Skocz do zawartości

Czy nawiewniki higrosterowane wystarczą do regulacji wentylacji w domu?


Recommended Posts

Zastanawiam się na sensem montowania higrosterowanych nawiewników okiennych. Krążą na ten temat różne opinie, ale nigdzie nie znalazłem konkretnych informacji. Czy rzeczywiście regulują one w dostatecznym stopniu napływ powietrza zależnie od wilgotności panującej wewnątrz pomieszczeń?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/okna-i-drzwi/porady/12116-czy-nawiewniki-higrosterowane-wystarcza-do-regulacji-wentylacji-w-domu

Link do komentarza
Gość Kazimierz R.
Coś chyba nie tak z tą teorią ciągu w zależności od temperatury zewnętrznej. U mnie i nie tylko jest zupełnie odwrotnie. Latem nie mam problemu z ciągiem grawitacyjnym wentylacji, natomiast gdy temperatura na zewnątrz jest coraz niższa mam coraz większe problemy z wentylacją. Prawie przez cały okres zimowy muszę pilnować kratek i przymykać je gdyż nawiewa bardzo zimne powietrze. Nie mam w mieszkaniu żadnych odbiorników gazowych. Proszę mi wytłumaczyć to zjawisko bo ja nie mogę tego pojąć. Również kominiarz nie umiał wytłumaczyć tego zjawiska..
Link do komentarza
Cytat

Coś chyba nie tak z tą teorią ciągu w zależności od temperatury zewnętrznej. U mnie i nie tylko jest zupełnie odwrotnie. Latem nie mam problemu z ciągiem grawitacyjnym wentylacji, natomiast gdy temperatura na zewnątrz jest coraz niższa mam coraz większe problemy z wentylacją. Prawie przez cały okres zimowy muszę pilnować kratek i przymykać je gdyż nawiewa bardzo zimne powietrze. Nie mam w mieszkaniu żadnych odbiorników gazowych. Proszę mi wytłumaczyć to zjawisko bo ja nie mogę tego pojąć. Również kominiarz nie umiał wytłumaczyć tego zjawiska..

Nie ma takiej możliwości, żeby w zimie wiało ze wszystkich kratek.
Przy braku nawiewników w oknach lub przy bardzo szczelnej stolarce okiennej jedna lub kilka kratek ma prawidłowy ciąg, a w innych powstaje "cofka".
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Zima-ciąg kominowy. Przy zamkniętych oknach różnica ciśnień i temperatur w przeciwległych kominach wentylacyjnych powoduje ruch powietrza pomiędzy nimi. W zależności od siły i kierunku wiatru oraz nasłonecznienia nawiewa lub wywiewa przez kratkę. Już starożytni wykorzystywali to zjawisko do wentylacji pomieszczeń, szczególnie podziemnych..
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
W prasie oraz internecie sporo jest przekłamań, na szczęście budujemydom.pl w przeciwieństwie do konkurencji z muratora strają się pomagać :-) Chociaż wprost zwłaszcza w swoim miesięczniku nie mogą napisać żeby nie kupować higrosterowalnych nawiewników - chodzi o ew. reklamy potencjalnych firm które to sprzedają. Nawiewniki to podstawa w went. grawitacyjnej tylko że proponuje nawiewnik ciśnieniowy z reg. ręczną otwarcia lub zwykły ale również z reg. ręczną otwarcia. Zimą lubi powiać więc ciśnieniowy nawiewnik jest przydatny. Następnie przy dużych mrozach napływ powietrza do pomieszczeń na poziomie min. jaki nawiewnik oferuje jest w większości przypadków wystarczający. Naw. higrosterowalne są dodatkowo 2x droższe od ciśnieniowych więc po co przepłacać jak ta niby reg. automatyczna praktycznie nie działa tak jak klient by chciał..
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Nawiewniki to podstawa w went. grawitacyjnej tylko że proponuje nawiewnik ciśnieniowy z reg. ręczną otwarcia lub zwykły ale również z reg. ręczną otwarcia. Zimą lubi powiać więc ciśnieniowy nawiewnik jest przydatny. Następnie przy dużych mrozach napływ powietrza do pomieszczeń na poziomie min. jaki nawiewnik oferuje jest w większości przypadków wystarczający.
Naw. higrosterowalne są dodatkowo 2x droższe od ciśnieniowych więc po co przepłacać jak ta niby reg. automatyczna praktycznie nie działa tak jak klient by chciał..



mam zamontowane nawiewniki automatyczne higroterowane oraz ręcznie sterowane z których jestem zadowolona. W okresie letnim niestety nawiewniki automatyczne się zamykają natomiast ręczne działają cały czas.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie jestem w trakcie kupowania okien do nowobudowanego domu z wentylacją grawitacyjną.
Czy jeśli kupie okna trzy szybowe to jakie nawiewniki będą najlepsze? Czy jest sens kupować okna trzy szybowe?



Mam juz zamontowane takie okna(PCV 3-szyby) i w domu grawitacyjna wentylacja,rowniez zastanawiam sie czy to nie byl blad z mojej strony(przeinwestowanie)...Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Mam juz zamontowane takie okna(PCV 3-szyby) i w domu grawitacyjna wentylacja,rowniez zastanawiam sie czy to nie byl blad z mojej strony(przeinwestowanie)...Pozdrawiam

Jeżeli już, to błędem było zdecydowanie się na wentylacje grawitacyjną.
Od przyszłego roku w Niemczech stosowanie takiej wentylacji w nowych budynkach będzie już zabronione.
U nas to zapewne kwestia kilku lat.
Link do komentarza
Cytat

HenoK - mógłbyś podać linka do tej informacji?

muratordom.pl/eko-murator/buduj-ekologicznie/domy-pasywne-w-niemczech,116_7025.html?&page=0
Niestety za dostęp do artykułu musisz zapłacić icon_sad.gif.
W wersji papierowej : Murator 2/2011 strona 50, 3 akapit icon_smile.gif.

DSC01446.jpg



Cytat

Mozna sie niezle ubawic.Zwlaszcza przy tym drugim zdaniu.

Ludzi bawią różne rzeczy icon_sad.gif.
Powyżej podałem źródło tej informacji.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krótko mówiąc, instalacja nowoczesnej instalacji z grzejnikami i kotłem gazowym będzie kosztować średnio 20-30 tysięcy złotych. Więc cena jest odpowiednia.
    • Hierarchia nie jest dziwna, jest zwyczajna. Taka sama jak wszędzie na świecie. Podstawowym dokumentem prawnie obowiązującym są ustawy parlamentarne. I wydane na ich podstawie rozporządzenia. Bo żaden minister nie może edytować rozporządzeń, jeśli ustawa mu tego nie zleca i do tego nie upoważnia. I to są akty prawne, obowiązujące powszechnie! Wszystkich i zawsze.   Natomiast norma państwowa obowiązuje prawnie wtedy i tylko w takim zakresie, w jakim rozporządzenie do niej odsyła. Czy też na nią się powołuje. Są też normy branżowe (w instalatorstwie normy SEP-owskie), które kiedyś obowiązywały, ale to są już dawne dzieje. Teraz są to tylko zalecenia, które można stosować, ale obowiązku nie ma. Chociaż wypadałoby wtedy wiedzieć, dlaczego się od ich postanowień odstępuje.   Z tego powodu wyrobnicy ściśle stosują się do postanowień norm, bo tak jest po prostu bezpieczniej. Nie trzeba rozumieć dlaczego ma być tak, a nie inaczej, wystarcza stwierdzić, że tak stanowi norma.  Ale ci, którzy sami rozumieją co i po co robią, oraz w jakich warunkach, bywa  ze od norm odstępują, bo mają lepsze rozwiązania. I potrafią je uzasadnić.   Cały rozdział do końca. I to dokładnie!
    • Nie trzymam się ale staram się trzymać...już mam przykłady za sobą w swoim mieszkaniu gdzie nie jest to możliwe. Do którego paragrafu, rozdziału doczytać? Możesz zasugerować, czy po prostu do końca?   @retrofooddzięki, teraz b. rzeczowo.  to jak to się ma do tego:? https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf trochę dziwne hierarchia hmmm.   Rozumiem, że dok z linku najważniejszy: "I to jest dokument podstawowy..."
    • No właśnie. Przepisami obowiązującymi w każdej sytuacji, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690, wraz z późniejszymi zmianami.   https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf Instalacji elektrycznej dotyczy rozdział 8, od paragrafu 180. A jednym z najważniejszych paragrafów jest ten z nr 183, ale radzę dokładnie przestudiować wszystkie.   I to jest dokument podstawowy. Bo nawet Polskie Normy nie są dokumentem obowiązującym, a jedynie zalecanym. Od postanowień normy można odstąpić w sytuacjach uzasadnionych. Przykład podałem wyżej. Nie da się prowadzić instalacji w strefach do siebie prostopadłych, jeżeli pomieszczenie ma ściany ukośne. Albo okrągłe. A takie są i wcale nierzadko. Innym przykładem był kiedyś nakaz obejmowania połączeniami wyrównawczymi wszelkich elementów metalowych w łazienkach. A więc literalnie go stosując, należało uziemiać zawiasy szafek, albo klucze w zamkach. Co jest absurdem totalnym.      Całej instalacji nie ma technicznego sensu prowadzić np. w podłodze, bo np. lampy wiszą najczęściej na suficie, albo na ścianach. Ale np. większość instalacji gniazdek wtyczkowych - już tak. Łatwiej i taniej prowadzić ją w podłodze. Nie wszystkie oczywiście, bo musimy mieć na uwadze postanowienia paragrafu 188, pkt 2: § 188.  1... 2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.   Bo zasadą jest prowadzenie przewodów w liniach prostych, równolegle do krawędzi ścian i stropów. A odległości,  czyli wymiary w strefach, to już jest wymysł speców z SEP. Natomiast Ty się tego trzymasz, jak rąbka mamusi spódnicy. Niepotrzebnie.        
    • @retrofood Dla mnie pod takim czymś kryją się przepisy:   Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem to "...przepisach pomocniczych" to te strefy możemy traktować jako zalecenia...prowadź tak, jeżeli się da... Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem również, że zastrzeżeniem jest, że w prawej stronie przewody/rurki mam co powiedzmy 5cm. Przy prowadzeniu tylko przewodów one byłby obok siebie.     Możesz wskazać jak albo krótko opisać co masz na myśli, może coś pominąłem w tych artykułach. Przy tak ogólnym sformułowaniu mogę rozumieć, że miałem prowadzić całą instalację np.: w podłodze lub w suficie w tedy tak, na pewno bardziej da się uniknąć prowadzenia w większości przewodów w ścianach.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...