Skocz do zawartości

ile przedłużaczy z jednego gniazdka?


Recommended Posts

Słuchajcie, mam takie zapytanie.

Przy urządzaniu pokoju zostało mi jedno podwójne dostępne gniazdko. Pozostałe dwa niestety mam zasłonięte meblami.
I tak się zastanawiam ile przedłużaczy mogę podłączyć do tego jednego gniazdka. Tzn. Mam podłączony jeden przedłużacz - do tego przedłużacza mam podłączony kolejny przedłużacz - i chciałabym jeszcze jeden pociągnąć. Oczywiście cały sprzęt komputerowy, telewizyjny, oświetlenie - wszystko jest teraz zasilane z tego jednego gniazdka.

Nie chciałabym by doszło do jakiegoś zwarcia czy coś. Zaczęłam się zastanawiać, czy ta instalacja jest bezpieczna?
Czy muszę rozdzielić te przedłużacze i jakoś spróbować do innych gniazdek jednak podłączyć?
Link do komentarza
Wystarczy, że nie przekroczysz około 3 kW mocy pobieranej z tego gniazda. Typowy sprzęt w pokoju włączony jednocześnie nie powinien pobierać więcej niż 0,5-0,7 kW, także spokojnie. Ważne, żeby przedłużacze to nie było badziewie z marketu z żyłami jak włosy...

PS: 3 gniazda na pokój to trochę mało, raczej 5-6 było by odpowiednie icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość stach
Ja osobiście wyprowadziłbym przedłużacze z gniazdek, które masz poza meblami - to jednorazowa akcja icon_biggrin.gif - i do nich podłączyłbym te sprzęty, które będą zasilane w sposób ciągły, a więc sprzęt grający, telewizor do jednego - komputer, pewnie z jakimiś głośnikami, drukarką do drugiego przedłużaczo-gniazdka icon_biggrin.gif . Gniazdko dostępne pozostawiłbym do podłączenia odkurzacza, ładowarki, jakiejś przenośnej lampki.
Przy wyliczaniu mocy - tych 3 kW - wyjdzie, że to jedno gniazdko wystarczy, ale po jakimś czasie może się okazać, że np. zacisk był źle skręcony i złącze się przepaliło przy większym obciążeniu... icon_sad.gif
Tak, że na pewno bezpieczniej będzie wykorzystać wszystkie gniazdka i w miarę równomiernie je obciążyć.
Link do komentarza
Wiem, że jedno gniazdko mam zupełnie wyłączone z użycia, bo zostało zasłonięte wielką szafą (niestety taki nieustawny mam ten pokój).. z tym drugim gniazdkiem popróbuje coś zdziałać by do niego podłączyć jakiś przedłużacz... tylko znów regalik nie będzie mógł być dosunięty do ściany icon_sad.gif ale coś trzeba by pokombinować...

bo jednak bezpieczeństwo przede wszystkim. Dziękuje Wam za podpowiedzi :biggrin:

PS> to jedno gniazdko, z którym pokombinuje to nie zostało zamontowane w rogu tylko prawie na środku ściany więc akurat tam gdzie regalik stoi. Jakby był bliżej drzwi to można by było bez problemu wtyczkę włożyć i tylko kabel pociągnąć za regałem i dosunąć regał do ściany...
Link do komentarza
Cytat

Słuchajcie, mam takie zapytanie.

Przy urządzaniu pokoju zostało mi jedno podwójne dostępne gniazdko. Pozostałe dwa niestety mam zasłonięte meblami.
I tak się zastanawiam ile przedłużaczy mogę podłączyć do tego jednego gniazdka. Tzn. Mam podłączony jeden przedłużacz - do tego przedłużacza mam podłączony kolejny przedłużacz - i chciałabym jeszcze jeden pociągnąć. Oczywiście cały sprzęt komputerowy, telewizyjny, oświetlenie - wszystko jest teraz zasilane z tego jednego gniazdka.

Nie chciałabym by doszło do jakiegoś zwarcia czy coś. Zaczęłam się zastanawiać, czy ta instalacja jest bezpieczna?
Czy muszę rozdzielić te przedłużacze i jakoś spróbować do innych gniazdek jednak podłączyć?





Kup takie przedłużacze to nie będziesz musiał sam tego kontrolować

wielogniazdowe – z ochroną przepięciową i zabezpieczeniem nadprądowym

Wewnątrz 5-gniazdkowego przedłużacza wbudowane jest zabezpieczenie przepięciowe, które chroni czułe urządzenia przed przepięciami występującymi w obwodzie zasilania. Ponadto ma wbudowane zabezpieczenie nadprądowe. W przypadku urządzenia o prądzie znamionowym 16 A,przez 1 godzinę dopuszczalny jest przepływ prądu 22 A, a po tym czasie zasilanie jest odłączane. Po ostygnięciu możliwe jest ponowne załączenie
wbudowanego wyłącznika nadprądowego. Stosowanie takich urządzeń jest zalecane przy podłączaniu zasilania do odbiorników telewizyjnych,odtwarzaczy wideo, sprzętu HI-FI, komputerów i innych urządzeń elektrycznych. Lampka sygnalizacyjna wskazuje właściwe działanie urządzenia.

http://pl.traconelectric.com/upload/kat/tracon_E05_1.pdf
Link do komentarza
Cytat

Kup takie przedłużacze to nie będziesz musiał sam tego kontrolować

wielogniazdowe – z ochroną przepięciową i zabezpieczeniem nadprądowym

Wewnątrz 5-gniazdkowego przedłużacza wbudowane jest zabezpieczenie przepięciowe, które chroni czułe urządzenia przed przepięciami występującymi w obwodzie zasilania. Ponadto ma wbudowane zabezpieczenie nadprądowe. W przypadku urządzenia o prądzie znamionowym 16 A,przez 1 godzinę dopuszczalny jest przepływ prądu 22 A, a po tym czasie zasilanie jest odłączane. Po ostygnięciu możliwe jest ponowne załączenie
wbudowanego wyłącznika nadprądowego. Stosowanie takich urządzeń jest zalecane przy podłączaniu zasilania do odbiorników telewizyjnych,odtwarzaczy wideo, sprzętu HI-FI, komputerów i innych urządzeń elektrycznych. Lampka sygnalizacyjna wskazuje właściwe działanie urządzenia.

http://pl.traconelectric.com/upload/kat/tracon_E05_1.pdf


O rany! Przedłużacz jak mały komputer!
Link do komentarza
Cytat

Kup takie przedłużacze to nie będziesz musiał sam tego kontrolować

wielogniazdowe – z ochroną przepięciową i zabezpieczeniem nadprądowym

Wewnątrz 5-gniazdkowego przedłużacza wbudowane jest zabezpieczenie przepięciowe, które chroni czułe urządzenia przed przepięciami występującymi w obwodzie zasilania. Ponadto ma wbudowane zabezpieczenie nadprądowe. W przypadku urządzenia o prądzie znamionowym 16 A,przez 1 godzinę dopuszczalny jest przepływ prądu 22 A, a po tym czasie zasilanie jest odłączane. Po ostygnięciu możliwe jest ponowne załączenie
wbudowanego wyłącznika nadprądowego. Stosowanie takich urządzeń jest zalecane przy podłączaniu zasilania do odbiorników telewizyjnych,odtwarzaczy wideo, sprzętu HI-FI, komputerów i innych urządzeń elektrycznych. Lampka sygnalizacyjna wskazuje właściwe działanie urządzenia.

http://pl.traconelectric.com/upload/kat/tracon_E05_1.pdf


A są takie zabezpieczenia na listwę DIN? - przykłądowo puszczam dedykowany przewód do zestawu gniazdek w ścianie przy sprzęcie RTV i chcę takie zabezpieczenie zastosować bez przedłużaczy by były w rozdzielni.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

A są takie zabezpieczenia na listwę DIN? - przykłądowo puszczam dedykowany przewód do zestawu gniazdek w ścianie przy sprzęcie RTV i chcę takie zabezpieczenie zastosować bez przedłużaczy by były w rozdzielni.


Naprądowe to już pewnie masz w tej "rozdzielni" a nadnapięciowe... oczywiście są, np te w cytowanym wyżej "pedeefie" lub podobne:
http://www.ammonit.com/pl/produkty/wyposae...e-nadnapieciowe Edytowano przez ZbyszekS (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A są takie zabezpieczenia na listwę DIN? - przykłądowo puszczam dedykowany przewód do zestawu gniazdek w ścianie przy sprzęcie RTV i chcę takie zabezpieczenie zastosować bez przedłużaczy by były w rozdzielni.



Niestety. Nie wszystko sie tak da. Np. koordynacja pomiędzy zabezpieczeniami przepięciowymi wymaga określonej odległości pomiędzy nimi. I obecność np. zabezpieczenia D w rozdzielnicy nic nie daje. Dlatego D powinny być montowane tuż przed gniazdem, albo w listwie zasilającej. Ale większość się tak da.

Tyle, że zacznijmy od tego, że w ogóle ilość przedłużaczy powinno się zminimalizować. Przedłużacz, to ostateczność, a nie norma. Aby nie było takich sytuacji:
Cytat

Przy urządzaniu pokoju zostało mi jedno podwójne dostępne gniazdko. Pozostałe dwa niestety mam zasłonięte meblami.


Ale tak niestety bywa, bo przecież "płytki i firanki" są ważniejsze. No i "prąd se sam zrobię bo to żadna sztuka"
A skoro już dziś ta instalacja nie spełnia swojego zadania, to co będzie za lat dziesięć? dwadzieścia?
Ech, tłumaczę ludziom już parę ładnych lat, że to tak samo ważne, co najmniej jak doniczki na parapecie, ale nadal do większości nie dociera. W całej budowie przeważnie "światło" ciągle jest miejscem największych "oszczędności".
Link do komentarza
Cytat

Niestety. Nie wszystko sie tak da. Np. koordynacja pomiędzy zabezpieczeniami przepięciowymi wymaga określonej odległości pomiędzy nimi. I obecność np. zabezpieczenia D w rozdzielnicy nic nie daje. Dlatego D powinny być montowane tuż przed gniazdem, albo w listwie zasilającej. Ale większość się tak da.


Rozumiem, że działają "blisko" urządzenia.

Doedukowałem się trochę i wyczytałem, że ograniczniki klasy D są też puszkowe, więc mogę dorzucić dodatkową puszkę obok zestawu gniazdek i zainstalować tak takie cudo. Jest sens?

Dobrą przepięciówkę/odgromówkę (zdaje się, że to klasa C) taką z wyjmowanymi modułami ochronnymi dam na początku instalacji tuż za nadmiarowo prądowym. Np. taki?
http://allegro.pl/item1069559329_przepieci...epiec_dehn.html

Zajrzałem też na allegro i... icon_smile.gif
http://allegro.pl/item1073783485_ograniczn...kalkulator.html
http://allegro.pl/item1077475836_ograniczn..._ochronnik.html

W powyższym pdfie są ograniczniki przepięćklasy D na szynę
http://pl.traconelectric.com/upload/kat/tracon_E05_1.pdf

A takie popularnej firmy
http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=320
Link do komentarza
Cytat

Wiem, że jedno gniazdko mam zupełnie wyłączone z użycia, bo zostało zasłonięte wielką szafą (niestety taki nieustawny mam ten pokój).. z tym drugim gniazdkiem popróbuje coś zdziałać by do niego podłączyć jakiś przedłużacz... tylko znów regalik nie będzie mógł być dosunięty do ściany icon_sad.gif ale coś trzeba by pokombinować...

bo jednak bezpieczeństwo przede wszystkim. Dziękuje Wam za podpowiedzi :biggrin:

PS> to jedno gniazdko, z którym pokombinuje to nie zostało zamontowane w rogu tylko prawie na środku ściany więc akurat tam gdzie regalik stoi. Jakby był bliżej drzwi to można by było bez problemu wtyczkę włożyć i tylko kabel pociągnąć za regałem i dosunąć regał do ściany...




TO do tego gniazdka za regalem - rozkrec go(gniazdko) i podlacz kable bezposrednio robiac przedłużkę ktora umiesc pod regalem. Krotki kabel + gniazdko,albo od razu wepnij cala przedluzke zebys mial wiecej gniazdek i z tego rozdzielaj. icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...