Skocz do zawartości

Rodzaj dachu a Plan Zagospodarowania Przestrzennego


Gość arturo72

Recommended Posts

Gość arturo72
Witajcie,mam mały zgryz a mianowiście na MPZP są takie punkty:
? geometria dachu: stosowanie dachów dwuspadowych o symetrycznych kątach nachylenia połaci; kąt nachylenia dla zabudowy mieszkaniowej lub mieszkaniowo-usługowej ? od 30° do 45°; kąt nachylenia dla zabudowy gospodarczej i garażowej ? identyczny jak dla zabudowy mieszkaniowej,

? dopuszcza się stosowanie dachów o prostopadłym układzie kalenic z zastrzeżeniem, iż szerokość elewacji frontowej zostanie utrzymana na głębokość min. 4 m od obowiązującej linii zabudowy,
? dopuszcza się zastosowanie w budynku noworealizowanym geometrii dachu takiej jak na budynku lub zespole budynków istniejących, usytuowanych na działce (działkach) bezpośrednio sąsiadującej (innej niż ta, o której mowa w niniejszej literze), jeżeli wspólnie będą tworzyć harmonijny jednorodny zespół architektoniczny o cechach indywidualnych, z zastrzeżeniem punktu 5;

5) zakazuje się stosowanie płaskich dachów w sytuacji wprowadzania nowej zabudowy;

Wymyśliłem sobie projekt: http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/kuba/319/opis
i teraz mam putanie,czy wg.WZ jest możliwe postawienie takiego domku z takim dachem ? Nie rozumiem punktu "niebieskiego" oraz czy na podstawie punktu"zielonego" mógłbym postawić czterospadowy dach tym bardziej,że działki sąsiadujące są narazie puste a najbliższy dach czterospadowy jest 100m dalej (też nowopostawiony) ale już na innej alejce.
Dzięki za porady i sugestie.
Pozdarwiam
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

W związku z tym iż wybrałem opcję szybka odpowiedź - NIE, szukaj innego projektu.



A przy normalnej odpowiedzi,czemu NIE ?.Moim zdaniem,tekst na zielono,sugeruje,że zostawiono opcję innego rodzaju dachu.Teraz pytanie czy dobrze myślę i od kogo zależy interpretacja tekstu,czy ten tekst ma znaczenie przy nowopowstałym budynku przy pustych działkach sąsiednich.Jak napisałem wcześniej,z mojej działki widać ten dom wielospadowy(ok.100m dalej,dwie działki dalej) ale czy można to podłączyć do tekstu zielonego.
Za bardzo niechciałbym robić sobie stodoły mieszkalnej.
Link do komentarza
Cytat

na budynku lub zespole budynków istniejących, usytuowanych na działce (działkach) bezpośrednio sąsiadującej



Przecież jest jasno napisane zabudowy ISTNIEJĄCEJ , na działce BEZPOŚREDNIO sąsiadującej, czyli na działce z którą graniczy Twoja działka. Tu nie ma możliwości innej interpretacji.
Co do znaczenia punktu niebieskiego. Moim zdaniem, można postawić dom w kształcie ( na planie) litery "L" z dachem dwuspadowym.
Link do komentarza
Cytat

Witajcie,mam mały zgryz a mianowiście na MPZP są takie punkty:
? geometria dachu: stosowanie dachów dwuspadowych o symetrycznych kątach nachylenia połaci; kąt nachylenia dla zabudowy mieszkaniowej lub mieszkaniowo-usługowej ? od 30° do 45°; kąt nachylenia dla zabudowy gospodarczej i garażowej ? identyczny jak dla zabudowy mieszkaniowej,

? dopuszcza się stosowanie dachów o prostopadłym układzie kalenic z zastrzeżeniem, iż szerokość elewacji frontowej zostanie utrzymana na głębokość min. 4 m od obowiązującej linii zabudowy,
? dopuszcza się zastosowanie w budynku noworealizowanym geometrii dachu takiej jak na budynku lub zespole budynków istniejących, usytuowanych na działce (działkach) bezpośrednio sąsiadującej (innej niż ta, o której mowa w niniejszej literze), jeżeli wspólnie będą tworzyć harmonijny jednorodny zespół architektoniczny o cechach indywidualnych, z zastrzeżeniem punktu 5;

5) zakazuje się stosowanie płaskich dachów w sytuacji wprowadzania nowej zabudowy;

Wymyśliłem sobie projekt: http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/kuba/319/opis
i teraz mam putanie,czy wg.WZ jest możliwe postawienie takiego domku z takim dachem ? Nie rozumiem punktu "niebieskiego" oraz czy na podstawie punktu"zielonego" mógłbym postawić czterospadowy dach tym bardziej,że działki sąsiadujące są narazie puste a najbliższy dach czterospadowy jest 100m dalej (też nowopostawiony) ale już na innej alejce.
Dzięki za porady i sugestie.
Pozdarwiam


Twój projekt nie spełnia powyższych zapisów, tak jak pisała poprzednik, ewentualnie możesz szukać domu którego kalenice krzyżują się pod kontem prostym czyli np. w kształcie litery L lub na planie krzyża.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Twój projekt nie spełnia powyższych zapisów, tak jak pisała poprzednik, ewentualnie możesz szukać domu którego kalenice krzyżują się pod kontem prostym czyli np. w kształcie litery L lub na planie krzyża.




Dzięki wielkie wszystkim za sugestie i uwagi icon_smile.gif Rezygnuje z kupna działki w tej gminie icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Dzięki wielkie wszystkim za sugestie i uwagi icon_smile.gif Rezygnuje z kupna działki w tej gminie icon_wink.gif




Mam "przyjemność" mieszkać w tej gminie i mieć tu działkę i zaczynać budować i już mieć dość!!!!
Dach to jedno- mnie autorka planu miła pani narysowała linię obowiązującej zabudowy 5m od rowu! Przy działce o głębokości 80m. Chciałam mieć dom daleko od ulicy- jak na wsi!!!! Co mam zrobić, może ktoś ma pomysł? Nie chcę dzielić działki. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Mam "przyjemność" mieszkać w tej gminie i mieć tu działkę i zaczynać budować i już mieć dość!!!!
Dach to jedno- mnie autorka planu miła pani narysowała linię obowiązującej zabudowy 5m od rowu! Przy działce o głębokości 80m. Chciałam mieć dom daleko od ulicy- jak na wsi!!!! Co mam zrobić, może ktoś ma pomysł? Nie chcę dzielić działki. icon_sad.gif



Witam, zależy jaką długą(dużą) masz działkę i czy działka od lini zabudowy jest budowlana (jeżeli nie, są jeszcze warunki)...w skrócie można to obejść.
Nie ma potrzeby dzielenia.
Link do komentarza
Cytat

Witam, zależy jaką długą(dużą) masz działkę i czy działka od lini zabudowy jest budowlana (jeżeli nie, są jeszcze warunki)...w skrócie można to obejść.
Nie ma potrzeby dzielenia.



Jeżeli jest linia zabudowy no to jest budowlana przecież. A jaklie rozwiązanie proponujesz? Obowiązuje MPZP.
Link do komentarza
Cytat

mnie autorka planu miła pani narysowała linię obowiązującej zabudowy 5m od rowu! Przy działce o głębokości 80m. Chciałam mieć dom daleko od ulicy- jak na wsi!!!! Co mam zrobić, może ktoś ma pomysł? Nie chcę dzielić działki. icon_sad.gif



a nie jest tak, że ta wyznacza min odległość od rowu
i można postawić dom bardziej w głąb działki
czy budynek musi mieć elewację frontową przy tej linii
my mamy linię zabudowy 12m od drogi
ale myślimy aby dom stał bardziej w głąb działki
dopiero czekamy na mapki od geodety
więc jeszcze nie rozmawialiśmy z architektem na ten temat
i się teraz zastanawiamy czy go będzie można
postawić tam gdzie my chcemy a nie gmina
Link do komentarza
Cytat

a nie jest tak, że ta wyznacza min odległość od rowu
i można postawić dom bardziej w głąb działki
czy budynek musi mieć elewację frontową przy tej linii
my mamy linię zabudowy 12m od drogi
ale myślimy aby dom stał bardziej w głąb działki
dopiero czekamy na mapki od geodety
więc jeszcze nie rozmawialiśmy z architektem na ten temat
i się teraz zastanawiamy czy go będzie można
postawić tam gdzie my chcemy a nie gmina



Ja mam linię obowiązującą tzn. że elewacja frontowa musi stać na tej linii przynajmniej w 50% taki mam zapis w MPZP ale jest jeszcze coś takiego jak nieprzekraczalna linia zabudowy, która oznacza, że nie możesz budować przed nią ale w głąb działki cofnąć dom możesz. I tej drugiej Ci życzę!!
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli jest linia zabudowy no to jest budowlana przecież. A jaklie rozwiązanie proponujesz? Obowiązuje MPZP.

.


Podaj dane działki (dł i szer) i plan, chodzi o min pow działki przy podziale...
Nie wiem jak jest w planie ale w skrócie...występujesz o pozwolenie na budowę
dwóch jednakowych domów, na tej samej działce (jeżeli jest plan i dopuszcza).
Budujesz ten drugi a pierwszy...sam wiesz.
Opcja druga z warunkami WZ, trochę dłużej ale da się.

P.S.
Jeżeli jest MPZP, to jaka jest min pow działki?
Jeżeli się mieścisz, to jesteś w domu.
Link do komentarza
Cytat

.


Podaj dane działki (dł i szer) i plan, chodzi o min pow działki przy podziale...
Nie wiem jak jest w planie ale w skrócie...występujesz o pozwolenie na budowę
dwóch jednakowych domów, na tej samej działce (jeżeli jest plan i dopuszcza).
Budujesz ten drugi a pierwszy...sam wiesz.
Opcja druga z warunkami WZ, trochę dłużej ale da się.

P.S.
Jeżeli jest MPZP, to jaka jest min pow działki?
Jeżeli się mieścisz, to jesteś w domu.




No właśnie czy to jest możliwe? Działka jest wystarczająco duża aby zachować odpowiednie odległości między domami tak aby w przyszłości ewentualnie podział nie jest problemem (min. pow. 600m2, moja działka ma ok. 3300 m2)

Cytat

No właśnie czy to jest możliwe? Działka jest wystarczająco duża aby zachować odpowiednie odległości między domami tak aby w przyszłości ewentualnie podział nie jest problemem (min. pow. 600m2, moja działka ma ok. 3300 m2)




I jeszcze dodam, że w MPZP nie ma mowy o niemożliwości wybudowania dwóch domów na jednej działce (ani też o możliwości).....
Link do komentarza
Cytat

W uzupełnieiu, bo pisze w dwóch miejscach, ale nie powiela informacji istotnych:



Śledzący mnie człowieku to odpowiedz mi coś konkretnego a nie strofuj..... Czy w tym wypadku ta druga linia musi istnieć? Przecież w przypadku gdyby tą działkę jednak podzielić to musiała by się znaleźc na tej drugiej jakaś linia zabudowy skoro cały ten tewren jest budowlany?
Link do komentarza
Cytat

W uzupełnieiu, bo pisze w dwóch miejscach, ale nie powiela informacji istotnych:




Znalazłam jeszcze na jakimś portalu budowlanym przepis , że jeżeli nie ma wyznaczonej linii to należy trzymać się jedynie przepisów technicznych typu odległość od granicy itp.

Cytat

W uzupełnieiu, bo pisze w dwóch miejscach, ale nie powiela informacji istotnych:



I jeszcze coś mi się tu wydaje niejasne- jeżeli piszą mi w planie zp,że mogę sytuować budynki gosp. w drugiej linii zabudowy, to jak ona może nie istnieć? Może to jest jakaś linia umowna powstająca w momencie pojawienia się pierwszego budynku czy coś w tym stylu...... Nie jestem człowiekiem, który kiedykolwiek miał do czynienia z tymi i innymi przepisami. Pierwszy raz spotykam się z niektórymi określeniami i jestem zmuszona je analizować i próbować zrozumieć, więc pewnie nie wyrażam się tutaj językiem "branżowym" ale staram się jak najlepiej przedstawić swoją sytuację. Oczywiście, że podział działki jest najprostszym rozwiązaniem, ale po perwsze trwa pół roku, po drugie kosztuje a po trzecie naliczą mi znowu tą opłatę adiacencką (która u nas wynosi 33%) z okazji wzrostu wartości nieruchomości i oczywiście wtedy nikomu nie będzie przeszkadzało to, że dom nie stoi w linii zabudowy równo z innymi domami (bo z przodu na tej działce i tak nigfdy w życiu nie postawiłabym domu!!!!!).
Link do komentarza
Cytat

Śledzący mnie człowieku to odpowiedz mi coś konkretnego a nie strofuj.....




Nie śledzę Ciebie, tylko informacje które w różnych miejscach umieszczasz – bo od nich zależy odpowiedź. Gdyby tu była informacja którą pokazałem, to nie byłoby tych odpowiedzi tu (wyżej) zamieszczonych.

Jeśli MPZP nie przewiduje drugiej linii zabudowy – a z tego co piszesz nie ma jej, bo jest obowiązująca, to tylko tak możesz zabudować ta działkę.

Natomiast, jeśli w MPZP jest możliwość zabudowy w drugiej linii dla działek „w drugiej linii” (ale tego nie napisałaś – można tylko przypuszczać, że tak jest na podstawie wpisu o podziale działki), to aby wybudować „w drugim szeregu” należy mieć działkę spełniającą ten warunek – czyli jednak podział.
Twoja działka jest „w pierwszej linii” . I odpowiedź uzyskałeś, którą sformułowałem na podstawie informacji zamieszczonych w obu Twoich wpisach.
Cytat

Niestety – w zgodzie z prawem, dom należy usytuować zgodnie z zapisami w MPZP.
Moim zdaniem, nie ma od tego „odwrotu” – niestety.



Tyle można napisać na podstawie wszystkich informacji, które w różnych miejscach umieściłaś.

Uważasz, ze są inne możliwości, to podaj albo link do MPZP, albo wklej konkretne zapisy z MPZP, albo je przepisz.

I zamiast się jeżyć, może doceń fakt, że kilka osób zainteresowało się Twoja sprawą i poświęca bezinteresownie swój czas, aby spróbować „rozwiązać” Twój problem.

Chcesz uzyskać poradę „bezkonfliktowo” i na zasadach takich jak Ty określasz – zleć wykonanie ekspertyzy MPZP (co można o czego nie), odpłatnie i wtedy wymagaj sposobu i formy udzielenia odpowiedzi.


(poprawiłem): literówka Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie śledzę Ciebie, tylko informacje które w różnych miejscach umieszczasz – bo od nich zależy odpowiedź. Gdyby tu była informacja którą pokazałem, to nie byłoby tych odpowiedzi tu (wyżej) zamieszczonych.

Jeśli MPZP nie przewiduje drugiej linii zabudowy – a z tego co piszesz nie ma jej, bo jest obowiązująca, to tylko tak możesz zabudować ta działkę.

Natomiast, jeśli w MPZP jest możliwość zabudowy w drugiej linii dla działek „w drugiej linii” (ale tego nie napisałaś – można tylko przypuszczać, że tak jest na podstawie wpisu o podziale działki), to aby wybudować „w drugim szeregu” należy mieć działkę spełniającą ten warunek – czyli jednak podział.
Twoja działka jest „w pierwszej linii” . I odpowiedź uzyskałeś, którą sformułowałem na podstawie informacji zamieszczonych w obu Twoich wpisach.


Tyle można napisać na podstawie wszystkich informacji, które w różnych miejscach umieściłeś.

Uważasz, ze są inne możliwości, to podaj albo link do MPZP, albo wklej konkretne zapisy z MPZP, albo je przepisz.
I zamiast się jeżyć, może doceń fakt, że kilka osób zainteresowało się Twoja sprawą i poświęca bezinteresownie swój czas, aby spróbować „rozwiązać” Twój problem.

Chcesz uzyskać poradę „bezkonfliktowo” i na zasadach takich jak Ty określasz – zleć wykonanie ekspertyzy MPZP (co można o czego nie), odpłatnie i wtedy wymagaj sposobu i formy udzielenia odpowiedzi.


(poprawiłem): literówka


Nie denerwuj się. Wystarczy, że ja już jestem w ostatniej fazie przed depresją. Podam Ci link do planu

http://bip.pilchowice.pl/index.php?option=...&Itemid=102
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...