Skocz do zawartości

Płyty z włóknocementu


Recommended Posts

 • 4 lata temu...
Włóknocement

Zalety:

1) bardzo trwały

2) odporny na ogień ale nie ogniotrwaly (chroni ok. 1h od pożaru)

3) oszczędność energii – b. dobry izolator

4) arkusze z włóknocementu mogą być instalowane jako izolator dla płytek

5) łatwy w utrzymaniu (np. bez termitów, które nie oszczędzą drewna;>)

6) odporność na każde warunki pogodowe

7)tańszy od drewna, a posiada także naturalny wygląd

8)odporny na wilgoć i przesiąkanie płynów dlatego bardzo dobry pod płytki

9)różnorodność i estetyka – stwarza duże możliwości przy projektowaniu

10) stabilne wymiarowo


Wady:

1) ciężki ale kruchy więc trzeba uważać, żeby się nie złamał

2) konieczna maska podczas cięcia, gdyż pył jest toksyczny

3) trudniejszy w montażu

4) koszty robocizny większe


Ważne jest stosowanie odpowiednich narzędzi przeznaczonych specjalnie do cięcia włóknocementu. Odpowiednio dobrane narzędzia pozwolą uniknąć uszkodzeń materiału, przyspieszą pracę i pozwolą zaoszczędzić zdrowie i pieniądze icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Słyszałem, że zamiast płyt g-k można używać płyt z włóknocementu. Chciałbym prosić o informacje o tym materiale.


Są to, płyty cementowe bądź płyty cementowo-wiórowe bez mała pięciokrotnie droższe od płyt FH2 (GKFI).
Na Polskim rynku dostępne są płyty AQUAPANEL i AQUAROC te płyty można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku ale tylko pierwsza z wymienionych ma wersję do montażu jako płyta podłogowa. Jest jeszcze płyta HYDRO ale ta jest tylko do zastosowań wewnątrz budynków.
I jeszcze AQUAPANEL można w niewielkim stopniu giąć, a AQUAROC jest impregnowany można bezpośrednio oklejać np. glazurą.
Gdzie można je stosować w domu? obudowy wanien, wnęk kabin prysznicowych, piwnicach, basenie itp. mokrych pomieszczeniach. Na zewnątrz jako podbitki i podsufitki.
Link do komentarza
 • 1 miesiąc temu...
Cytat

Słyszałem, że zamiast płyt g-k można używać płyt z włóknocementu. Chciałbym prosić o informacje o tym materiale.
Płyty na bazie cementu świetnie sprawdzają się w łazienkach, kuchniach, pralniach ale także na fasadach, piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych. Są one odporne na wodę i ogień, a także są bardzo trwałe.
Dobrym przykładem tego typu produktów mogą być płyty cementowo-włóknowe fermacell:

- Powerpanel H2O - do pomieszczeń o dużej wilgotności zarówno na konstrukcje stalowe (profile) jak i drewniane (łaty).
- Powerpanel HD - na fasady i do konstrukcji przeciwpożarowych
- Powerpanel TE - do pomieszczeń wilgotnych typu łazienki, łaźnie, baseny, pomieszczenia zmywalne pod ciśnieniem) zamiast tradycyjnych wylewek.

Płyty ze spoiwem cementowym są bardzo stabilne i wytrzymałe. Świetnie sprawdzają się jako podłoże dla płytek ceramicznych, kamienia naturalnego lub innego sposobu wykańczania powierzchni. Dlatego w miejscach szczególnie narażonych na wodę lub ogień będą idealnym rozwiązaniem.
Link do komentarza
 • 8 lata temu...

Płyta cementowo-wiórowa – z czego i jak powstaje?Cement i drewno – to dwa najważniejsze składniki wykorzystywane do produkcji płyt cementowo-wiórowych. Udział poszczególnych surowców może być różny i waha się w granicach 20-25% dla cementu i 50-60% dla drewna (np. w postaci wiór z drzew iglastych) – pozostałą część stanowią natomiast dodatki. Co bardzo ważne, skład płyt cementowo-wiórowych jest naturalny, dzięki czemu są one wolne od szkodliwych substancji i uznawane za materiał ekologiczny, w pełni bezpieczny dla środowiska oraz zdrowia.

Link do komentarza
34 minuty temu, Thisisover napisał:

 Co bardzo ważne, skład płyt cementowo-wiórowych jest naturalny, dzięki czemu są one wolne od szkodliwych substancji i uznawane za materiał ekologiczny, w pełni bezpieczny dla środowiska oraz zdrowia.

Tylko czemu są takie drogie?

Link do komentarza
Tylko czemu są takie drogie?
Bo są ekologiczne. Mam taki barek w krakowskim Zoo i tam sprzedają misie "ekologiczne" czyli z recyklingu, są dwa razy droższe od tych tradycyjnych. Ludzie też się pytają czemu.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
38 minut temu, vlad1431 napisał:

Bo są ekologiczne. Mam taki barek w krakowskim Zoo i tam sprzedają misie "ekologiczne" czyli z recyklingu, są dwa razy droższe od tych tradycyjnych. Ludzie też się pytają czemu. 

 

Znaczy podatek od nazwy, bo "ekologiczności" w zasadzie sprawdzić nie sposób.

Zapytano kiedyś znawcę recyclingu z jakiego materiału należy używać toreb na zakupy. Odpowiedział, że ekologiczne są wszystkie jakie już mamy i nie musimy kupować następnej. 

Więc zbędnie kupowane misie nie mogą być ekologiczne.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • 40mm to wysokość łaty! Ostatnie zalecenia są takie, żeby ze względu na skuteczną wentylację połaci stosować taką wysokość zarówno dla łaty jak i kontrłaty. Natomiast szerokość łaty 50mm (na której opiera się panel) jest optymalna! W związku z tym, że panel ma 320 mm długości, łata o szerokości 60mm jest za duża i powoduje podniesienie panelu, o którym było wcześniej wspomniane  
  • Komentarz dodany przez Rafał: Piszę jako Klient firmy EurosEnergy - nie polecam. Umowa podpisana w maju 2022 roku, a jest wrzesień 2023 i nadal są problemy. Firma nie dotrzymała terminu realizacji, a montaż pompy gruntowej był dosłownie fatalny. Co innego w umowie, co innego w montażu. Wiele elementów trzeba było dokupić lub wymienić na własny koszt, aby wszystko poprawnie działało. Uruchomienie samej pompy po kilku miesiącach metodą prób i błędów "jakoś" się udało. Szczątkowe i wymijające odpowiedzi na zgłaszane problemy Na zgłaszane problemy i usterki firma odpowiada szczątkowo i wymijająco. Strach pomyśleć, co będzie jak powstanie jakaś usterka i trzeba będzie coś naprawić. Cały czas tylko słyszę, że skoro działa to jest ok. Zainstalowane grzałki w zbiornikach z wodą użytkową robią z pompy gruntowej szybko przepływowy ogrzewacz wody - a miało być ekonomicznie i ekologicznie. Firma nie wywiązuje się z zobowiązań Próbuję się dogadać z firmą, odzyskać chociaż część pieniędzy które musiałem wyłożyć "aby działało"- w zamian usłyszałem informacje, że uchylam się od płacenia. Faktura została wystawiona mimo że usługa nie została wykonana do końca. Nie polecam tej firmy Niestety nie polecam tej firmy, jeśli chodzi o pompy gruntowe. Bardzo się zawiodłem. Miało być tak super, a wyszło tragicznie. Podsumowanie Firma nie dotrzymała terminu realizacji, montaż pompy gruntowej był fatalny, a firma nie odpowiada na zgłaszane problemy i nie wywiązuje się z zobowiązań. Nie polecam tej firmy nikomu.
  • Wybierając innowacyjne rozwiązania OZE do swojego domu, należy zwracać szczególną uwagę na doświadczenie danego producenta na rynku. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/aktualnosci/105890-euros-energy-liderem-transformacji-energetycznej-2023
  • Ten ze zdjęcia Irbis Strzecharstwo to ewidentnie żelbetowy, wylewany strop. A pierwotnie projekt przewidywał zamiast niego gęstożebrowy. Chodziło mi o to, że w tym przypadku również nie  wiemy jak ostatecznie ten dom jest zbudowany, co i dlaczego w nim wykonano, ile zmieniono w pierwotnym projekcie.  Tym bardziej w domu, którego dotyczy ten wątek, nie mamy pojęcia jak są wykonane poszczególne elementy. Równie dobrze ten strop od początku przewidziano tylko jako zamykający nieużytkowe poddasze. I zrobiono go jako cienką płytę o niewielkiej nośności. A wtedy cały może mieć z 8-10 cm grubości. 
  • Jak wykonałem akrylowanie narożników. Akryl wokół okien.     https://youtu.be/2J9xkDw6b4I  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...