by wywłaszczali całą nieruchomość. Przy studniach głębinowych jest ryzyko wysokiego poziomu żelaza. Jeśli chcesz kupić taką działkę to sprawdź u sąsiadów jakość wody i wydajność studni. Prąd musisz mieć doprowadzony o ile przepisy się nie zmieniły w tej materii ostatnio. Może to się zmienić gdy uwolnią całkowicie budowę domów z pozwoleń na budowę, bo wówczas nie będzie takiej kontroli Starostwa nad budowami.
    • Czy ty tak serio nie umiesz czytać? KOTŁOWNIA NA TYŁACH (czyli osobne pomieszczenie) nie W GARAŻU. Nie ośmieszaj się. Chodziło o taki układ:  Twój rozsądek niestety nie ma nic wspólnego z polskim prawem. Nie, przepisy prawa nie określają nigdzie konkretnego typu wentylacji przy instalacji gazowej.  Mam kocioł gazowy i instalację gazową w domu z WM i nikt nie robił z tego powodu scen, bo mój kominiarz znał prawo. Napisał opinię kominiarska zgodnie z prawem - czyli potwierdził jedynie, że pom. z kotłem typu C jest wentylowane. I nie sprawdzał przewodów WM i przepływów bo te pomiary robił ktoś inny.
    • Witajcie drodzy forumowicze! Jesteśmy firmą przeprowadzkową Szybkie Przeprowadzki i chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma cennymi poradami dotyczącymi bezpiecznego transportu elektroniki podczas przeprowadzki. Wiedząc, jak ważne są dla Was Wasze sprzęty elektroniczne, przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Wam zabezpieczyć je przed uszkodzeniem podczas transportu do nowego domu.   1. Dokumentacja i zdjęcia Przed rozpoczęciem pakowania, zrób zdjęcia wszystkich urządzeń oraz ich podłączeń. W ten sposób łatwiej będzie Ci je ponownie zainstalować w nowym miejscu. Zachowaj też wszystkie instrukcje obsługi oraz dokumentację gwarancyjną.   - Zrób zdjęcia wszystkich urządzeń, ich podłączeń i konfiguracji. - Przechowuj zdjęcia w bezpiecznym miejscu, aby można było się do nich odwołać podczas ponownego podłączania. - Zbierz instrukcje obsługi, dokumentację gwarancyjną i inne ważne dokumenty związane z urządzeniami elektronicznymi.   2. Wyłączanie urządzeń Przed przystąpieniem do pakowania, upewnij się, że wszystkie urządzenia są wyłączone i odłączone od zasilania. Usuń wszelkie kable, akcesoria oraz nośniki danych (pendrive, dyski zewnętrzne).   - Wyłącz wszystkie urządzenia i odłącz je od zasilania. - Upewnij się, że urządzenia są całkowicie zimne zanim zaczniesz je pakować. - Usuń wszelkie kable, akcesoria oraz nośniki danych.   3. Zabezpieczanie ekranów Zabezpiecz delikatne ekrany telewizorów, monitorów oraz laptopów za pomocą folii bąbelkowej. Dodatkowo, warto zainwestować w specjalne kartonowe pudła do przewozu ekranów.   - Owijaj ekrany telewizorów, monitorów i laptopów folią bąbelkową. - Zabezpiecz rogi i krawędzie ekranów dodatkowymi warstwami folii lub papieru pakowego. - Wykorzystaj specjalne kartonowe pudła do przewozu ekranów.   4. Zabezpieczanie kabli Zwinąć wszystkie kable i akcesoria, następnie zabezpiecz je za pomocą opasek lub gumek. Umieść je w specjalnych woreczkach strunowych, aby łatwo było je zidentyfikować.   - Zwinąć wszystkie kable i akcesoria, następnie zabezpiecz je za pomocą opasek lub gumek. - Umieść je w specjalnych woreczkach strunowych, aby łatwo było je zidentyfikować. - Oznaczaj kable, aby wiedzieć, do którego urządzenia należą.   5. Oznaczanie pudeł Podczas pakowania elektroniki, oznaczaj każde pudełko według zawartości. W ten sposób unikniesz chaosu podczas rozpakowywania w nowym domu.   - Oznaczaj każde pudełko według zawartości. - Dodawaj dodatkowe informacje, takie jak "Uwaga: Delikatne" lub "Góra/Dół" dla lepszego zabezpieczenia. - Upewnij się, że oznaczenia są czytelne i łatwo zauważalne.   6. Wykorzystanie oryginalnych opakowań Jeśli posiadasz oryginalne opakowania sprzętów elektronicznych, użyj ich do pakowania. Oryginalne opakowania są zaprojektowane tak, aby zapewnić najlepszą ochronę dla danego urządzenia.   - Użyj oryginalnych opakowań, jeśli są dostępne. - Oryginalne opakowania zapewniają optymalną ochronę oraz dopasowanie do konkretnego urządzenia. - Jeśli oryginalne opakowanie nie jest dostępne, wybierz odpowiednio duże pudełko i wypełnij przestrzenie wypełniaczami.   7. Staranne pakowanie Podczas pakowania urządzeń, zwróć uwagę na ich ochronę. Wykorzystaj materiały takie jak folia bąbelkowa, papier pakowy czy wypełniacze, które zabezpieczą urządzenia przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi.   - Wykorzystaj folię bąbelkową, papier pakowy i wypełniacze, aby zabezpieczyć urządzenia przed wstrząsami i uszkodzeniami. - Umieść najcięższe przedmioty na dnie pudełka, a lżejsze na wierzchu. - Unikaj przekraczania wskazanej maksymalnej wagi pudełka. 8. Odpowiednie sztaplowanie Podczas transportu, ustaw pudełka z elektroniką na wprost - nie układaj ich na boku ani nie sztapluj na sobie. Pamiętaj, że ciężkie przedmioty mogą uszkodzić delikatne urządzenia elektroniczne, gdy są umieszczone pod dużym ciężarem.   - Ustaw pudełka z elektroniką na wprost - nie układaj ich na boku ani nie sztapluj na sobie. - Pamiętaj, że ciężkie przedmioty mogą uszkodzić delikatne urządzenia elektroniczne, gdy są umieszczone pod dużym ciężarem. - Staraj się utrzymać równowagę i stabilność podczas układania pudeł na palecie lub w pojeździe transportowym.   9. Transport baterii Jeśli Twoje urządzenia zawierają baterie, upewnij się, że są one odpowiednio zabezpieczone przed przeciekiem czy uszkodzeniem. W przypadku baterii litowo-jonowych, takich jak te w laptopach czy smartfonach, warto je wyjąć z urządzeń i przechowywać osobno w odpowiednich pojemnikach.   - Wyjmij baterie z urządzeń, zwłaszcza te litowo-jonowe. - Przechowuj baterie w odpowiednich pojemnikach, aby uniknąć przecieków czy uszkodzeń. - Przestrzegaj przepisów dotyczących transportu baterii, szczególnie jeśli są one duże lub niebezpieczne.   10. Dedykowany transport dla drogocennych przedmiotów Jeśli posiadasz drogocenne, delikatne lub unikalne przedmioty elektroniczne, rozważ skorzystanie z usług specjalistycznych firm transportowych, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz doświadczeniem w przewozie tego rodzaju ładunków.   - Rozważ skorzystanie z usług specjalistycznych firm transportowych dla drogocennych, delikatnych lub unikalnych przedmiotów elektronicznych. - Upewnij się, że firma posiada doświadczenie oraz odpowiednie wyposażenie do transportu tego rodzaju ładunków.   11. Ubezpieczenie Przed przeprowadzką upewnij się, że posiadasz odpowiednie ubezpieczenie na wypadek uszkodzeń sprzętu elektronicznego. Wiele firm przeprowadzkowych oferuje dodatkowe ubezpieczenia, które obejmują koszty naprawy lub zastąpienia uszkodzonych urządzeń.   - Sprawdź, czy posiadasz odpowiednie ubezpieczenie na wypadek uszkodzeń sprzętu elektronicznego podczas przeprowadzki. - Wiele firm przeprowadzkowych oferuje dodatkowe ubezpieczenia, które obejmują koszty naprawy lub zastąpienia uszkodzonych urządzeń.   12. Ostrożność podczas rozładunku Podczas rozładunku zwracaj uwagę na oznaczenia na pudełkach. Starannie przenoś pudełka z elektroniką, unikając nadmiernego wstrząsania i obrotów. W razie potrzeby skorzystaj z wózka transportowego, który ułatwi przemieszczanie ciężkich urządzeń.   - Przenoś pudełka z elektroniką ostrożnie, unikając nadmiernego wstrząsania i obrotów. - Upewnij się, że oznaczenia na pudełkach są czytelne dla osób pomagających w rozładunku. - W razie potrzeby skorzystaj z wózka transportowego, który ułatwi przemieszczanie ciężkich urządzeń.   13. Ponowne podłączanie urządzeń Po przeprowadzce i rozpakowaniu sprzętu, skonsultuj się ze zdjęciami oraz instrukcjami, które zrobiłeś na początku, aby ponownie podłączyć urządzenia. Upewnij się, że wszystkie kable są właściwie podłączone, a urządzenia są zasilane z odpowiednich gniazdek.   - Po rozpakowaniu sprzętu, skonsultuj się ze zdjęciami oraz instrukcjami, które zrobiłeś na początku, aby ponownie podłączyć urządzenia. - Upewnij się, że wszystkie kable są właściwie podłączone, a urządzenia są zasilane z odpowiednich gniazdek. - Po podłączeniu sprzętu, sprawdź jego działanie, aby upewnić się, że wszystko zostało prawidłowo zainstalowane.   Mamy nadzieję, że nasz poradnik okaże się przydatny podczas Waszej przeprowadzki. Jeśli macie pytania lub potrzebujecie profesjonalnej pomocy w przeprowadzce, nie wahajcie się z nami skontaktować. Zapraszamy do korzystania z usług naszej firmy Szybkie Przeprowadzki - zapewniamy bezpieczny i efektywny transport Waszych rzeczy do nowego domu.   Transport elektroniki podczas przeprowadzki może być wyzwaniem, ale stosując się do odpowiednich zasad i praktyk, możemy zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Poniżej przedstawiamy obszerne podsumowanie omawianych wcześniej wskazówek dotyczących bezpiecznego przewozu sprzętu elektronicznego. ( Formie załącznika - CHECKLISTA)       CHECKLISTA - ELEKTRONIKA.pdf
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...