Skocz do zawartości

Mocowanie betonowych płyt tarasowych


Recommended Posts

Decyzja w tej sprawie jest bezpośrednio związana z tym w jaki sposób zaprojektowano odprowadzenie wód opadowych. Ułożenie płytek na podsypce piaskowej jeśli wykonano ją na warstwie zapewniającej prawidłowe odprowadzenie wody, ma tę zaletę, że związane luźno z podłożem płytki nie są narażone na typowe naprężenia powstające na połączeniach materiałów o różnej rozszerzalności termicznej.

W przypadku ewentualnych uszkodzeń mechanicznych (lub innych) płytek znacznie łatwiej dokonuje się wymiany. Podsypka piaskowa musi być wykonana starannie, z materiałów niespoistych dobrze przepuszczających wodę. Jeśli taras wykonuje się na podłożu gruntowym nie wykonuje się dodatkowych izolacji. Stabilność nawierzchni uzyskuje się poprzez odpowiednie zagęszczenie podłoża i podbudowy.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z podłożem betonowym, to obok zaplanowania odpowiedniej grubości podsypki i warstwy mrozoodpornej konieczne jest wykonanie izolacji bezpośrednio na płycie betonowej.

Decydując się na klejenie płytek należy na samym początku podjęć decyzję, czy woda będzie całkowicie odprowadzana powierzchniowo, czy też będzie się dostawała pod płytkę. W pierwszym przypadku niezbędne jest spoinowanie, a w trakcie eksploatacji trzeba położyć duży nacisk na to, by spoiny zawsze były nieuszkodzone.

Płytki należy kleić nakładając warstwę elastycznego kleju na całą powierzchnię, a rowki wykonane grzebieniem bezwzględnie muszą mieć przebieg równoległy, a nie prostopadły do kierunku spadku. W przypadku stosowania systemów odprowadzania wody spod płytek trzeba pamiętać o zapewnieniu swobodnego przepływu wody zarówno pod jak i pomiędzy płytkami.

Do klejenia płytek należy stosować kleje o elastyczności pozwalającej na przenoszenie naprężeń, o których wyżej pisałem. Powierzchnia do której płytki są klejone winna mieć prawidłowo wykonane dylatacje oraz zachowany spadek nie mniejszy niż 2,0%
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 6 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień Dobry Mam działkę z domem ze starego budownictwa ogrodzoną prawie w całości prócz wjazdu, który należy do mnie. Ten fragment jest widoczny na mapie jednak nie jest ogrodzony dlatego, że 50 cm od granicy działki stoi dom sąsiada w którym umiejscowione są 2 okna wychodzące na moją działkę. Moje pytanie brzmi czy na swojej granicy mogę postawić płot - to jest 50 cm od domu sąsiada mimo tego, że ma okna ponieważ w tym momencie działka która należy do mnie nie jest w żaden sposób ogrodzona a zależałoby mi na tym aby ten metraż który dla mnie jest dosyć spory bo zmieszczą się tam spokojnie jedno za drugim 3 auta. Czy jest uzasadnienie prawne co do starych budownictw i grodzenia się płotem ? Zdecydowanie nie zależy mi na tym, żeby stawiać betonowy płot który zostawi im całkowicie okna tylko siatkę, która jedynie ma odgrodzić moją posesję od wsi gdzie każdy tak naprawdę na mój wyjazd może sobie wejść.
    • Ciągniemy w górę narożniki a razem z nimi ściany działowe, które będą przewiązywane razem z nośnymi. Zapraszam na krótką relację :)  
    • Ale to zależy, czy można taką operację BEZPIECZNIE wykonać... Zależy od budynku, w którym mieszka nasz pytacz... W jednorodzinnym - przy zachowaniu pewnych zabezpieczeń - można swobodnie, ale już w wielorodzinnym - nie za bardzo, bo to zależy od układu wentylacji...   Samym odkurzaczem - nierealne, ale z pomocą szczotki kominiarskiej i odciągania urobku pracy kominiarza przemysłowym odkurzaczem - już tak...   I dlatego zapytowywuję  
    • W przestrzeń nad dachem, a potem to jak przyroda da.     Wyssać się nie da z odległości większej niż 20 - 30 cm. Czyli najpierw należałoby skonstruować odpowiednią ssawkę wciąganą do kanału  wentylacyjnego i przeciąganą aż na dach. Nierealne.   Natomiast ozonowanie kanału wentylacyjnego jak najbardziej, to przecież oczywistość. 
    • Niestety były potrzebne pewne modyfikacje. Nie ze względu na wiatr ale na deszcze. Przy takiej powierzchni żagla nie pomoże super naciąg. Woda zbierała się w jednej częścią i stworzyła takie jajo pełne deszczu. Przez to sam materiał trochę się naciągnął i trzeba było dorobić jakąś podkonstrukcje   Teraz zwiększył się kąt a całość została podzielona na dwie czesci. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...