Skocz do zawartości

Deamos

Uczestnik
 • Posty

  261
 • Dołączył

 • Ostatnio

O Deamos

 • Urodziny 17.07.1979

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  189

Deamos's Achievements

Bywa

Bywa (2/4)

4

Reputacja

 1. Przy klasycznej klimatyzacji typu Split (sprężarka na zewnątrz a parownik na ścianie wewnątrz) grzeje się sprężarka a że jest na zewnątrz to nas to nie interesuje. Przy przenośnej klimatyzacji wszystko jest w jednej obudowie, więc zarówno chłodzi, grzeje i hałasuje (sprężarka)... Do domu/mieszkania najlepszy jest split, cisza i chłód. Nie polecam przenośnych nawet przy kombinacji z jakimiś kanałami odprowadzającymi ciepłe powietrze na zewnątrz, masakrycznego hałasu i tak się nie pozbędziemy. Kosz splita większy bo trzeba to też zainstalować, ale to inwestycja na długie lata a komfort nieporównywalny. Oczywiście należy pamiętać o konserwacji, czyli przynajmniej raz w roku czyścimy lamelki sprężarki by się nie męczyła odprowadzając chłodzenie i odgrzybiamy parownik
 2. Od kilku tygodni mam panele na podłodze z ogrzewaniem podłogowym w jednym pokoju. Panele takie tanie, dosyć cienkie, pseudo drewnianego. Wylewka to anhydryt, podkład dedykowany pod ogrzewanie podłogowe, taki cienki i kruchy z dziurkami. Podczas tych paru tygodni nie zauważyłem żadnych minusów takiego połączenia, fajnie się stawia gołą stopę na nie zimnej podłogę nie będącą z ceramiki. Jednej nocy przez pomyłkę w podłogę poszło około 50 stopni, to rano w całym pokoju było gorąco, więc sterowalność nie jest zła. Jak pokój się wychłodzi np. od wietrzenia, to szybko nabiera temperatury. Wiadomo, że panele to nie to samo co ceramika, ale bez przesady, pod wylewką mam około 20cm styropianu, który jest dużo większą izolacją w porównaniu do kilku mm panela. Pamiętajmy też, że ciepło idzie do góry. Z punktu widzenia ogrzewania, to jedyny minus to większa bezwładność, o ile? to kwestia rodzaju podkładu i panela. Co do wypaczania się drewna itp... czy to się nie dzieje w wyniku zmiany wilgotności powietrza a nie temperatury?... wiadomo, że w zimę powietrze jest bardziej suche... A czy drewno wypacza się od zmian temperatury?, wydaje mi się, że nie, ale pewny nie jestem.
 3. Zwróć uwagę jeszcze na tzw. promieniotwórczość materiału...
 4. Korzystałeś z takiej przenośnej?... totalnie nie polecam, słabo to chłodzi, jest strasznie głośne i z tyłu wyrzuca gorące powietrze, które najlepiej wyrzucić na zewnątrz a to może być problem. W miejscu gdzie z tego korzystałem też myśleli, ze to fajny pomysł, ale szybko zmienili zdanie i został zainstalowany klasyczny Split (sprężarka na zewnątrz, rurociągi i parownik w środku).
 5. Ja mam u siebie jedną Alphe 2 i jest świetna, w trybie Auto pobiera 7-11W, jest cichutka i fajnie wygląda ;)
 6. Nie wypowiem się na temat Tece bo nie znam. Natomiast sam miałem dylemat - Gemerit czy Grohe. Przeczytałem trochę Internetu i ludzie są podzieleni, oba oferują podobną bardzo dobrą jakość i kwestia wyboru jest indywidualna. Jedyna istotna różnica jaka może mieć znaczenie przy wyborze to to, że Geberit ma większy przycisk od Grohe. Poza tym w Grohe może być tzw. fresh - polega to na tym, że przycisk montuje się na ramce, która umożliwia jego otwieranie, w środku jest dodatkowy zanużany pojemnik na kostki zapachowe i po otwarciu przycisku można taką kostkę tam wrzucić. Geberit chyba też ma coś takiego, ale pewności nie mam. Ja wybrałem Grohe ;)
 7. Chcesz dać poziomo w powietrzu?... nie oszczędzaj na paru profilach, nie są takie drogie, nie podcieraj tyłka szkłem. Co do spoinowania to Tuff Tape i odpowiedni gips spoinowy, czyli najlepiej Rigips Vario lub Knauff Uniflott i nic nie będzie pękać. Nie są one tanie, ale warte swojej ceny, poza tym dużo ich nie trzeba bo tylko na spoiny, Uniflott można kupić w 5kg workach. Zanim zaczniesz nimi robić poczytaj w sieci o ich właściwościach by uniknąć problemów.
 8. Ja sam się zastanawiam jak zrobić górę bo mogę jeszcze wszystko, nęci mnie ogrzewanie podłogowe, ale... może będę chciał gdzieś wykładzinę albo dywan, nie wiem jeszcze na jak grubą wylewkę będę mógł sobie pozwolić. Mogę dać jedno i drugie i np. delikatnie grzać podłogę (np. 20 stopni) i dogrzewać grzejnikiem, ale znając życie i grubość ocieplenia to z grzejników nie będę korzystał, ale może jednak będę jak dam wykładzinę... Z autopsji znam to, że podłogowe lepiej sobie radzi z dogrzaniem, podłoga jest miła bo ciepła w dotyku co przy mieszanej instalacji może być dyskomfortem przechodząc boso z pomieszczenia z podłogowym do grzejnikowym (praktykował ktoś podgrzewanie schodów?).
 9. Przesadzacie z tymi obawami paneli na ogrzewaniu podłogowym, najwyżej będzie większa bezwładność z powodu dodatkowego oporu, ale ciepło sobie poradzi. Sam zamierzam położyć panele na ogrzewanie podłogowe.
 10. Gaz daje niezaprzeczalny komfort i czystość kotłowni, ale koszta są większe i nigdy nie wiemy do końca czy to co nam puszczają do rury jest takie jakie powinno być, do tego jednak jesteśmy zależni od dostawcy mimo, że wyłączenie gazu może wydawać się skrajnością. W przypadku pieca węglowego trzeba sobie samemu go przywieźć, wrzucić do pieca, pilnować, sprzątać. Nie licząc naszej pracy wychodzi taniej, możemy wybrać dostawcę opału by było dobry, mając ruszt w piecu możemy spalić starą szafę lub zaległe drewno budowlane. Sprawa bardzo indywidualna, jeden stawia na komfort bo tak chce i go na to stać, inny ma więcej czasu i woli oszczędzić.
 11. Są specjalne podkłady z otworami i tektura falista, w przypadku tektury trzeba zastosować jeszcze folie pomiędzy tekturą a panelem chroniącą przed wilgocią
 12. Większość grzejników aluminiowych ma na górze wywinięte żeberka na pokój w górę dzięki czemu powietrze jest kierowane bardziej na pokój, w stalowych powietrze przechodzi przez płyty i leci prosto w górę pod parapet, za firanki i zasłonki. Znam parę osób co maja stalowe grzejniki i na wieczór zasłaniając okna muszą podwinąć zasłonki na parapet by poprawić skuteczność grzania.
 13. Zawór grawitacyjny ma w środku kulę gumową (przynajmniej u mnie), która w pozycji dolnej zatyka przepływ a w pozycji górnej otwiera. Podczas pracy grawitacyjnej kula się unosi i pozwala na przepływ wody - działa grawitacja Podczas pracy z pompą nadciśnienie z góry wytworzone przez pompę napiera na kule i zamyka przepływ - działa wymuszenie pompą Być może ten zawór działa i w poziomie, ale nie zalecał bym sprawdzania tego, wszędzie gdzie widziałem był w pionie i tak mam u siebie. U mnie taki zawór mam jedynie na grzaniu bojlera i działa bo jeszcze nie dokupiłem pompy
 14. A czy różnica w przewodnictwie ciepła między stalą a aluminium ma tu takie znaczenie?, przy stali będzie minimalnie większa bezwładność, ale to niuans. Ważniejszy może być kształt żeberek i to w jaki sposób powietrze przechodzi przez grzejnik i jak je później ukierunkowuje. Niektóre aluminiowe grzejniki mają tak zrobione żeberka, ze wyrzucają ciepłe powietrze na pokój w górę, inne pionowo w górę na parapet albo za firanki i zasłonki co nie jest zbyt korzystne. Inny ważny aspekt to wygląd...
×
×
 • Utwórz nowe...