Skocz do zawartości

umowa z biurem nieruchomości


Recommended Posts

Witam wszystkich, którzy wejdą na mój watek i proszę o radę- jestem zainteresowana kupnem działki, która została mi zaprezentowana przez dwa niezależne biura nieruchomości. Jest to działka w drugiej linii zabudowy, do głównej ulicy prowadzi droga wewnętrzna zagrodzona bramą.
Pani agent z pierwszego biura przywiozła nas pod tę bramę, opowiedziała coś mętnie, ale działki nie pokazała ze względu na brak klucza do bramy i gęste krzaczory na działce w pierwszej linii, która zresztą też jest na sprzedaż. Po tej prezentacji w ogóle nie braliśmy ich pod uwagę.
Druga Pani agent, z innego biura,przy prezentacji działek umówiła właścicieli, więc były klucze i solidnie wszystko obejrzeliśmy. Zdecydowaliśmy się na działkę w głębi,więc umożliwiła nam dalsze rozmowy.
Niestety z pierwszym biurem podpisaliśmy umowę, z której wynika, że musimy zapłacić prowizję nawet jeśli kupimy działkę przez inne biuro. Do umowy dołączona jest lista z numerami ewidencyjnymi działek oglądanych- wśród nich są numery obu działek- tej z pierwszej linii, na którą rzuciliśmy okiem przez płot oraz "naszej", której w ogóle nie mieliśmy szansy zobaczyć.
jaka jest moc takiej umowy?
czy możemy się jakoś wybronić z konieczności płacenia pierwszej agencji za NIC?

formalności chcemy załatwiać przez to drugie, solidne biuro.
Link do komentarza
to pierwsze biuro raczej nie popuści
ale można z nimi negocjować wysokość prowizji
w umowie pewnie pisze 3% plus vat
jako osoba fizyczna powinnaś mieć podane kwoty brutto a nie netto
dlatego jak myśmy podpisywali umowy to zawsze negocjowaliśmy wysokość prowizji choćby o vat
dogadajcie się z nimi, że dacie im parę złotych i oni nic nie muszą robić
będą płakać, że wydali na paliwo, telefony itp
jeżeli agent nie będzie chciał zejść z ceny
to powiedzieć, że zakup zrobicie przez ich biuro
ale oni mają się wszystkim zająć
przygotowaniem papierów
ciągnąć ich na działkę parę razy
dzwonić do nich z każdą pierdołą
Link do komentarza
no wiem... nieźle się wpakowaliśmy, a to wszystko z braku doświadczenia. Teraz mądrzy po szkodzie...ech.
na stronie urzędu ochrony konsumenta znaleźliśmy liste klauzul niedozwolonych, wśród nich są takie zapisy, jak w naszej umówie z pierwszym biurem, więc może uda się nam jeszcze wybronić- unieważnić umowę?
Link do komentarza
Mozecie dogadac sie z wlascicielami, zeby zawiadomili agencje o tym, ze dzialka zostala sprzedana i tyle. Bez wchodzenia w szczegoly. Wlasciciele nie maja obowiazku informowac, komu sprzedali dzialke, jesli maja umowe otwarta (a maja, bo mowisz, ze pokazywaly ja 2 rozne agencje). Myslisz, ze ta pierwsza agencja bedzie sprawdzala, komu wlasciciel sprzedal dzialke? Mnie spotkalo cos jeszcze dziwniejszego - podpisalam umowe z agentem, ktory w ogole nie mial prawa mi pokazywac mieszkania (a raczej budowy, bo chodzilo o mieszkanie od dewelopera), bo sam nie mial umowy z deweloperem. Kupilam w koncu inne, ale od tego samego dewelopera i dlatego sprawa sie wydala. Powiedzieli mi, ze zawsze moge przyjsc do nich bezposrednio i kto mi co udowodni... unsure.gif
Link do komentarza
Cytat

Myslisz, ze ta pierwsza agencja bedzie sprawdzala, komu wlasciciel sprzedal dzialke?

To nie są małe pieniądze, więc nie sądzę, żeby zrezygnowali z prowizji.
Też miałem podobną historię. Znalazłem działkę z domem. Właściwie już się dogadaliśmy z właścicielem, ale okazało się, że ma podpisaną umowę z biurem nieruchomości i do wynegocjowanej ceny trzeba by było jeszcze doliczyć prowizję.
Biuro nie miało zamiaru z niej zrezygnować, więc w końcu do transakcji nie doszło.
Większość biur nieruchomości ma też też uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego i na tej podstawie na możliwość wglądu w dokonane transakcje na rynku nieruchomości (w akty notarialne).
Link do komentarza
Tu nie ma mowy o oszustwie.

Można raczej bazować, na stwierdzeniu, o nienależytym wykonaniu zobowiązania przez Jej kontrahenta, czyli biura nieruchomości – polegającym na nieokazaniu rzeczonej działki, lub w okazaniu takim, które było niewystarczające do podjęcia decyzji o kupnie, ale mogła "protestować", a nie szukać innego pośrednika.

Moim zdaniem sprawa bardzo trudna i zapewne proces sądowy, albowiem biuro będzie wykazywało, że wykonało w sposób należyty swoje zobowiązania wynikające z podpisanej umowy, a w związku z tym rzeczona prowizja jest zasadna.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...