Skocz do zawartości

pixi

Uczestnik
  • Posty

    50
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez pixi

  1. Dziękuję za naprowadzenie,aby wiem jak zacząć. Pozdrawiam.
  2. Witam. Czy można jakoś prześledzić historię,jaki był przebieg geodezyjny ukształtowania się mojej obecnej działki na przestrzeni ostatnich 50 lat. Chodzi o drogę, na mapie ewidencyjnej sąsiadki z roku1975 jest wydzielona ewidencyjnie droga przez moją odziedziczoną działkę i posiada własny numer.W mojej obecnej mapie nie ma tej drogi, jest tylko działka sąsiadki bez dostępu do drogi publicznej,chciałbym się dowiedzieć i wyjaśnić jak to możliwe że w mojej działce nie ma zaznaczonej drogi sąsiadki.Domniemam że błąd mógł nastąpić gdzieś w latach 1980-1995 bo najstarsza moja mapa jest z 1996r. Problem jest taki że według sąsiadki droga jest bo ma ją na mapie z 1979r,ja na mojej mapie jej nie mam lecz fizycznie droga istnieje i nie mam zamiaru jej grodzić(pamiętam od dziecka że była),chodzi mi o wyjaśnienie kto jest winien takiego stanu rzeczy i doprowadzenie do porządku prawnego tej sprawy. Czy da się ustalić kto,w jakim celu zmienił układ granic na mapie,czy faktycznie była taka mapa z naniesioną drogą z 1975r? oraz która mapa jest wiążąca dla mnie.
  3. W tym roku zmianie uległy przepisy co do wieku drzew które chce się usunąć bez zezwolenia i jest to do 10 lat,ale najlepiej to udać się do gminy i tam się dowiedzieć szczegółowo przed wycinką.Obecnie chyba wszystkie gminy korzystają z zdjęć lotniczych swojego terenu i bez problemu (jeśli chcą)mogą udowodnić gdzie były drzewa lub nielegalnie postawiony budynek.
  4. Witam. Dostałem w tym miesiącu część spadku po zmarłym tacie i zamierzam to zgłosić w US. żeby nie płacić podatku.Mam pytanie,czy gdybym dostał jeszcze w tym roku bądź w ciągu pięciu lat darowiznę od teściów bądź żony będę musiał zapłacić podatek od tej darowizny na innych zasadach niż obecne.Czy zasada jednej darowizny bez podatku w ciągu pięciu lat dotyczy tylko tej samej darującej osoby czy można dostać kilka darowizn od kilku różnych darczyńców bez podatku(np:od trzech braci w jednym roku a nie co pięć lat każdy?)
  5. Witam. Czy przekazując żonie w formie darowizny połowę mojej nieruchomości(darowizna mieszkania od rodziców),nieruchomość przechodzi z mojego majątku osobistego na majątek wspólny,oraz czy jakby chcielibyśmy kiedyś znieść wspólnotę majątkową to te mieszkanie jest traktowane jako majątek wspólny i jest dzielone po połowie czy nie?
  6. Witam Gdzie będzie się trzeba udać,w jakiej kolejności i do kogo oraz jakie dokumenty będą potrzebne aby przepisać spadek.Jestem wraz z mamą i bratem spadkobiercą połowy domu i działki po zmarłym tacie.Tata był we współwłasności ze swoim bratem.Chcieliśmy przepisać część taty aby uregulować faktyczny stan posiadanej własności.
  7. pixi

    Mała butla LPG

    Zużycie gazu mam niewielkie jedna butla wystarczy na 1,5 lub nawet 2 miesiące(po sezonie grzewczym, wiosna,lato,jesień).A pomysł wyprowadzenia instalacji z gazem LPG na zewnątrz był w fazie przemyśleń ze względów bezpieczeństwa,oraz żeby nie trzeba było pamiętać o zakręceniu butli po zakończeniu grzania na kuchence.
  8. Witam Czy można zrobić instalację gazową do pieca i kotła typu junkers wyprowadzoną na zewnątrz domu? Chodzi mi żeby w domu nie instalować butli LPG. Chciałbym poprowadzić pion do junkersa oraz do pieca gazowo elektrycznego czyli rurkę z miedzi,później przez piwnicę na zewnątrz ściany.Do domu przymurować małe przewietrzane pomieszczenie z dostępem tylko od podwórka w którym stała by podłączana butla LPG.Nie wiem czy to dobry pomysł bo czy wystarczy ciśnienia w butli na wtłoczenie i pokonanie dodatkowych kilku dziesięciu metrów instalacji,bo typowy układ to kuchenka w tym samym pomieszczeniu i ok.1,5 do 2m gumowego węża.Dochodzi również ujemna temperatura w zimie,czy mała butla może być tak trzymana i tym podobne dylematy.Instalacja wielkiego zbiornika LPG nie wchodzi w grę tak jak i podłączenie gazu ziemnego ,ze względów ekonomicznych jak i technicznych.
  9. Witam Sprawa dotyczy podziału ojcowizny i wygląda następująco. Mój tata wraz z swoim bratem czyli moim wujem podzielili dom i ogród po między siebie po połowie,majątek odziedziczony po śmierci swojego ojca. Założono księgę wieczystą w której jak słyszałem od taty figuruje zapis że nieruchomość ma dwóch właścicieli. Dom podzielono bezspornie góra dla taty bo tam mieszkaliśmy,dół dla wujka bo tam mieszkał dziadek,podobnie ogród jedna połowa jeden druga drugi. Po kilku latach wujek zrobił remont swojej połowy i wprowadził się na dół,zagospodarował również swoją część ogrodu. Jednak chcąc się zameldować w swojej części budynku musiał się pytać o zgodę mojego taty mimo że był współwłaścicielem budynku,to samo dotyczyło by taty gdyby był w jego sytuacji. Moje pytanie dotyczy czy można podzielić tak tę nieruchomość wraz z ogrodem żeby jedna ze stron nie musiała udzielać zgody na władanie swojej części majątku wspólnego,czyli np. pytać drugiego jak by się chciało kogoś zameldować lub wynająć swoją część domu. Żyjemy w zgodzie z wujem i niema żadnych zwad ale lepiej by było jak by każdy miał to na papierze. Bo nieraz powiadał że tak samo jego jest góra jak i nasz dół bo podział był tylko ustny między braćmi a na papierze jes że wspólnie są właścicielami całej nieruchomość.
  10. Jak ocieplić strych w starym domu.Dom zamieszkany przez babcię .Dach wymieniony ok. 20 lat temu pokryty papą(co dwa lata terowany) na deskach przybitych bezpośrednio do krokwi,poddasze nie zamieszkane,ogólny stan dachu,krokwi dobry.Od strony strychu widać deski i szkielet dachu.Chciałbym go ocieplić wełną i wykończyć płytami gipsowymi.Lecz nie wiem czy będzie możliwe zrobienie takiego ocieplenia wraz z paroizolacją.Chodzi mi by nie trzeba było wymieniać całego dachu,czy odrywać papę i desek by położyć potem od nowa folię paro przepuszczalną +wełna+folia a na to deski i papa.
  11. Czy do kapitalnego remontu jednego lokalu mieszkalnego w zabytkowej kamienicy która znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej,między innymi w budynku ochronie podlegają zabytkowe elementy wystroju wnętrz i elewacji (stolarka drzwiowa i okienna, bramy, ślusarka, sztukateria, piece, balustrady, ogrodzenia),więc czy trzeba zamówić jakąś specjalną firmę budowlaną od remontów zabytków z np.uprawnieniami konserwatorskimi czy można wynająć zwykłą firmę remontową bądź remontować systemem gospodarczym z zachowaniem i odrestaurowaniem wszystkich istniejących lecz uszkodzonych detali architektonicznych które były przed remontem w lokalu mieszkalnym.
  12. Ja wiem że można zrobić darowiznę w jednym akcie.Teściowie darują córce i zięciowi działkę,córka będąc w 0 grupie nie płaci podatku,a zięć dlatego że jest w pierwszej grupie pokrewieństwa płaci jakąś tam część.Mnie chodzi o to czy w jednym akcie notarialnym można dokonać dwóch oddzielnych darowizn z rodziców na córkę(zerowa grupa podatkowa) i zaraz druga darowizna żona na męża(również zerowa grupa podatkowa) i to zawarte w jednym akcie notarialnym a nie w dwóch oddzielnie następujących w jakimś krótkim czasie po sobie.Ma to na celu uniknięcia podwójnej opłaty notarialnej oraz podatku z pierwszej grupy pokrewieństwa zięć-teściowie.
  13. Witam. Moi teściowie posiadają działkę którą zamierzają przekazać swojej córce a mojej żonie w akcie darowizny,w dalszym etapie żona zamierza dokonać darowizny tejże działki na rzecz męża czyli mnie by stać się oboje właścicielami działki.Moje pytanie dotyczy ilości zawieranych aktów notarialnych czyli 1 akt notarialny teściowie-moja żona oraz 2 akt moja żona- ja można zamienić na jeden wspólny czyli dokonać w jednym akcie notarialnym podwójnej darowizny.Czytałem wypowiedzi ludzi że jest taka możliwość lecz nie każdy notariusz chce się na to zgodzić i trzeba poszukać takiego nam przychylnego oraz załatwić z urzędu skarbowego jakieś pozwolenie że US wyraża zgodę na podwójną darowiznę w jednym akcie notarialnym. Będę wdzięczny za jakąkolwiek informację na ten temat.
  14. Czy bać się podatku katastralnego?,bo w końcu go ktoś uchwali.Ja się obecnie zastanawiam czy warto inwestować więcej pieniędzy w np. większy dom i większą działkę(wziąć większy kredyt) skoro będę musiał płacić większe podatki,co przy np.1% będzie bardzo dużym wydatkiem.Wydaje mi się że podatek ten nie jest wcale sprawiedliwy w odniesieniu co do niektórych ekspertów.Kara osoby które inwestują(nie rzadko kosztem wyrzeczeń takich jak wieloletni kredyt,rezygnacja z wycieczek zagranicznych,kupno nowego samochodu) w swoją nieruchomość podnosząc jej wartość,wymieniając choćby okna,płot,ocieplenie itp.A nagradza w postaci niskich podatków osoby żyjące obojętne własnemu otoczeniu,łatające zbitą szybę folią,przeciekający dach podstawianym wiaderkiem oraz płotem pamiętającym przemarsz wojsk sowieckich(ludzi którzy mają gdzieś ład i estetykę własnego podwórka).Co myślicie o tym podatku?,czy warto będzie upiększać dom nawet kosztem wyrzeczeń wiedząc że będzie się za to w przyszłości ukaranym.
  15. Czy może ktoś się spotkał z kalkulacją co wychodzi ekonomiczniej LPG z butli czy gaz ziemny.Ja czytałem że LPG ma większą wartość opałową od ziemnego z czego mniej się go zużywa do ogrzania np. 1 litra wody,ale nie wiem jak to przeliczyć na metry czy na litry gazu.Chodzi mi o sam stosunek ceny który gaz będzie tańszy do ogrzania tej samej ilości wody.Poza tym za gaz ziemny trzeba płacić co miesięczny abonament i i jak jest w dalszej odległości sporo kosztuje podłączenie,za to LPG wymaga oprócz kosztu montażu zbiornika i instalacji okresowych przeglądów legalizacyjnych.Ale głównie chodzi mi o relację cen gazu który jest tańszy , czy lepiej wychodzi LPG bo zużycie mniejsze (ale gaz droższy) czy więcej tańszego ziemnego (ale tańszy).Koszt doprowadzenia GZ czy LPG mogę sam przekalkulować .
  16. Czy może ktoś wie czy cena za działkę rolną przeznaczoną pod zabudowę może być taka sama jak za działkę budowlaną. W mojej okolicy niektóre osoby mające na sprzedaż działki rolne( z wydanymi warunkami zabudowy i możliwością wybudowania na nich domu) ogłaszają się że dana działka jest budowlana.Czy jest to bez znaczenia jeśli chodzi o negocjację ceny bo jak na jednej i drugiej można wybudować dom.Czy można się targować o niższą cenę bo na rolną z możliwością zabudowy trzeba np. spełnić więcej warunków,czy nie ma to znaczenia?
  17. Dziękuję za odpowiedzi.Co do kosztów miesięcznych i ceny prądu to przeczytałem to na tym portalu https://budujemydom.pl/budowlane-abc/budowa-krok-po-kroku/a/8012-planowanie-kolejnosci-robot-instalacje W vattenfallu sprawdzałem ceny ale podają dla przyłącza docelowego na poziomie ok.9pln. na miesiąc+0,1316pln. za KWh,a to są ceny normalne dla wszystkich.A agregat chciałem kupić tyle że w przyszłości, bo wujek ma działkę w górach i camping.Jak by się to opłaciło to kupiłbym go wcześniej na budowę,a później wykorzystywał dalej,tle że rzadziej.
  18. Zastanawiam się nad agregatem czy budując dom przez okres 2-3lat opłaci się mi go kupić,czy lepiej podpisać umowę na przyłącze z zakładem energetycznym od razu przed niż po zakończonej budowie.Z tego co tu wyczytałem miesięczny koszt samego przyłącza to ok.50pln+trzy razy droższy prąd niż normalnie więc z matematycznego punktu widzenia widać że zakup zwróciłby się,ale czy na pewno?Do budowy nie przewiduję wykorzystywać urządzeń energochłonnych takich jak np. agregat tynkarski czy mieszalnik na 0,5m3 zaprawy,ale chyba z 1,5kW -2kW mocy to chyba minimum.Proszę o opinię bo choć w teorii wydaje mi się kupno jako opłacalne to w praktyce może być całkiem inaczej.
  19. Witam serdecznie wszystkich. Chciałbym się dowiedzieć czy można wybudować podpiwniczenie pod dom który w projekcie tego nie przewiduje,podoba mi się jeden projekt lecz jest to budynek bez podpiwniczenia a ja wolałbym je mieć.Czy można dodać je do istniejącego projektu.
  20. Czy to prawda że od nowego roku 2009 będą przywrócone stare większe stawki notarialne, te z przed co wprowadził minister Ziobro.Tak coś mi się obiło o uszy,czy może ktoś coś wie na ten temat?
  21. A czy do odrolnienia jest potrzebny geodeta np. do wyznaczenia granicy działki budowlanej od rolnej,czy nie jest konieczne jego zatrudnienie.
×
×
  • Utwórz nowe...