Skocz do zawartości

Wolnostojący budynek gospodarczy 25m2


Recommended Posts

Złożyłem zgłoszenie wybudowania wolnostojącego parterowego budynku gospodarczego do 25m2. Zgłoszenie przeszło bez większych problemów, jednak nurtuje mnie jeszcze kilka pytań, na które mam nadzieje znajdę u was odpowiedź.
Budynek ma powstać na działce gdzie znajduje się jednorodzinny budynek mieszkalny (odległość ok. 20m od budynków)i tu pytania:
1. Chciałbym bezpośrednio od budynku istniejącego podłączyć media ( czyli rachunki na jednym liczniku). Czy muszę mieć na to zgłoszenie lub pozwolenie (jeżeli tak to jak to wygląda)? Oraz jak wygląda sprawa gdy podłączę się bez pozwoleń (ktoś to sprawdzi? są przewidziane jakieś kary? nadzór budowlany się tym zajmuje czy ktoś inny?)
W skład mediów miałyby wchodzić energia, woda, gaz oraz przyłączenie do istniejącego szamba.
2. W budynku gospodarczym chciałbym zbudować kuchnię i łazienkę. Czy stoi coś na przeszkodzie?
3. Jak wygląda sprawa z użytkowaniem budynku niezgodnie z przeznaczeniem? Wyczytałem, że jest przewidziana kara 10tys zł (zawsze się na tym kończy?). Ale jak to wygląda w praktyce (nadzór budowlany interesuje się takimi sprawami czy raczej interesuje ich tylko czy budynek spełnia wymogi odnośnie rozmiarów zabudowy?)
Mam w planach wybudować sobie taki budynek, gdzie będę mógł tymczasowo mieszkać (oficjalnie zameldowany w domu istniejącym). Ale przyznam, że im bardziej zagłębiam się w temat to mam stracha przed karami jakich mogę się spodziewać z tego tytułu.
Proszę w miarę możliwości o jasne i precyzyjne odpowiedzi oraz ewentualne rady.
Z góry dzięki
Link do komentarza
Z definicji:

Cytat

budynek gospodarczy - nale4y przez to rozumiec budynek przeznaczony do niezawodowego
wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzedzi, sprzetu i płodów
rolnych słu4acych mieszkancom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego,
budynku rekreacji indywidualnej, a tak4e ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony
równie4 do przechowywania srodków produkcji rolnej i sprzetu oraz płodów rolnych,



+ sporo innych związanymi z np. sieciami uzbrojenia terenu. Kary ? Nie - raczej przywrócenie do stanu pierwotnego (gdy jest bardzo upierdliwy donos i wyjątkowo upierdliwy urzędnik).

Gdybyś zgłosił budowę murowanej altany - sprawa byłaby prostsza.
Link do komentarza
Cytat

Z definicji:



+ sporo innych związanymi z np. sieciami uzbrojenia terenu. Kary ? Nie - raczej przywrócenie do stanu pierwotnego (gdy jest bardzo upierdliwy donos i wyjątkowo upierdliwy urzędnik).

Gdybyś zgłosił budowę murowanej altany - sprawa byłaby prostsza.



Co by mi ułatwiło zgłoszenie jako altany? I dlaczego murowanej?
Mogłbym w starostwie zmienić warunki zgłoszenia i odczekać kolejne 30 dni?
Link do komentarza
Cytat

Niekoniecznie murowanej, każdej konstrukcji jaka ma być zbudowana.

Łatwiej, bo łatwiej (ewentualnie) wytłumaczyć w altanie "obecność" kuchenki, łóżka (na antresoli), łazienki, itp.



A mogę teraz zmienić formę zgłoszenia? I jak wygląda sprawa z przyłączeniem mediów z istniejącego budynku, wystarczy odręczny szkic prowadzenia instalacji czy będę potrzebował mapek projektowych podbitych przez kogoś uprawnionego?
Link do komentarza
Szczerze, to niepotrzebny temat założyłeś... Nie wiem, czy szukasz tutaj naszego błogosławieństwa, czy nagany za pomysły icon_cool.gif . Wybuduj ten budynek gospodarczy według założeń i pozwoleń. A później Twoja wola i wyczucie, czy życzliwy sąsiad donosi... Przyda się koparka, hydraulik, elektryk... Z gazem dałbym sobie spokój... Ale to wiesz, takie tam gdybanie icon_wink.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...