Skocz do zawartości

ZiPi

Uczestnik
  • Posty

    20
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez ZiPi

  1. Wiertarkę mam mocną na SDS-a, obawiam się tego, ze jak zacznę tłuc jakimś młotem zeby powiększyć otwór, czy cały krąg nie popęka, bo z tego co widzę jakośc uzytego betonu nie jest najlepsza ?
  2. Witam ! Mam kręgi betonowe do studni chłonnej i w jednym z nich muszę wykonać trzy otwory o średnicy 12 cm Do dyspozycji mam wiertarkę udarową i małego flexa. Jak się za to zabrać ? Jak mocne jest zbrojenie tych kręgów ? Jeśli zacznę uzywać udaru czy krąg nie popęka ?
  3. Rozmawia się o bloczku betonowym, który jest z zewnątrz i od dołu zabezpieczony przeciwwilgociowo a mimo tego od dołu podciąga wodę na ok. 10 - 15 cm, bo jest oblewany woda, która spływa ze stropu. Mur z zewnątrz nie jest jeszcze obsypany. Czy jak zasypię juz wykop, to wilgoć wokół ław fundamentowych się zmniejszy, czy zwiększy ?
  4. ZiPi

    Jaki dom za 200.000 zl

    Jeśli znajomy był na budowie i oglądał te domy ( piwnice ), to moze mozna mu wierzyć, ale najlepiej popytaj jeszcze majstrów, co mają praktyczną wiedzę o robocie czy warto to zburzyć. Z doświadczenia wiem, ze zaden wstępny kosztorys się nie sprawdza. lepiej liczyć go co najmniej X 1,5
  5. Witam ! Otóz mam problem. Po wykonaniu izolacji pionowej w nowo wymurowanej, jeszcze nie obsypanej z zewnątrz piwnicy, na styku sciany ( z bloczków fundamentowych B20 ) i ławy, po ostatnich deszczach w niektórych miejscach, szczególnie w rogach wyłazi wilgoć. W czasie deszczu ze stropu nad piwnicą ( parteru jeszcze nie ma ), po zewnętrznej sronie ściany spływa tam woda, ława fundamentowa jest mokra i część ściany z bloczków podciąga wodę. I teraz pytania : Czy sciana z bloczków w piwnicy musi być bezwzględnie sucha ? ( rozumiem, ze ława fundamentowa, skoro stoi bezpośrednio w gruncie ma prawo być mokra ). Gdy sciany piwnicy będą obsypane z zewnątrz ziemią a woda ze stropu nie będzie tam napływać, to ściany od dołu nie będą się juz moczyć ? Czy problemem jest żle wykonana izolacja ? Izolacja pozioma to: Dysperbit i papa dana w rogach na zakładkę ( podwójnie ). Izolacja pionowa to Dysperbit 1:1 jako grunt i na to 2x Izohan WL
  6. Metrów nie mam duzo, bo przyłącza są juz na działce. Wody będzie z 8m a kanalizy ok. 10m A ile u Ciebie tych metrów było ?
  7. Witam ! Dzwoniłem ostatnio do znajomego, który zajmuje się kanalizacją i wodociągami. Powiedział, ze za 1 m biezący kanalizy liczy sobie 100 PLN a za wodę 50 PLN. Oczywiście to cena samej robocizny z wykopem i zasypaniem. Dobra stawka czy szukać dalej innego wykonawcy ?
  8. Z tego co zdązyłem się dowiedzieć, to styrodur jest o tyle lepszy od zwykłego styropianu, ze nie chłonie wody i jest twardszy, dlatego mozna go kłaść bezpośrednio w ziemi bez zadnych zabezpieczeń, to jest jego największą zaletą - niski nakład pracy . Parametry izolacyjne obu syropianów są takie same ( bardzo zblizone ). Więc jeśli na zwykły styropian połozymy klej + siatkę i to dodatkowo zabezpieczymy przeciw wilgoci i przykryjemy folią, to mamy praktycznie to samo, z tym, ze sie trochę więcej narobimy. Finansowo wyjdzie to i tak taniej od styroduru .
  9. Rozmawiałem z kilkoma wykonawcami ( praktykami ) i nikt z nich na izolację piwnic i fundamentów nie stosuje utwardzonego styropianu ( styroduru ), tylko dają zwykły styropian. Ponoć taniej wyjdzie i będzie równie dobrze, gdyby zrobić tak: - przykleić ( nie kołkować ) zwykły styro na ścianę, jako kleju mozna uzyć np. Izohan WL - zaciągnąć klejem i wzmocnić siatką - na to dysperbit czy inna masa izolacyjną nie zawierającą rozpuszczalników, najlepiej kilka warstw. - całość zabezpieczyć folią kubełkową. Co Wy na to ?
  10. To w takim razie dlaczego, w/g projektu, nieogrzewaną piwnicę pod domem mam ocieplić styrodurem ?
  11. Witam ! Przymierzam się do izolacji piwnicy i mam zamiar zrobić to samodzielnie w następujący sposób : Na zagruntowane dysperbitem bloczki fundamentowe dam 2 warstwy Izobudu WL, na to styrodur XPS 5 cm a na zewnątrz folia kubełkowa. I tu pytanie: Skoro na zewnątrz idzie ochronna folia kubełkowa czy jest sens dawać wzmocnienie styroduru w postaci kleju i siatki, skoro i tak ( w porównaniu ze zwykłym styropianem ) jest juz wzmacniany w procesie produkcji ?
  12. Cytat z cytatu : Dzisiaj taniej jest wybudować 1m2 domu niz za pośrednictwem dewelopera 1m2 mieszkania, więc klient, nie da zarobić deweloperowi, tylko najmie ekipę budowlaną, która wybuduje mu dom. Deweloperzy dobrze o tym wiedzą, dlatego panikują.
  13. Mimo tzw. kryzysu ceny gruntów i działek, przynajmniej w okolicach Trójmiasta duzo nie spadły. Mieszkania tez trzymają cenę. Róznica między czasem kryzysu a czasem bumu jest taka, ze wczasie kryzysu ludzie nie są tak chętni do inwestowania i wydawania pieniędzy i ilość transakcji przez to spada. Teoretycznie taka sytuacja powinna wymusić na sprzedających obnizki cen, ale tak się nie dzieje. Większość sprzedających woli poczekać ze sprzedazą, bo w dalszej perspektywie ceny gruntów będą szły w górę, stąd bilans kupna - sprzedazy jest zachowany, dlatego ceny w czasie kryzysu az tak nie spadają. Teraz, by sprzedać nieruchomość, trzeba być bardziej elastycznym cenowo ( być skłonnym do upustu i rabatu dla kupującego ), bo większą siłę argumentu ma ten, kto ma kasę. Dlatego cena wywoławcza, to jedno a cena transakcyjna jest zazwyczaj duzo nizsza. W czasach hossy tego nie było, sprzedający wiedzieli, ze popyt na nieruchomosci jest duzy i nie byli skłonni sie targować.
  14. Kupuję sporo przez internet ale przewaznie są to rzeczy uzywane pookazyjnych cenach. Jeśli juz decyduję się kupić coś nowego, to są to przedmioty mało skomplikowane i nie psujące się w transporcie np. narzędzia, itp. Zanim coś kupię, to najpierw : - czytam negatywne komentarze sklepu / kontrahenta. - ustalam mailowo szczegóły transakcj i ew. reklamacji. Sporo artykułów, po doliczeniu kosztów przesyłki nie są na tyle atrakcyjne, zeby na nie czekać.
  15. Witam ! Piwnica pod całością budynku z garazem. Fundament 2,3 m ponizej powierzchni terenu. Gleba gliniasto - piaskowa, średnio przepuszczalna ( majster powiedział na to "sucha glina przemieszana z piaskiem" ) Poziom wód gruntowych na 6m ( czyli ok. 3,5 m ponizej fundamentów ). Czy w takich warunkach potrzebny jest drenaz ? Martwi mnie jedno : Do garazu w piwnicy będzie prowadził zjazd i czy tam nie będzie mi się zbierać woda ? W okolicy jest sporo nowych, podpiwniczonych budynków i nikt się ( do tej pory ) na wodę nie skarzy.
  16. ZiPi

    Piwnica - za, czy przeciw?

    Jeśli warunki gruntowe są korzystne - na działce mamy niski poziom wody gruntowej, to jestem jak najbardziej za piwnicą. Na początku miałem dylemat - budować piwnicę czy nie, ale po rozmowie z ludzmi, którzy wybudowali domy bez piwnicy z ich strony słyszałem stwierdzenie, ze piwnica by się przydała. Natomiast nie słyszałem nikogo, kto by narzekał, ze ma piwnicę. Pomijam tu osoby, którym woda zalewa piwnicę - to wtedy duzy problem ale jeśli ktoś od początku, świadomie buduje piwnicę w podmokłym terenie, to są sposoby na pozbycie się wody i wcale nie takie drogie i pracochłonne. Zawsze taniej i lepiej budować coś dobrze od podstaw, jak pózniej poprawiać fuszerkę. Cena mojej piwnicy z fundamentami - ok. 50 m2 w stanie surowym z izolacją i ociepleniem scian z zewnątrz, to ok. 40 tyś zł.
  17. Szanowny panie ! Teoria mnie tu nie interesuje. !!! Problem w tym, ze projekt przyłącza kanalizacji był wcześniej od projektu domu ! Byłem z tym u kierownika wodociągów, który robił osobiście projekt przyłącza ale ów pan kierownik stwierdził, ze to co znajduje się na terenie mojej działki jest moją własnością i mam wolną rękę w tym jak to zrobię " Rób pan zeby było dobrze " - stwierdził . To on zaproponował poprowadzenie rur w ten sposób albo budowę nowego przyłącza. Na stosunkowo krótkim odcinku ( ok. 3m ) będzie 3X30 st, ewentualnie 2X45 st albo 1X 90 st i moje pytanie brzmi : Z praktycznego punktu widzenia funkcjonowania kanalizacji który wariant załamania rur będzie najlepszy ?
  18. Od przyłącza do budynku jest w lini prostej ok. 15 m. ale przez załamanie wydłuzy się o jakieś 5 - 7 m Budynek jest podpiwniczony a w piwnicy mam garaz. Problem w tym, ze przyłącze kanalizacyjne jest z drugiej strony zjazdu do garazu, więc muszę ominąć ten zjazd. A nie mozna by było zrobić 2x45* w obrębie jednej studzienki ? Są takie większe studzienki gotowe w sprzedazy, czy trzeba samemu kombinować, np. z kręgów betonowych ?
  19. Rozumiem, ze wodę z drenazu i z rynien mozna odprowadzić ( oczywiście oddzielnymi przewodami ) do jednej studni zbiorczej i odpompować ?
  20. Witam ! I od razu pytam : Niestety mam tak niefortunnie, ze scieki z budynku muszę odprowadzić z załamaniem 90* Czy lepjej będzie jak zrobię dwa załamania po 45* bez studzienki, czy raz 90* ze studzienką ? Czy w takim przypadku lepiej dawć większe średnice rur ( jakie ? ) i większe spadki ?
×
×
  • Utwórz nowe...