Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie nowy dom 150m2 .Ekonomiczne.


Recommended Posts

Witam.

Jakie ogrzewanie domu Polecacie przy budowie nowego domu 130m2 piętrowy bez garażu metry podane.

Raczej będę stawiał na niskotemperaturowe czyli ogrzewanie podłogowe.

Pompa ciepła - nie wiem czy to sensowne rozwiązanie.... ,Gazowe może na długo nie starczyć, ostatnio polecano mi kocioł na zgazowane drewno +bufory.

Szukam ogrzewania które będzie tanie w zakupie paliwa/surowca , wolę wydać więcej na kocioł i instalacje a później mieć z tego profity.

Najbardziej interesuje mnie rozwiązanie bezobsługowe ,ale wiem że to nie zawsze idzie w parze z ekonomicznością zakupu paliwa/surowca .

Przewidywana temperatura w domu to 23 stopnie.

Co Polecacie ?

Link do komentarza
2 godziny temu, Mikolaj01 napisał:

Przewidywana temperatura w domu to 23 stopnie.

 

Na stare lata krew stygnie, więc trzeba przewidzieć co najmniej 2 stopnie więcej. Uwierz mi.

 

2 godziny temu, Mikolaj01 napisał:

 Szukam ogrzewania które będzie tanie w zakupie paliwa/surowca , wolę wydać więcej na kocioł i instalacje a później mieć z tego profity.

 

Spróbuj zainteresować się kotłem na biomasę.

Link do komentarza
2 godziny temu, Mikolaj01 napisał:

ostatnio polecano mi kocioł na zgazowane drewno +bufory.

 

Najbardziej interesuje mnie rozwiązanie bezobsługowe ,

To drewienko i bufory to ogrzewanie najbardziej upierdliwe i obsługowe.:takaemotka:

3 godziny temu, Mikolaj01 napisał:

piętrowy bez garażu

Nie szedłbym w górę, tylko parterowy.

3 godziny temu, Mikolaj01 napisał:

ogrzewanie podłogowe.

To dobra droga, ale cieńsze rurki i gęściej.  

3 godziny temu, Mikolaj01 napisał:

Pompa ciepła - nie wiem czy to sensowne rozwiązanie....

To musisz rozważyć, tylko dom odpowiednio zbudowany i zaizolowany. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, animus napisał:

 Nie szedłbym w górę, tylko parterowy.

 

Zdecydowanie!!!

Piętra się stawia tam, gdzie działka kosztuje miliony. A na wsi czy pod miastem na co komu piętro?

 

40 minut temu, Mikolaj01 napisał:

Dom zaczynam budować ,jeszcze nie zacząłem.

Dom będzie piętrowy. Bo taki mam projekt.

 

Projekt można wymienić, nawet ci wymienią bez kasy jeśli weźmiesz inny.

Taki z garażem.

Link do komentarza
42 minuty temu, Mikolaj01 napisał:

A np. pompa gruntowa ? Jak z rachunkami w stosunku do zakupu drewna ?

 

Tego Ci nikt dokładnie nie powie, gdyż z pompą ciepła tak wiele zależy od wykonania i prawdę powiedziawszy od jakości pompy, ze wszystkie rachunki mogą wziąć w łeb. I tak ostatnio było w programie "Czyste Powietrze", ze się ludzie przejechali na tym, na czym nie powinni.

Link do komentarza

To co będzie zainwestowane w pompę ciepła to ciężko tu mówić o jakichś profitach, bo ta pompa zwróci się za 100 lat w stosunku do kotła gazowego. Nie wiem jak teraz pompy stoją, bo ja swego czasu rozglądałem się za T-capem Panasonica, a 9Kw kosztowała wtedy z montażem 45tys. Więc padło na kocioł gazowy, z montażem 13tys, koszty ogrzewania podobne, więc 32tys w kieszeni, poza tym jeszcze 6tys oddało Czyste Powietrze. Przy pompie miało być 20tys zwrotu, a może nawet 30, natomiast bałem się, że mimo wszystko na prądzie będzie drożej.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka







Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Tak też zrobię. Okładzina styropianowa ma 3 cm a sama szczelina z trzech stron komina tyle samo, więc pozostaje mi poszerzyć tylko jedną stronę. Nie za bardzo jednak wiem, jak to zrobić, żeby nie uszkodzić membrany dachowej, która leży na deskowaniu od zewnętrznej strony. Przydałaby się tu mała podpowiedź.   Planowałem otoczyć komin konstrukcją z płyt G-K ze względów estetycznych a że zostanie mi wełny mineralnej po ocieplaniu poddasza, więc chciałem część jej wykorzystać na kominie ale dopiero po zakończeniu prac ocieplających.    Jeszcze jedno pytanie. Jak zrozumiałem, kominiarze będą oddzielnie dokonywać odbioru komina, więc skąd będą wiedzieli czy to wszystko o czym tu mowa, jest zrobione poprawnie, jeśli będzie to trwale zakryte warstwą ocieplenia i płyt G-K ? Chyba nie będą niszczyć poszycia, żeby to sprawdzić ? Zrobię kilka zdjęć jako dokumentację fotograficzną ale nie wiem czy to wystarczy ?   W moim wątku o ociepleniu poddasza szukam odpowiedzi na pytania nie tylko tych dotyczących okien, więc dział "Eksperci Fakro - okna dachowe" raczej utrudnia odnalezienie tematu i potencjalnych rozmówców.
    • Witam ponownie,   chciałbym z tej puszki koło drzwi (nad włącznikiem jednoklawiszowym) poprowadzić zasilanie dla dwóch kinkietów nad łóżkiem (każdy z nich będzie włączany osobnym włącznikiem schodowym). Informacja o instalacji: dwużyłowa, bez uziemienia, system puszkowy, przewody mają jednobarwne płaszcze, ale wewnątrz widać wyraźnie kolory czarny dla fazy i niebieski dla neutralnych. W rozdzielnicy są tylko TRZY wyłączniki: jeden dla całej piwnicy, jeden dla całego parteru i jeden dla całego I piętra i strychu. Przesyłam zdjęcia rozdzielnicy, wnętrza puszki i własnoręcznie wykonany schemat przewodów w tej puszce. Jak widać na schemacie (o ile nie popełniłem żadnego błędu w identyfikacji) mamy tam cztery przewody fazowe skręcone razem i cztery przewody neutralne skręcone razem.    Moje pytania: 1. Czy aby zasilić nowy obwód z tej puszki do nowego włącznika schodowego przy drzwiach, nowego kinkietu nad łóżkiem i nowego włącznika schodowego przy łóżku wystarczy cztery przewody fazowe skręcone razem wpiąć we wtyczkę Wago wtykową na pięć gniazd (nic nie pęknie - już tak zrobiłem pół roku temu w innej puszce) i tak samo zrobić z czteroma przewodami neutralnymi skręconymi razem?   2. Czy fakt, że z tejże puszki podczas remontu kilka lat temu fachowiec (typu złota rączka, nie zawodowy elektryk) poprowadził nowy przewód (widać go na zdjęciu wnętrza puszki, ten nowy przewód ma już żyły kolorowe) zasilający gniazdko za szafą oznacza, że w moim domu obwody gniazdkowe i oświetleniowe są NIEROZDZIELONE? Nie chce mi się odstawiać szafy, ale znalazłem (i załączam) zdjęcie z remontu sprzed lat, w którym bruzda sugeruje że tam za szafą jest gniazdko.   Jeśli chodzi o późniejsze połączenie łączników schodowych to mam to już dobrze opracowane.   z góry dziękuję Maciek
    • I jak, następna zima dotarła?
    • Trzeba wystąpić do sądu o ustanowienie drogi koniecznej.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...