Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
woltar

Pękające ściany

Recommended Posts

Witam
Podczas budowy (YTONG 36cm) murarze bardzo oszczędzali klej i podejrzewam że jest to powód pękania ścian załaszcza szczytowych (chyba że jest inny), jestem w trakcie wykańczania wnętrza i chciałbym te pęknięcia naprawić. Jak to zrobić?, żeby nie powtórzyły za rok.
pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pękające ściany ,,od góry'' powodem może być brak lub za słaby wieniec wokół całego domu na poziomie stropu. Powodem może byc też ,,rozpieranie ścian'' na skutek żle wykonanej więźby dachowej- poprostu rozchodzi się ona na boki, może za mało jest w niej jętek. Gdy pękają ściany od dołu to wtedy są sprawy osiadania gruntu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam
Pęknięcia są poziome ok 1 bloczek nad wieńcem, lub bezpośrednio nad wieńcem na ścianach szczytowych

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pękniecia prawdopodobnie powstają w wyniku niestabilnej konstrukcji ścian poddasza i braku elementów wzmacniających w postaci słupków w ścienie kolankowej albo wieńca na poziomie murłat wprowadzonego w sciany kolankowe. Przy jednowarstwowej konstrukcji ściany jest to często popełniany błąd, gdyż wymienione elementu wzmacniające trudno jest prawidłowo ocieplić. W efekcie, zmienne obciążenia z dachu przenoszone są na nieusztywnione ściany co może powodować ich pękanie. Wyeliminowanie tego zjawiska na tym etapie prac jest praktycznie niemożliwe bez przeprowadzenia poważnych robót i mozna jedynie liczyć na to, że z czasem konstrukcja ustabilizuje się sama. Przy okazji warto zwrócic uwagę na funkcje jetek w konstrukcji dachowej. Wbrew powszecznej opinii nie spinają one krokwi zapobiegając ich rozchodzeniu się, a pełnią funkcję podpory pośredniej dla krokwi zwiekszając ich nośność i obciążone są siłami ściskającymi a nie rozciągającymi. .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam
Wieniec jest połączony poprzez słupki z wieńcem stropu, ponadto rozchodzenie się ścian powodowało by pękanie pionowe poniżej wieńca, a nic takiego nie ma.
pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Sorry dawno mnie nie było , poczytałem trochę i przypomniałem sobie, że ty czytasz książki z fizyki budowli a broń Boże nie zmierzysz wilgotności ścian, więc cofam poprzedni post.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wody to raczej bym szukał pod sklepieniem betonowym icon_eek.gif , które masz powyżej szyji icon_lol.gif .
Trudno się myśli z takim ciężarem icon_mrgreen.gif i stąd mniemam, że dlatego wypisujesz ciągle głupoty icon_confused.gif . Brak wiedzy icon_sad.gif i logicznego myślenia icon_sad.gif aż kipi w twoich postach, a jak nie masz nic sensownego do powiedzenia (co z resztą widać w tym co piszesz icon_confused.gif ) to lepiej nie zabieraj głosu icon_sad.gif .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Właśnie Woltar, z braku mojej wiedzy pękają ci ściany. SORRY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ponieważ tylko wpadłem na krótko bo buduję w Danii, a tom wieczorami gra się w dartsa, polecam innych fachowców, tylko nie od fizyki budowli, lepiej od fizyki.
Zacytuję jeszcze klasyka "Na marginesie dodam, że przez kilka lat wykładałem na jednej z Politechnik w Polsce - również na wydziale architektury. Przedmiot ten władze Wydziału Architektury raczyły uznać jako uzupełniający kształcenie architekta i nie kończyli go egzaminem, a jedynie zaliczeniem. Kiedy w ramach zaliczeń chciałem wprowadzić kolokwium pisemne, podniósł się bunt! Władze Wydziału zadecydowały, że podstawą zaliczeń będą obecności. Więc studenci "odbywali" obecności. Jedni czytali gazety, inni rozwiązywali krzyżówki lub szkicowali arcydzieła. Wiem, że identycznie jest na innych uczelniach w Polsce.

Teraz Pan wie, dlaczego jest tak źle z projektami. Większość architektów nie ma zielonego pojęcia o takich zjawiskach jak: dyfuzja pary wodnej przez przegrody, ciśnienia cząstkowe pary w powietrzu wewnętrznym, zewnętrznym i w przegrodzie, skraplanie się pary wodnej w pomieszczeniu i przegrodzie, akumulacja ciepła, procesy suszenia i nasiąkania, ruchy termiczne ciał, entalpia, entropia, nasycenie itd. itd. Do tego potrzebna jest wysoka wiedza z takich przedmiotów podstawowych jak: termodynamika i wymiana ciepła a potem wchłonięcie ogromnej dziedziny: fizyka budowli. Niestety, w Polsce nie ma zawodu "fizyka budowli", a tymi zagadnieniami zajmuje się wąskie zaledwie grono osób! Parodia - prawda? "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
...skoro większość się myli... TO MNIEJSZOSĆ MA RACJE!! zwłaszcza , że nic nie pęka!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"...TO MNIEJSZOSĆ MA RACJE!!..." tu muszę przyznać udało ci się trafić icon_biggrin.gif , gdyż Pan J. Zembrowski z BDB którego raczyłeś zacytować jest rzeczywiściw w mniejszości, która zgłębiła icon_idea.gif i poznała icon_idea.gif zagadniena ruchu wilgoci i ciepła w budownictwie. Ja chlę czoło dla jego wiedzy, gdyż należy on do tej mniejszości, a reszta włącznie ze mną (z wyjątkiem Wentylka, TB, Abramczyka, QQ, WC i innych klonów) nie się myli, ale błądzi po omacku,
natomiast wyżej wymienieni w nawiasie to spółka znających się na wzajem ludzi, którzy są tak zdesperowani że wciskać będą swoje głupoty w zaparte (choć na ich potwierdzenie nie mają żadnych argumentów), byle coś na tym zarobić.

Ww. Pan J. Zebrowski pare miesięcy temu proponował przebadanie obiektów w których wykonano termomodernizacje wg Teorii TB czyli i Wentylka za darmo i obublikowanie wyników tych badań, ciekawe dlaczego TB icon_sad.gif nie podał żadnego adresu, ani nie zgłosił się rzaden z jedo klientów icon_sad.gif (Abramczyk, QQ WC i inni, wypowiadali sina forum i na pewno zapoznali się z ową propozycją),
Dlaczego icon_confused.gif: pewnie dlatego że TB i Wentylek boją się obalenia swoich teorii, a ich klienci nie zgłosili się dlategoże ich nie ma icon_exclaim.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Po co badać ruchy wilgoci w przegrodach termicznych, lepiej od tej wilgoci się odciąć.
I to nie moje teorie, taka jest fizyka i tak nawet twierdzi Pan prof. Pogorzelski!!!
Zamiast impregnować dodatkowo g-k gdyby Pan dał nawet 5 cm stelaż wypełniony wełną i folię pod g-k to fizyka (nie mylić z fizyką budowli) gwarantuje Panu, że płyta będzię miała temperaturę łazienki i kondensat na niej nie wystąpi. Dalej wilgoć też nie wejdzie bo jest folia, a odprowadzi ją skuteczna wentylacja!!! Zbyt proste???
A co do obiektów, np osiedle domów wielorodzinnych na ul.Galopu w W-wie budowane przez SKANSKĄ 18 cm wełny od środka folia i rygips
Czy zmierzył Pan wilgotność swojej ściany???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kawaleria przybyła z odsieczą icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

Złoty środek na wszystko wełna i folia załatwią każdy problem icon_biggrin.gif icon_lol.gif icon_biggrin.gif

to są twoje teorje bo nikt inny takich głupot nie gada? Podpieraniem się prof. Pogorzelskim jest nie na miejscu bo to co twierdzi prof. jest zupełnie odmienne od twoich bredni.

Dlaczego 5cm icon_mrgreen.gif a nie 30 jak kiedyś, rura ci zmiękła icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif, a płyta KG wszystko ładnie zasłoni, a jak nie widać to problemu nie ma icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif (poza tym kto mówił że pęknięcia są w łazience???).
Jak na razie mam wentylacje grawitacyjną która sprawuje się bez błędnie, nawet przy gorących kąpielach nie występuje roszenie na szybach, czy innych zimniejszych elementach. Ponadto fofia przepuszcza wilgoć icon_sad.gif no chyba że jest to folia aluminiowa icon_biggrin.gif

Z adresem to nie do mnie nie ja o niego prosiłem, a jak jest to blok to może konkretniej nr domu nr. mieszkania, choć telefon do właściciela bo to co podałeś to troche za mało icon_confused.gif:

PS. Przeprowadzanie pomiaru wilgoci w ścianie w nowym budynku ma sens dopiero po odparowaniu wody technologicznej czyli po ok 3 latach, a jak jest ocieplenie to 4-5 latach inaczej wynik nie ma żadnego znaczenia, chyba że chce ktoś sprawdzić jak szybko wysycha mu ściana icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif , a z twoich tekstów wynika że mierzysz zaraz po skończeniu budowy i wciskasz ludziom że mają ściany mokre, by móc im sprzedać towar, którym akurat handlujesz icon_confused.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
I tak zrobi Pan dobrze wcześniej czy później, więc naśmiewanie się nie ma sensu. Nie przypomina Pan takiego co na złość matce odmrozi sobie uszy.
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
..a ściana powinna być sucha od początku!! 3lata..?? Grzybek rośnie 1-2 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"a ściana powinna być sucha od początku!!...." icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif taaaak oczywiście, a podczas produkcji materiałów budowlanych nie używa się wogóle wody icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif jak i podczas budowy icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif , tynki maszynowe czy inne, posadzki farby itd. to są suche jak pieprz icon_lol.gif, a budowe domu zaczyna sie od dachu żeby czasem nie napadało, lub ewentualnie stawia się namiot większy od budowanego domu i robi się w nim nadciśnienie icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

Uwaga , uwaga mamy przełom w budownictwie icon_exclaim.gif wszysto trzeba będzie konsultować ze specjalistą Brzęczkowskim icon_lol.gif , całą dotychczasową literature należy spalić i zapomnieć o niej icon_lol.gif jedynie słuszna teoria to folia icon_lol.gif i wełna icon_lol.gif od środka icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

Chyba napisze do pana T. Drozdy będzie miał prawie gotowy materiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Nie byłoby mi do śmiechu z popękanymi i mokrymi ścianami, nawet przy dowcipach dr Ozdy. No ale może ktoś to lubi...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
... i dlatego wszystko zasłaniasz wełną żeby nic nie widzieć icon_lol.gif zgodnie ze starym przyłowiem
"czego oko nie widziało tego sercu nie żal" icon_biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Tam nic do oglądania nie ma , sucha wałna i wszystko. Szkoda , że nie popatrzysz na łączenie styropianu, czy wełny z murem za rok przy ocieplaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bez wątpienia popatrze icon_lol.gif

"....sucha wałna i wszystko...." icon_biggrin.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif niezły kawał opowiem go swoim dzieciom jak podrosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy pęknięcia powstają po silnych wiatrach?(więżba dachowa czy nawet wysoki komin). Czy w sezonie grzewczym? (może rozpycha je jakaś przegroda pod wpływem ciepła). Bardzo możliwe że to jednak z powodu małej ilości kleju(lub złej jakości) wtedy wystarczy byle ruch i pęknięcia gotowe. Trudne do zdiagnozowania trzeba zakładać plomby i obserwować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Domyślam się że to są małe rysy. więc wystarczy nakleić placki zwykłego gipsu w paru miejscach (na stare rysy). Przy większych można skusić się na szybkę naklejoną przy użyciu mocnego kleju.(dobrze żeby klej nie był elastyczny) Jeśli istniała by taka możliwośc dobrze byłoby zrobić to z dwóch stron. Wtedy można zaobserwować czy ściana jest bardziej wypychana czy wpychana do środka (różnica szerokości rys, zgniecenie itp. lub brak rysy z jednej strony)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naprawa może być wykonana w dwóch wariantach
1. zaklejenie rys - polecam środki firmy SIKA - na ich stronie są dobrze opisane i można dobrać - a najlepiej zadzwonić poprosić z działem technicznym i oni doradzą który jest najlepszy.
2.Jeżeli ściana się rusza (nadal - co wykażą plomby) lub rysy są zbyt duze to należy je "spiąc". Wtedy czyścimy istniejącą rysę i robumy prostopadle do niej nacięcia szlifierą. W nacieńcia wkładamy pręty np d=3 lub 4mm i całość szpachlujemy odpowiednią zaprawą.
Ilość i długość szwów zależy od wielu czynników - należy rozpatrzeć indywidualnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co do plomb to nałożyć trzeba na konstrukcje ściany-skuć tynk
nałożenie na sam tynk nie do końca jest dobrym rozwiązaniem
oczywiście wszystko zależy od wielkości , usytuowania rys

często rysy powstają na poddaszach w wyniku złego przymocowania murłaty
sama końcówka nie jest przymocowywana
a drewno pod wpływem czynników zewnętrznych odkształca sie na wszystkie strony

dlatego myślę żę dużą rolę odgrywa dobry kierownik budowy który już na etapie budowy jest w stanie przewidzieć konsekwencje rozwiązań projektowych.

dach prawie zawsze projektują architekci, którzy nie zawsze mają konstrukcyjne rozeznanie icon_cool.gif icon_idea.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

co do plomb to nałożyć trzeba na konstrukcje ściany-skuć tynk
nałożenie na sam tynk nie do końca jest dobrym rozwiązaniem
oczywiście wszystko zależy od wielkości , usytuowania rys


Oczywiście, że tak. Wydawało mi się to tak oczywiste, że nie napisałem o tym.
Bardzo ważne, aby przed naprawą rozpoznać przyczynę powstania rys. Jeżeli tego nie zrobimy to pomimo naprawy pojawią się znowu, moży co najwyżej obok (jeżeli naprawa była solidna).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam dom z Ytonga i też pęknięcia na zewnętrznych ścianach - widoczne od wewnątrz budynku i 1 widoczna również na zewnątrz. Są to pionowe pęknięciaściany szczytowej (dach dwuspadowy). Wystraszyła mnie opinia , że to może być bardzo poważne. Czy takie pęknięcia mogą być spowodowane tym , że ściany się rozchodzą w wyniku błędów budowlańców?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja absolutnie tego nie sugeruję, ale trochę mnie to zaniepokoiło - już zaklejalismy te pęknięcia i znowu są, a wiem , że ekipa która budowała dom nie miała pojęcia o tym co robi - jakas porazka - trzeba samemu wszystkiego dopilnować. Spróbuje powklejać te szkiełka na żywicę i zobaczę co się będzie działo dalej . Jak pękną - a może nie pekną - mam taką nadzieję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam
Pęknięcia są poziome ok 1 bloczek nad wieńcem, lub bezpośrednio nad wieńcem na ścianach szczytowych

pozdrawiam
Fajny temat i dyskusja zażarta.
Zastanawiam sie , czy coś jednak nie rozpiera tych części ścian szczytowych (część konstrukcji dachu, może też ta konstrukcja trochę chodzić w czasie naporu wiatru, zmian temperatury, pokrycie, jeżeli jest sztywne,a nie zdylatowane od ścian szczytowych - też, - albo, co ściany gorsza pękły od wiatru -skoro piszesz że były murowane prawie na sucho.
Będę śledził ten temacik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

- albo, co ściany gorsza pękły od wiatru -Co to był za wiatr że ściany popękały icon_biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Co to był za wiatr że ściany popękały icon_biggrin.gif
Przecież liczy się ściany na parcie wiatru. To wcale nie mała siła - juz były katastrofy budowlane.
A tu gość pisze, że dali mało zaprawy.
Mogły też stukać w szczyty elementy dachu przy wietrze. Szczyty - to nie są silne elementy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Przecież liczy się ściany na parcie wiatru. To wcale nie mała siła - juz były katastrofy budowlane.
A tu gość pisze, że dali mało zaprawy.
Mogły też stukać w szczyty elementy dachu przy wietrze. Szczyty - to nie są silne elementy.Dobrze wykonany dom wytrzymuje (poprawka - wytrzymywał) wiatry jakie wiały u nas dotychczas. Teraz to się powoli zmienia. icon_sad.gif
Przeczytałam o ścianach że pękły i poszłam tym tropem. Skoro były niedoróbki to sprawa wygląda inaczej. Czy w takim wypadku ekipę "która nie wiedziała co robi" można obciążąyć finansowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Dobrze wykonany dom wytrzymuje (poprawka - wytrzymywał) wiatry jakie wiały u nas dotychczas. Teraz to się powoli zmienia. icon_sad.gif
Przeczytałam o ścianach że pękły i poszłam tym tropem. Skoro były niedoróbki to sprawa wygląda inaczej. Czy w takim wypadku ekipę "która nie wiedziała co robi" można obciążąyć finansowo?Chyba tak. Pod warunkiem, że jest udokumentowane, co kto robił. A z tym jest pewnie kłopot, jeśli robili różni wykonawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...