Skocz do zawartości

Drenaż odwadniający


Recommended Posts

Pytanie zostało postawione bardzo ogólnie, dlatego trudno dokładnie opisać wykonanie takiego odwodnienia. Jeżeli chodzi o drenaż podpowierzchniowy, to odwodnienie działki można wykonać za pomocą rur drenarskich. W przypadku odwodnienia powierzchniowego stosuje się np.odwodnienia liniowe, dobór takiego odwodnienia uzależniony jest od powierzchni odwadnianej.

W odwodnieniu działki z zastosowaniem drenażu bardzo ważne są warunki gruntowo-wodne. Na podstawie tych danych i powierzchni odwadniania dobiera się odpowiednio średnicę rury drenarskiej. Dla uniknięcia przenikania otaczającej gleby do rury może okazać się konieczne zastosowanie filtru.

Najczęściej rury drenarskie układa się na wyrównanej warstwie ok. 5 cm, z min. spadkiem 0,3 % . Rura powinna być obsypana ok. 20-30 cm wokół rury, materiałem przepuszczalnym np. piasek, żwir. W przypadku drenażu opaskowego budynku, drenaż układa się nie głębiej niż ława fundamentowa.
Link do komentarza
Cytat

Drenaż odwadniający na działce budowlanej. Jak go prawidłowo wykonać?



Budowa budynku jest jedną z ważniejszych decyzji jaką podejmujemy, dlatego też należy dokładnie sprawdzić istniejące warunki gruntowo-wodne oraz zaplanować jego odwodnienie. Jeżeli posiadamy grunty przepuszczalne (od piasków gruboziarnistych po gliny piaszczyste), to należy wykonać drenaż opaskowy budynku za pomocą rur drenarskich PVC-U o średnicy min. 100 mm z filtrem jednowarstwowym. W przypadku budynków o większej powierzchni odwadniania powyżej 200m2 dobór średnicy przewodu można wykonać za pomocą nomogramu. Warstwa tłucznia np. 8-16 mm wokół przewodu powinna wynosić min. 10-15 cm. W gruntach nieprzepuszczalnych (gliny, iły) powinno stosować się filtr dwuwarstwowy.

Warstwa tłucznia wokół przewodu powinna wynosić min. 15-20 cm. Do ochrony rur przed kolmatacją (zamuleniem) można stosować rury z filtrem PP oraz geowłókniny. Zaleca się ułożenie rur drenarskich ze spadkiem min. 0,4%-0,5%. Ważne jest dla zapewnienia odpowiedniej skuteczności odwadniania, aby grunt wokół rury drenarskiej posiadał ok. 10 krotnie wyższą przepuszczalność niż grunt rodzimy. Oprócz prawidłowego wykonania warstw filtracyjnych musimy zachować odpowiednią odległość od budynku oraz rozstaw pomiędzy przewodami. Dla dużych terenów sam drenaż opaskowy może nie wystarczyć i konieczny będzie drenaż systematyczny. Minimalna odległość ochronna wody od posadzek powinna wynosić w gruntach przepuszczalnych min. 0,5 m, natomiast w gruntach nieprzepuszczalnych 1,0 m. Na podstawie tych danych można ustalić odpowiednią głębokość ułożenia przewodów drenarskich.

Należy również dopilnować, aby wody opadowe z dachu budynku nie były odprowadzane bezpośrednio do drenażu opaskowego budynku. Wody takie należy zebrać oddzielnymi przewodami i włączyć do ostatniej studzienki o średnicy 400 mm z osadnikiem o pojemności 30 dm3 lub 70 dm3 zlokalizawanej w najniższym miejscu.

Do zagospodarowania wód opadowych (w gruntach chłonnych) zaleca się zastosowanie skrzynek rozsączających. Należy zwrócić uwagę, że za odprowadzenie wody deszczowej do kanalizacji deszczowej będą pobierane opłaty. Można tego uniknąć stosując rozsączenie w przepuszczalnym gruncie. W przypadku zainteresowania takim rozwiązaniem materiały o tym systemie są dostępne również na stronie www.pipelife.pl.

Karol Marzejon
menedżer produktów grupy Eko
Link do komentarza
Dzięki za ten fragment:

Należy również dopilnować, aby wody opadowe z dachu budynku nie były odprowadzane bezpośrednio do drenażu opaskowego budynku. Wody takie należy zebrać oddzielnymi przewodami i włączyć do ostatniej studzienki o średnicy 400 mm z osadnikiem o pojemności 30 dm3 lub 70 dm3 zlokalizawanej w najniższym miejscu.


Uchronił mojego sąsiada od dużego błędu. W ostatniej chwili... niemal icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Cytat

Wody takie należy zebrać oddzielnymi przewodami i włączyć do ostatniej studzienki o średnicy 400 mm z osadnikiem o pojemności 30 dm3 lub 70 dm3 zlokalizawanej w najniższym miejscu.


Rozumiem, ze wodę z drenazu i z rynien mozna odprowadzić ( oczywiście oddzielnymi przewodami ) do jednej studni zbiorczej i odpompować ?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 7 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
    • Witam Jaki tani kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny polecacie do ogrzewania podłogowego domu 180m2?   Dom jest parterowy i posiada dwa rozdzielacze, jeden 10 pętli grzewczych a drugi na poddaszu 9 pętli.       
    • Chodzi o ogrodzenie tuż przy domu sąsiada ponieważ teraz jest wjazd (ten prostokąt pomarańczowy ) który ma tylko jedną ścianę z lewej strony i brama która jest bliżej mojego domu a ta L'ka przy domu sąsiada i drodze miałaby być wykończeniem ogrodzenia, rzecz w tym, że nie wiem czy mogę postawić płot tuż pod oknami sąsiada.  Docelowo przeniesiona brama przy ulicy co będzie zgodne z prawem. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...