Skocz do zawartości

ikas3

Uczestnik
  • Posty

    327
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez ikas3

  1. No pewnie masz rację. Niemniej jednak w sytuacji, kiedy człowiek zasugeruje się postami pochwalnymi i zatrudni wykonawcę, który okaże się totalnym partaczem... to co wtedy? Pozostaje co najmniej niesmak. I nie jest to wcale sytuacja hipotetyczna - ja osobiście nabrałem się w ten sposób zatrudniając chwalonego na forum pseudohydraulika - ale stosując się do polityki redakcji, niestety nie mogę przestrzec przed nim innych forumowiczów...
  2. Niedługo będę ocieplał dom, w projekcie mam 15 cm styropianu na ścianę z porothermu i wełnę pomiędzy krokwiami i pod nimi. Przeglądając strony internetowe dotyczące materiałów termoizolacyjnych natrafiłem na coś takiego: Array="">thermo oraz Array="">flex. No i w związku z tym mam pytanie do forumowiczów, czy ktoś z Was spotkał się z takim materiałem w praktyce? Macie jakieś doświadczenia, opinie nt. tego materiału? Widzę, że linki nie chcą się wyświetlać... http://www.steico.com/index.php?id=54&L=3 http://www.steico.com/index.php?id=57&L=3
  3. "Nie jesteśmy w stanie weryfikować tych informacji a one mogłyby stać się narzędziem rękach nieuczciwej konkurencji." Ciekawa argumentacja... podobnej możnaby użyć w odniesieniu do chwalpostów niektórych userów (jednopostowców) w dziale "polecani wykonawcy".
  4. albo eder'a, ew. brennera. podobno lepsze od wienerberka, zwłaszcza tego polskiego. nie kruszą się, nie pękają same z siebie, cenowo zbliżone. jak ja się budowałem, to moi znajomi i sąsiedzi odradzali mi leiery, kozłowice, plecewice, jopki i wieneberki - może to była kwestia "boom-u" budowlanego, że producenci robili byle jakie cegły, szli na ilość, bo i tak każda ilość schodziła im na pniu. być może teraz jst inaczej. jeśli chodzi o edera, to z tego co kojarze w lubinie jest spory dystrybutor, proponuje rozeznać się w cenach.
  5. Sorry, ale dla mnie ten parawan nawannowy wygląda jak w hotelu podłej kategorii... a projektantom dodatkowo gratuluję pomysłu umieszczenia natrysku praktycznie na oknie, zapewne chodziło im o to, żeby przy okazji kąpieli odbywało się od razu mycie okien i to topless - takie swoiste "trzy w jednym"
  6. Pochwal się, jak znajdziesz coś ciekawego
  7. To, że wystarczy, to jedna strona medalu. A druga sprawa, czy nie będziesz miał problemów z odebraniem budynku. Jeśli jest to budynek mieszkalny, to (podobno - podaję za ostatnim Muratorem, ale sam nie sprawdzałem) "zgodnie z polskimi przepisami kominek nie może być jedynym źródłem ciepła".
  8. Podłączam się do pytania, też jestem zainteresowany opiniami użytkowników sprzętu AGD formy Hoover. Właśnie zastanawiam się nad wyborem całego "zestawu" - lodówka, zmywarka, pralka, kuchenka. W internecie ciężko znaleźć jakieś sensowne opinie, chociaż lektura jednej ze stron (opinia ) daje nieco do myślenia. Czy rzeczywiście jest tak źle?
  9. patrząc z perspektywy iluś tam przepracowanych lat, to chyba raczej odwrotnie, niż u ludzi...
  10. Popieram. Omijać TROPSa, szczególnie oddział w Lipnie.
  11. e tam, nawet bateria patriotów by nie weszła
  12. Może instalację odgromową, uziom, przewody do okien (sterowanie żaluzjami, kontaktrony), czujniki gazu/czadu itp., wyprowadzenie pod kamery na zewnątrz, wentylatory w łazienkach, jakieś kable do głośników?
  13. Ja też obstawiam, że to kos - szpaki mają jasne plamki na skrzydłach i brzuchu.
  14. Było sporo wątków na ten temat (chociażby 1, . 2, 3, 4...) Proponuję rozejrzeć się po forum.
  15. Słuszne uwagi. W Polsce ciągle króluje bylejakość i złodziejstwo, zwłaszcza jak wykonawca nie czuje nadzoru nad sobą.
  16. Dokładnie. Idea nie jest nowa, zapewne opatentowana. W Polsce też już o tym pisali, np. tu
  17. Z całym szacunkiem, ale chyba szanowny kolega nie przeczytał całego postu, a tylko rzucił okiem na tytuł (nie podejrzewam forumowicza z takim stażem o brak umiejętności czytania ze zrozumieniem). Nigdzie nie wspominałem o szarej wodzie, ani o szambie...
  18. No właśnie - czy jest o co walczyć? Jaka jest skuteczność takiego odzysku? A może to ma tylko sens przy dużym zużyciu ciepłej wody, np. w jakichś hotelach, pensjonatach, itp., a w domach jednorodzinnych to się nie sprawdza? Czy ktoś z Was spotkał się z takim rozwiązaniem?
  19. Tak mnie natchnęła lektura konkurecyjnego miesięcznika ("M" 1/2011)... W reportażu z Kanady wspomnieli o urządzeniu do odzyskiwania ciepła ze ścieków - w skrócie polega to na zastosowaniu wymiennika ciepła owiniętego wokół rury kanalizacyjnej (z umywalki, kabiny prysznicowej itp. urządzeń "produkujących" ciepłe ścieki). Wg autorów można w ten sposób zmniejszyć nawet o 1/3 zapotrzebowanie na energię potrzebną do podgrzania wody. I moje pytanie: czy ktoś z Forumowiczów lub Ekspertów ma jakieś doświadczenia w tym względzie? Czy są takie urządzenia dostępne w Polsce i czy jest to opłacalne? Interesują mnie Wasze opinie na ten temat. Znalazłem w sieci takie linki: Array="">PL, Array="">USA. Coś linki nie chciały się wkleić... 1. http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=4899&cms=30 2. http://www.kemcosystems.com/Water-System-C...t-Recovery.html
  20. Popieram przedmówców. My też mieliśmy pewne wyobrażenia, które nie mieściły się w standardowych projektach (gotowcach) i skończyło się na indywidualnym. Na forum znajdziesz sporo wątków poświęconych projektom, np. ten
  21. No dobra, ale tak się zastanawiam jak się przenoszą siły od tej poziomej części, poprzez skosy na ścianę kolankową? Czy nie "dążą" do wypchnięcia jej na zewnątrz?
  22. Ja tam się nie znam, ale czy konstruktor tego rozwiązania (chodzi mi o strop wylewany) nie powinien uwzględnić w projekcie jakiegoś usztywnienia ścian kolankowych (słupy żelbetowe itp.)? Bałbym się, że taka ścianka może zostać wypchnięta przez duży ciężar dachu...
  23. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozdział 7 Instalacja gazowa na paliwa gazowe § 163. 2. Przewody instalacji gazowej, począwszy od 0,5 m przed zewnętrzną ścianą budynku do kurków odcinających przed gazomierzami w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych lub do odgałęzień lokali użytkowych w budynkach użyteczności publicznej, powinny być wykonane z rur stalowych bez szwu bądź z rur stalowych ze szwem przewodowych, zgodnych z wymaganiami przedmiotowych Polskich Norm, łączonych przez spawanie. 3. Przewody instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, począwszy od 0,5 m przed zewnętrzną ścianą budynku do wyprowadzenia poza lico wewnętrzne tej ściany, powinny być wykonane z rur, o których mowa w ust. 2. 4. Przewody instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, a także w pozostałych budynkach za gazomierzami lub odgałęzieniami prowadzącymi do odrębnych mieszkań lub lokali użytkowych powinny być wykonane z rur, o których mowa w ust. 2, łączonych również z zastosowaniem połączeń gwintowanych bądź też z rur miedzianych łączonych przez lutowanie lutem twardym. § 164. 1. Przewodów instalacji gazowych nie należy prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne oraz pomieszczenia, których sposób użytkowania może spowodować naruszenie stanu technicznego instalacji lub wpływać na parametry eksploatacyjne gazu. 2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów instalacji gazowych przez pomieszczenia mieszkalne, pod warunkiem zastosowania rur miedzianych, zgodnych z Polską Normą dotyczącą rur miedzianych do gazu, łączonych przez lutowanie lutem twardym, lub rur stalowych bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych, zgodnych z Polską Normą dotyczącą rur przewodowych, łączonych przez spawanie. 3. Przewody instalacji gazowej, w stosunku do przewodów innych instalacji stanowiących wyposażenie budynku (ogrzewczej wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej, piorunochronnej itp.), należy lokalizować w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowania. Odległość między przewodami instalacji gazowej a innymi przewodami powinna umożliwiać wykonywanie prac konserwacyjnych. 4. Poziome odcinki instalacji gazowych powinny być usytuowane w odległości co najmniej 0,1 m powyżej innych przewodów instalacyjnych. 5. Przewody instalacji gazowej krzyżujące się z innymi przewodami instalacyjnymi powinny być od nich oddalone co najmniej o 0,02 m. 6. Dopuszcza się prowadzenie przewodów gazowych z rur stalowych bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych, łączonych za pomocą spawania przez jedną kondygnację garażu, znajdującą się bezpośrednio pod kondygnacją nadziemną budynku, pod warunkiem zabezpieczenia tych przewodów przed uszkodzeniem mechanicznym.
  24. Rurka z gazem to chyba raczej nie w ścianie... o ile wiem, to powinna iść po ścianie, a przejście przez ścianę poprzez tuleję. Co do materiału, to nie wiem czy ewentualne zalety miedzi zrekompensują Ci różnicę w cenie w porównaniu do czarnej stali?
  25. A może w ramach koncepcji "domu energooszczędnego" zbuduj ogniwo? Będziesz samowystarczalny energetycznie prąd z cytryny
×
×
  • Utwórz nowe...