Skocz do zawartości

Płyty z włóknocementu


Recommended Posts

  • 4 lata temu...
Włóknocement

Zalety:

1) bardzo trwały

2) odporny na ogień ale nie ogniotrwaly (chroni ok. 1h od pożaru)

3) oszczędność energii – b. dobry izolator

4) arkusze z włóknocementu mogą być instalowane jako izolator dla płytek

5) łatwy w utrzymaniu (np. bez termitów, które nie oszczędzą drewna;>)

6) odporność na każde warunki pogodowe

7)tańszy od drewna, a posiada także naturalny wygląd

8)odporny na wilgoć i przesiąkanie płynów dlatego bardzo dobry pod płytki

9)różnorodność i estetyka – stwarza duże możliwości przy projektowaniu

10) stabilne wymiarowo


Wady:

1) ciężki ale kruchy więc trzeba uważać, żeby się nie złamał

2) konieczna maska podczas cięcia, gdyż pył jest toksyczny

3) trudniejszy w montażu

4) koszty robocizny większe


Ważne jest stosowanie odpowiednich narzędzi przeznaczonych specjalnie do cięcia włóknocementu. Odpowiednio dobrane narzędzia pozwolą uniknąć uszkodzeń materiału, przyspieszą pracę i pozwolą zaoszczędzić zdrowie i pieniądze icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Słyszałem, że zamiast płyt g-k można używać płyt z włóknocementu. Chciałbym prosić o informacje o tym materiale.


Są to, płyty cementowe bądź płyty cementowo-wiórowe bez mała pięciokrotnie droższe od płyt FH2 (GKFI).
Na Polskim rynku dostępne są płyty AQUAPANEL i AQUAROC te płyty można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku ale tylko pierwsza z wymienionych ma wersję do montażu jako płyta podłogowa. Jest jeszcze płyta HYDRO ale ta jest tylko do zastosowań wewnątrz budynków.
I jeszcze AQUAPANEL można w niewielkim stopniu giąć, a AQUAROC jest impregnowany można bezpośrednio oklejać np. glazurą.
Gdzie można je stosować w domu? obudowy wanien, wnęk kabin prysznicowych, piwnicach, basenie itp. mokrych pomieszczeniach. Na zewnątrz jako podbitki i podsufitki.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Słyszałem, że zamiast płyt g-k można używać płyt z włóknocementu. Chciałbym prosić o informacje o tym materiale.




Płyty na bazie cementu świetnie sprawdzają się w łazienkach, kuchniach, pralniach ale także na fasadach, piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych. Są one odporne na wodę i ogień, a także są bardzo trwałe.
Dobrym przykładem tego typu produktów mogą być płyty cementowo-włóknowe fermacell:

- Powerpanel H2O - do pomieszczeń o dużej wilgotności zarówno na konstrukcje stalowe (profile) jak i drewniane (łaty).
- Powerpanel HD - na fasady i do konstrukcji przeciwpożarowych
- Powerpanel TE - do pomieszczeń wilgotnych typu łazienki, łaźnie, baseny, pomieszczenia zmywalne pod ciśnieniem) zamiast tradycyjnych wylewek.

Płyty ze spoiwem cementowym są bardzo stabilne i wytrzymałe. Świetnie sprawdzają się jako podłoże dla płytek ceramicznych, kamienia naturalnego lub innego sposobu wykańczania powierzchni. Dlatego w miejscach szczególnie narażonych na wodę lub ogień będą idealnym rozwiązaniem.
Link do komentarza
  • 8 lata temu...

Płyta cementowo-wiórowa – z czego i jak powstaje?Cement i drewno – to dwa najważniejsze składniki wykorzystywane do produkcji płyt cementowo-wiórowych. Udział poszczególnych surowców może być różny i waha się w granicach 20-25% dla cementu i 50-60% dla drewna (np. w postaci wiór z drzew iglastych) – pozostałą część stanowią natomiast dodatki. Co bardzo ważne, skład płyt cementowo-wiórowych jest naturalny, dzięki czemu są one wolne od szkodliwych substancji i uznawane za materiał ekologiczny, w pełni bezpieczny dla środowiska oraz zdrowia.

Link do komentarza
38 minut temu, vlad1431 napisał:

Bo są ekologiczne. Mam taki barek w krakowskim Zoo i tam sprzedają misie "ekologiczne" czyli z recyklingu, są dwa razy droższe od tych tradycyjnych. Ludzie też się pytają czemu. 

 

Znaczy podatek od nazwy, bo "ekologiczności" w zasadzie sprawdzić nie sposób.

Zapytano kiedyś znawcę recyclingu z jakiego materiału należy używać toreb na zakupy. Odpowiedział, że ekologiczne są wszystkie jakie już mamy i nie musimy kupować następnej. 

Więc zbędnie kupowane misie nie mogą być ekologiczne.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • No właśnie nie wiem jak podejść do tematu. Konstruktorka przez telefon zbyla stwierdzając że jak 15 cm to musi być dzialowka i można burzyc... to że dom ma ponad 50 lat to jej nie interesowało... bardzo renomowana Pani inżynier... a mi się właśnie wydaje że to nie jest jednoznaczne 
    • Mieszkałem w budynku z lat 70-tych, który miał ścianę działową oddzielającą kuchnie od malutkiego pokoju. Ścianka z gipsowej Pro-monty. I jeszcze ta ścianka była wzmocniona słupkiem z dwóch cegieł. Tylko ten słupek dawano tak głupio, ze mocno w kuchni przeszkadzał. I żeby tę ścianę chociaż wyrównać, bo stołu nie dało się wstawić, jeden z sąsiadów w klatce ten słupek rozebrał. A wtedy temu z góry ugięła się podłoga. Po prostu wstawili inne płyty stropowe niż w projekcie i ten słupek to trzymał.  Musiał zapłacić za całą operację podnoszenia i mocowania tej płyty. Dlatego boję się budynków z tamtych czasów. Połowa mojej rodziny pracowała wtedy w budownictwie i wiem, że to była wolnoamerykanka. Nawet przebiegi linii magistralnych uzbrojenia (rurociągi) są poprowadzone o innych trasach, niż to jest w planach. Koszmar. Dlatego bądź ostrożny, nie umiem Ci podpowiedzieć konkretnie.
    • Tzn 4 kondygnacje łącznie... najpierw garaż i tam jest poprowadzona belka wzmacniająca, potem parter gdzie chce usunac ściankę, potem 1 piętro i tam tak samo 2 pokoje są podzielone z tym że ta scianka na 1 piętrze jest zbudowana z pustakow wapiennych czyli też raczej dzialowka... też 15 cm i na długości 4m ucieka aż 10cm na skos
    • A jaki jest strop? Dopiero teraz do mnie dotarło, że parter i 4 kondygnacje... Coś mi tu źle pachnie. Na górze też jest taka ściana?     Dom 50-letni, czyli lata 70-te. Najgorszy czas dla budownictwa. Wtedy było najwięcej odstępstw od dokumentacji.
    • Witam wszystkich Mam dość sporawy problem z sciana która chce wyburzyc. Dom ponad 50 letni, 4 kondygnacje, brak dokumentacji, sciana na parterze między 2ma pokojami. Nie mam pewności czy sciana jest napewno dzialowa ponieważ intuicja podpowiadała ze 15cm to dzialowa.. z tym że to stare budownictwo i nie wiem czy to ma znaczenie. Wykułem trochę ściany przy stropie... I jest zalane od góry czymś twardym.. ktoś wie co to może być i czy to może być dzialowka? Po wyburzeniu ściany 'nowy' pokój miał by wymiary 4x8,6 Dołączam zdjęcia.     
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...