Skocz do zawartości

Zabezpieczenie drewna w ogrodzie- czym??


Recommended Posts

Cytat

Zakupiłem od producenta kilka przedmiotów ogrodowych (stół, krzesełka, huśtawkę). Chciałem je czyms pomalować, bo kiepska pogoda ma być.. Co jest najlepsze?



Zwykle producent mebli ogrodowych zabezpiecza je odpowiednimi impregnatami.
Niestety zwykłe impregnaty np do płotu będą plamic ubranie i długą "pachną".
Link do komentarza
No dobra, czyli już nie muszę nic z tym robić? Drewno jest lekko zielone, ale nie wygląda na jakoś zabezpieczone. Woda zatrzymuje się, powoli ścieka. A co najgorsze, miałem taki namiot-altankę, te wichury wszystko porwały, wszystko zmokło.. Byłem w markecie, przy okazji chciałem poradzić się sprzedawcy co tu zrobić, ale sprzedawca nie potrafił pomóc. Jakiś koleś z żoną podszedł i mówił, że pomalował lakierobejcą z teflonem Śnieżki. Chwalił sobie ten środek. Dobre to jest? I najważniejsze, czy zdrowe, jak stół będę malował to sami wiecie...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

No dobra, czyli już nie muszę nic z tym robić? Drewno jest lekko zielone, ale nie wygląda na jakoś zabezpieczone. Woda zatrzymuje się, powoli ścieka. A co najgorsze, miałem taki namiot-altankę, te wichury wszystko porwały, wszystko zmokło.. Byłem w markecie, przy okazji chciałem poradzić się sprzedawcy co tu zrobić, ale sprzedawca nie potrafił pomóc. Jakiś koleś z żoną podszedł i mówił, że pomalował lakierobejcą z teflonem Śnieżki. Chwalił sobie ten środek. Dobre to jest? I najważniejsze, czy zdrowe, jak stół będę malował to sami wiecie...



Czy zdrowe... Niby we wszystkim dzisiaj są szkodliwe związki chemiczne, od pudełek śniadaniowych po drzwi kuchenne. icon_smile.gif Moim zdaniem to dobre rozwiązanie, taka lakierobejca powinna być dobrym zabezpieczeniem.
Link do komentarza
Nic nie jest w 100% zdrowe, sam pewnie słyszałeś jak w chinach te mleczka dla dzieci z jakimś cholerstwem mieszali, żeby w badaniach pokazywało większą zawartość białka. A ze stołu raczej jadł nie będziesz, poza tym takie preparaty po wyschnięciu nie wykazują praktycznie żadnej toksyczności (chodzi o powierzchnie).
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
To zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Można pomalować impregnatem z bejcą i np z woskiem. Drewnochron coś takiego robi. Wtedy drewno wygląda na naturalne i dalej są usłojenia. Można lakiero bejcą, dłuższa ochrona, ale w kontakcie nie czuć już pod dłonią drewna, bo pozostawia skorupę. Lub najgorsza jak dla mnie wersja farbami olejnymi. Które zupełnie pokrywają drewno i gubimy nawet wizualnie strukturę drewna.
Link do komentarza
Ja zakonserwowałam meble drewniane niebieską farbą kryjącą. Teraz pasują do tego jak urządziłam taras (jeśli jego wystrój porównać do pór roku to będzie to lato - Ci, któzy interesują się projektowaniem wnętrz pewnie wiedzą o czym mówię icon_wink.gif )

Muszę powiedzieć, że jestem zadowolona. Wiadomo, że do mebli musi to być farba dająca cienką powołokę i zapewniająca paroprzepuszczalność tej powłoki, i takiej użyłam. Odpowiednie są farby na bazie żywic pliolitowych, wodorozcięczalne lub rozpuszczalnikowe.

Nie powinno się stosować zwykłych farb ftalowych do tego celu; szybko złuszczą się, ponieważ tworzą grubą warstwę.
Link do komentarza
Cytat

Kosmo, a jeśli chodzi o impregnat barwiący, co co byś na ten temat istotnego powiedział? Czy odnawiając drewno impregnatem, nie będzie ono coraz ciemniejsze?



Drewno pokryte impregnatem barwiącym odnawia się pokrywając je ponownie impregnatem. Rzeczywiście mogło by to spowodować, że kolor drewna będzie ciemniejszy, dlatego do odnawiania powinno się stosować impregnat o jaśnijszym kolorze niż wyjściowy, albo transparentny.

Przed pomalowaniem odświeżanej powierzchni nie powinno się jej czyścić papierem ściernym, bo rysunek słojów drewna stanie się mniej wyrazisty.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

no nie wiem... lakier na meble ogrodowe?... ja tam lakier stosuje tylko na meble wewnetrzne, bo na deszczu podchodzi woda i robia sie biale "bable"... do ogrodowki impregnaty albo oleje...



lakiery też icon_smile.gif jak masz dobry lakier który wejdzie dobrze w drewno i będzie z nim pracował (czyli nie będzie to twardy lakier) to nie będzie takich rzeczy o jakich piszesz wyżej.

Impregnaty jak najbardziej oleje też tylko do tych olei zniechęca mnie ta pielęgnacja.....
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Witam, do krajowego drewna polecam drewnochron + lakier a konkretnie to jedna warstwa drewnochronu bezbarwnego + 2 warstwy barwionego, na koniec lakier jachtowy lekko rozcieńczony z benzyna lakową (nie jest tani), taka metodę stosowałem na schodach ze sklejki które mam na dworze. Chodzę po nich dzienne, zimą leży na nich śnieg a latem pada na nie deszcz. Nie ma na nich żadnych plam, przebarwień itp.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
A tam niezdrowe. Nie wszystko jest niezdrowe. Z tym się nie zgodzę. Są przecież też środki z naturalnych surowców, które wcale nie są szkodliwe. Jeśli coś się składa tylko z naturalnych substancji jak olej słonecznikowy, lniany, ostowy, naturalne woski roślinne to jak ma być szkodliwe? Ja np. polecam jedną warstwę impregnatu do drewna WR Osmo, a na wierzch olej kryjący zewnętrzny albo lazurę olejną do ochrony drewna ( w zależności czy chcesz zachować naturalną fakturę drewna czy nie). No i jeszcze pytanie czy planujesz zmienić barwę drewna czy pozostawić naturalną, bo od tego zależy czy środek ma być bezbarwny czy koloryzujący.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • U mnie też taki w piwnicy na krzywej podłodze stoi, ale wypoziomowane od wagi i też już parę lat jest ok. Też miałem problem z tymi blaszko-języczkami, ale o dziwo się trzyma kupy, ale nie pomyślałem żeby je zagiąć. Choć 120kg to raczej bałbym się tam położyć. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...