Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Poz-Bruk

Uczestnik
 • Posty

  4
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Poz-Bruk

 • Ranga
  Początkujący
 1. Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba znać więcej szczegółów o miejscowym gruncie i docelowym przeznaczeniu nawierzchni z kostki. Precyzyjnej odpowiedzi na takie pytanie może udzielić jedynie wykonawca znający warunki lokalne. Nie mam niestety jakichkolwiek uniwersalnych procedur, które dałyby się zastosować na każdym zadaniu przyjmując jako kryterium jedynie grubość kostki.
 2. Pytanie wykracza niestety poza zakres naszych kompetencji. Nasze doświadczenie w zakresie robót drogowych każe nam jednak zwrócić uwagę, że przy budowie dróg ważne jest zachowanie właściwej sekwencji zdarzeń... w tym konkretnym przypadku oznacza to tyle, że skuteczne "współdziałanie" nawierzchni bitumicznej i krawężników jest możliwe tylko wtedy, gdy asfalt wylewany jest do wcześniej osadzonego krawężnika. Wbudowywanie krawężników wzdłuż istniejącej już krawędzi drogi asfaltowej w naszym odczuciu nie przyniesie długotrwałych efektów.
 3. Decyzja w tej sprawie jest bezpośrednio związana z tym w jaki sposób zaprojektowano odprowadzenie wód opadowych. Ułożenie płytek na podsypce piaskowej jeśli wykonano ją na warstwie zapewniającej prawidłowe odprowadzenie wody, ma tę zaletę, że związane luźno z podłożem płytki nie są narażone na typowe naprężenia powstające na połączeniach materiałów o różnej rozszerzalności termicznej. W przypadku ewentualnych uszkodzeń mechanicznych (lub innych) płytek znacznie łatwiej dokonuje się wymiany. Podsypka piaskowa musi być wykonana starannie, z materiałów niespoistych dobrze przepuszczających wodę. Jeśli taras wykonuje się na podłożu gruntowym nie wykonuje się dodatkowych izolacji. Stabilność nawierzchni uzyskuje się poprzez odpowiednie zagęszczenie podłoża i podbudowy. Jeśli natomiast mamy do czynienia z podłożem betonowym, to obok zaplanowania odpowiedniej grubości podsypki i warstwy mrozoodpornej konieczne jest wykonanie izolacji bezpośrednio na płycie betonowej. Decydując się na klejenie płytek należy na samym początku podjęć decyzję, czy woda będzie całkowicie odprowadzana powierzchniowo, czy też będzie się dostawała pod płytkę. W pierwszym przypadku niezbędne jest spoinowanie, a w trakcie eksploatacji trzeba położyć duży nacisk na to, by spoiny zawsze były nieuszkodzone. Płytki należy kleić nakładając warstwę elastycznego kleju na całą powierzchnię, a rowki wykonane grzebieniem bezwzględnie muszą mieć przebieg równoległy, a nie prostopadły do kierunku spadku. W przypadku stosowania systemów odprowadzania wody spod płytek trzeba pamiętać o zapewnieniu swobodnego przepływu wody zarówno pod jak i pomiędzy płytkami. Do klejenia płytek należy stosować kleje o elastyczności pozwalającej na przenoszenie naprężeń, o których wyżej pisałem. Powierzchnia do której płytki są klejone winna mieć prawidłowo wykonane dylatacje oraz zachowany spadek nie mniejszy niż 2,0%
 4. Nawierzchnia z kostki brukowej współpracuje z podłożem przenosząc na nie obciążenia dynamiczne, zatem jej trwałość w istotnym stopniu zależy od prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej podbudowy. Zaleca się wykonywanie podbudowy z materiałów niespoistych na wcześniej zagęszczonym podłożu gruntowym. Jej grubość jest uzależniona od lokalnych warunków gruntowych oraz przeznaczenia nawierzchni. Tam, gdzie nawierzchnia będzie obciążana wyłącznie ruchem pieszym i rowerowym wystarczy podbudowa grubości 15-20 cm. W przypadku obciążania nawierzchni ruchem kołowym warstwa ta nie powinna być mniejsza niż 30-40 cm. Należy także uwzględnić warstwę mrozoodporną, której grubość dopasować należy do lokalnych warunków przemarzania gruntu. Projekt nawierzchni winien obejmować też odpowiednie zabezpieczenie przed wodami opadowymi i zapewnić możliwość jej swobodnego odprowadzenia z warstwy mrozoodpornej. Bezpośrednio pod nawierzchnią z kostki brukowej należy wykonać warstwę podsypki piaskowej grubości 3-5 cm. Do podsypki wykorzystuje się miałki i sypki piasek. Wyrównując podsypkę należy pamiętać o zachowaniu projektowanego spadku poprzecznego oraz o uwzględnieniu ok. 1 cm ponad projektowany poziom warstwy na zagęszczenie.
×
×
 • Utwórz nowe...