Skocz do zawartości

garaż blaszak


Recommended Posts

witam,
planujemy budować dom na naszej działce. Wszystkie potrzebne narzędzia i materiały trzeba gdzieś trzymać. Najtaniej i najszybciej jest postawić blaszak. W urzędzie mówią, że trzeba na to pozwolenie na budowę.
Czy można to załatwić jakoś inaczej? Czy można potraktować ten garaż jako altanę? A może mu doczepić kółka?
Czekam na pomysły bardziej doswiadczonych.
Link do komentarza
Cytat

witam,
planujemy budować dom na naszej działce. Wszystkie potrzebne narzędzia i materiały trzeba gdzieś trzymać. Najtaniej i najszybciej jest postawić blaszak. W urzędzie mówią, że trzeba na to pozwolenie na budowę.
Czy można to załatwić jakoś inaczej? Czy można potraktować ten garaż jako altanę? A może mu doczepić kółka?
Czekam na pomysły bardziej doswiadczonych.


Totalna bzdura.Blaszak jest obiektem wolnostojącym (nie jest przytwierdzony na stałe do gruntu) więc nie ma statusu obiektu budowlanego. Jeśli tylko ma pełnić rolę "składziku" na materiały na czas budowy to nie trzeba żadnego pozwolenia.Urzędnicy niech się pukną w łeb!!!
Link do komentarza
Cytat

Totalna bzdura.Blaszak jest obiektem wolnostojącym (nie jest przytwierdzony na stałe do gruntu) więc nie ma statusu obiektu budowlanego. Jeśli tylko ma pełnić rolę "składziku" na materiały na czas budowy to nie trzeba żadnego pozwolenia.Urzędnicy niech się pukną w łeb!!!



Ale ciekawe, czy w takiej sytuacji nie ma jakiegoś określonego czasu na to, by usunąć garaż, bo z tego, co zrozumiałem, jest on w tej chwili tylko czasowo?(na czas budowy i ma służyć jako składzik na narzędzia)?
Link do komentarza
Cytat

Totalna bzdura.Blaszak jest obiektem wolnostojącym (nie jest przytwierdzony na stałe do gruntu) więc nie ma statusu obiektu budowlanego. Jeśli tylko ma pełnić rolę "składziku" na materiały na czas budowy to nie trzeba żadnego pozwolenia.Urzędnicy niech się pukną w łeb!!!



Pewnie urzędnicy usłyszeli garażi stąd cała afera.
Link do komentarza
Cytat

właśnie na tym polega problem: jeżeli traktować ten garaż jako tymczasowy obiekt na cele związane z budową to może on stać na działce tylko 120 dni a potem nowe zgłoszenie. A kto za 120 dni wybuduje cały dom?




No właśnie, a czy będzie można przedłużyć to zgłoszenie o kolejne 120 dni?
Link do komentarza
Cytat

No właśnie w Necie wiele osób pisze,że jest potrzebne i że tak naprawdę wszystko zależy od interpretacji prawa budowlanego przez urzędników.


Według ustępu 2 artykułu 29 Ustawie o Prawie Budowlanym:
Obiekty nie wymagajace pozwolenia na budowę:
- Wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki.
Również na w/w obiekty nie jest wymagane zgłoszenie, wyjatek stanowią obiekty w rodzinnych ogrodach działkowych o pow. zabudowy do 25m2 w miastach i 35m2 poza granicami miast.
To tyle jeśli chodzi o prawo budowlane.
Na upartego można "stalowy składzik" jakim jest garaż potraktować jako elementy małej architektury (punkt 22 w/w paragrafu Prawa Budowlanego) i również nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia.
To na razie tyle - Pozdrawiam
Mark01
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
LUDZIE opanujmy się !!!
Nie róbmy wielkiego halo ze zwykłego blaszaka. Po jaką ch... wogóle zawracać sobie głowę takimi szczegółami!!!
Stawiaj chłopie ten blaszak na działce i zupełnie odpuść sobie jakiekolwiek kontakty z urzędnikami (w tej sprawie)
Przecież nawet jakby ten czy tamten przpis ci "wynaleźli" to nic nie dzieje się natychmiast, no i masz prawo się bronić. Poza tym musiałbyś trafić naprawdę na niezłego "wredusa" żeby chciało mu się robić Ci problemy i ciągać cię po sądach o jakiś garaż blaszany. Wokoło jest tyle PRAWDZIWYCH samowoli budowlanych że na Twój garaż blaszany nikt nie zwróci uwagi. Chyba że masz na pieńku z teściową icon_smile.gif to po Tobie,,, he he he

Słowo klucz w Twoim przypadku to "garaż". Na garaż potrzebne pozwolenie a na bud gospodarczy do 25m2 wystarczy zgłoszenie. Twój urzędnik pomocny nie był. Gdyby był pwiedział by Ci że zamiast zamiast pisać na zgłoszeniu "garaż" powinieneś napisać "bud gospodarczy do 25m2" i po krzyku. Przechodziłem to miesiąć temu stąd wiem. Tyle że ja stawiam z płyt betonowych i dlatego zgłosiłem. Gdybym stawiał blaszaka to bym sobie głowy nie zawracał.

Poza tym podoba mi się też ten pomysł poprzednika z "elementem małej architektury" - ma to sens - wsytarczy że zamiast samochodu podczas kontroli wstawisz grabie i masz luz, he he he icon_smile.gif
A poważnie to naprawdę świetny pomysł i muszę to sprawdzić w przyszłości.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Witam, mama pytanie odnośnie blaszaka - w jakiej odległości mogę go ustawić od granicy ?? Ma służyć jako pomieszczenie na narzędzia itp, a jak skończę budowę to rozbiorę i sprzedam. Ułożę go na jakiś płytach betonowych czy czymś takim, więc wolę się dowiedzieć w jakiej odległości mogę go ustawić od granicy, czy tak jak inne budynki (3m) czy mogę bliżej, np. 1m.

Piotr
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ponieważ sam się zastanawiałem czy trzeba pozwolenie na budowę takiego blaszaka 3x5 bo kupuję bylem dzisiaj rano u siebie w urzędzie..Otóż na blaszak nie potrzeba pozwolenia na budowę.Musze tylko zgłosić Roboty budowlane a w rodzaju obiektu wpisze BUDYNEK GOSPODARCZY DO 25M2..Dali mi papier "Zgłoszenie Robót Budowlanych" które muszę wypełnić i "oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomości na cele budowlane" które tez muszę wypełnić.Dostałem też mapkę swojej (rodziców) działki którą wyrobili mi w urzędzie za 30 zł ,bo chyba do papierów im to jest potrzebne..Teraz tylko wypełnić zanieść do urzędu i za 30 dni mogą przywozić blaszak
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Po pierwsze primo: po co lazłeś z pytaniem do urzędu? Po drugie primo: nie zadzieraj z sąsiadami. Po trzecie primo: zamiast do urzędu zwracaj się do osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Po czwarte primo: pomyśl zanim kłapniesz głupotę. Każda budowa potrzebuje zaplecza, to oczywista oczywistość(?) Zdrowy rozsądek podpowiada wykonanie na takim maleństwie jak budowa domu jednorodzinnego: wc, ogrodzenia,magazynku,skrzynki rozdzielczej bezpiecznikowej,kranu z wodą(Licznik wody). Korzystanie z mediów wymaga zgody właścicieli i opłat za korzystanie. Magazynek, wc( uwaga) jeżeli przenośny już nie. Koniec. Nie pytaj, postaw, zadbaj i będzie po sprawie, a sąsiadów zaproś na grilla i piwo. Chyba, że " zasłużysz" na ich "miłość". Ale to już Twój problem. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Joanna07 - poczekaj do połowy czerwca, bo wtedy wejdą w życie te przepisy:

Cytat

Par.12.3.4. Sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działka budowlana lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ściana bez otworów okiennych lub drzwiowych.


Pogrubienie - moje.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...