Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
abdom

Zmiany w projekcie

Recommended Posts

Witam
Robię remont/przebudowę domu jednorodzinnego - kostki (wymiana okien ze zmianą wymiarów i położenia, wyburzenia ścianek, budowa nowych ścianek, wybijanie otworów w ścianach nośnych, itp.). Dodatkowo, chciałem dobudować garaż i zmienić dach płaski na dwuspadowy. Na to wszystko mam projekt i pozwolenie na budowę. Ze względów finansowych chcę zrezygnować z budowy garażu a dach pozostawić jak jest (ew. zmienić papę na nową). Wg mnie logicznym było, że skończę po prostu budowę na pewnym etapie, zgłoszę to i powiem, że więcej już nie chcę nic robić. Jednak wg wydziału architektury powinienem zrobić aneks do projektu i przedstawić go do zatwierdzenia. Dziwi mnie to. Przecież gdy przerwie się budowę na więcej niż 3 lata, to pozwolenie wygasa i przecież nikt chyba nie ma prawa zmusić mnie abym ten garaż wybudował. Dom jest zamieszkały, więc nie będę musiał prosić o zgodę na zasiedlenie. Czy jest tu gdzieś jakiś haczyk? Oczywiście, w dokumentacji powykonawczej byłby naniesienyrzeczywisty wygląd zewnętrzny domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli prace maja zostać przerwane (etapowane) konieczne jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie po robotach już wykonanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Interesujące - z pozycji obowiązującego prawa.

W zasadzie nie ma „paragrafu” na taka sytuację.

Nie ma również „zagrożenia” karą, o ile to co wykonano jest zgodne z PnB.

Nie będzie to też „samowolka”.

Nie zmienia się również ani sposób użytkowania, ani „ciągłość” użytkowania obiektu jako takiego – czyli w tym zakresie urząd też nie ma „bata”.

Teoretycznie pewne komplikacje mogą wystąpić, kiedy będziesz chciał wybudować garaż lub zmienić geometrię dachu – ale teoretycznie, bo po „ustawowej” przerwie i tak potrzebne jest nowe PnB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prawo budowlane dopuszcza tzw. odbiory częściowe jeśli zaawansowanie robót pozwala na bezpieczną eksploatację budynku. Oczywiście przy takiej modernizacji domu nie ma obowiązku wykonania wszelkich zaprojektowanych robót i praktycznie remont można przerwać w dowolnym momencie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Prawo budowlane dopuszcza tzw. odbiory częściowe jeśli zaawansowanie robót pozwala na bezpieczną eksploatację budynku. Oczywiście przy takiej modernizacji domu nie ma obowiązku wykonania wszelkich zaprojektowanych robót i praktycznie remont można przerwać w dowolnym momencie.Właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem icon_wink.gif Żeby już nikt nie mógł się do niczego przyczepić, pozostaje tylko kwestia wymiana papy na istniejącym dachu. Zgodnie z pozwoleniem miała tam być blachodachówka, natomiast zgodnie z prawem budowlanym zmiana poszycia na takie samo wymaga tylko zgłoszenia. Niezależnie od pozwolenia zgłoszę więc w starostwie chęć zmiany poszycia i po miesiącu je wymienię (zakładam, że nie będzie odmowy...). W takiej sytuacji, to już chyba nikt nie będzie się mógł do niczego przyczepić, no chyba, że jestem naiwny lub niedouczony... icon_wink.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...