Skocz do zawartości

Darowizna a majątek wspólny


Recommended Posts

Witam.
Czy przekazując żonie w formie darowizny połowę mojej nieruchomości(darowizna mieszkania od rodziców),nieruchomość przechodzi z mojego majątku osobistego na majątek wspólny,oraz czy jakby chcielibyśmy kiedyś znieść wspólnotę majątkową to te mieszkanie jest traktowane jako majątek wspólny i jest dzielone po połowie czy nie?
Link do komentarza
Darowizna z majątku odrębnego na rzecz współmałżonka może wchodzić w majątek wspólny jak i odrębny obdarowanego, zależnie od woli darczyńcy wyrażonej w akcie notarialnym.

W przypadku małżeńskiej wspólnoty majątkowej nieruchomość stanowi współwłasność ustawową i może być zniesiona poprzez zawarcie nowej umowy notarialnej lub na podstawie wyroku sądu, w przypadku gdy jedna ze stron złoży taki wniosek.

Gdy darowizna - 1/2 mieszkania - będzie stanowić majątek odrębny to współwłasność opierać się będzie na przepisach kodeksu cywilnego pozwalających np. na zbycie udziału we współwłasności na rzecz dowolnej osoby, co w przypadku mieszkania może spowodować poważne kłopoty w razie konfliktu w małżeństwie.
Link do komentarza
Jeśli mieszkanie w całości należy do Ciebie i jest majątkiem odrębnym, to w przypadku darowizny na rzecz żony 1/2 tego mieszkania to współwłasność tego mieszkania wyglądać będzie tak:

- w 1/2 będzie Twoim majątkiem odrębnym, a w 1/2 będzie majątkiem wspólnym – w takim przypadku zniesienie współwłasności małżeńskiej spowoduje, że Ty będziesz miał 3/4 współwłasności, zaś żona 1/4 współwłasności (mieszkania).


Jeśli darowizna, z Twojej strony, będzie uwarunkowana, że nie może stanowić własności (współwłasności) małżeńskiej, to każde z Was posiada odrębny majątek w wielkości po 1/2 współwłasności tego mieszkania.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
bajbaga Nie masz racji.

Dom postawiony na działce jest nierozerwalnie z nią związany, a więc właścicielem jest właściciel działki. Sąd orzeknie o podziale majątku wspólnego małżonków i najpewniej orzeknie wtedy o spłacie połowy wartości domu na rzecz małżonka-niewłaściciela.
Żona będzie miała roszczenie o zwrot należnych nakładów (jako posiadacz samoistny w dobrej wierze).

Wyłączna własność budynków bez konieczności posiadania własności działki pojawia się w przypadku użytkowania wieczystego. Ewentualnie użytkowania przekazanego decyzją organu państwowego lub samorządowego.
Link do komentarza
kodeks rodzinny nie zmieni prawa własności. Po to się robi podział majątku wspólnego. Jednakże nie ma znaku równości pomiędzy majątkiem wspólnym a współwłasnością nieruchomości.

Mąż - właściciel może sprzedać nieruchomość bez zgody żony, ponieważ w księgę wieczystą i w ewidencję gruntów jest wpisany tylko on. W takim wypadku żona nie straci swojego roszczenia względem męża o zwrot nakładów.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...