Skocz do zawartości

Dyskusja na forum: Odśnieżanie chodnika przy posesji: czy właściciel domu za to odpowiada? Przepisy, obowiązki, kary


Recommended Posts

Odśnieżanie chodnika przed domem to obowiązek, o którym często zapominają właściciele posesji. A nie jest to martwy przepis! Kary mogą być dotkliwe. Grzywna wynosi 1500 zł. Wyjaśniamy obowiązki związane z odśnieżaniem chodnika przed posesją. Kiedy odpowiada za to właściciel nieruchomości, gmina lub zarządca drogi. Dowiedz się, jakie są konsekwencja za brak odśnieżonego chodnika.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/113065-odsniezanie-chodnika-przy-posesji-kto-i-kiedy-ma-taki-obowiazek-wyjasniamy-przepisy-i-kary

Link do komentarza

Komentarze, w których użytkownik forum uważa, że istnieje brak logiki w tym, że z jednej strony właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodnika a z drugiej strony, spożywanie alkoholu na tym samym chodniku jest karane mandatem za spożycie w miejscu publicznym przeniosłem do nowego wątku ⤵️

 

 

Link do komentarza
47 minut temu, retrofood napisał:

Czy ktoś potrafi wyjaśnić dlaczego konkretna osoba prywatna ma obowiązek bezpłatnego świadczenia pracy na nie swojej własności, w interesie publicznym?

 

Wrzuciłem Twoje zapytanie na ChatGPT i ARIA na Operze odpowiedziała tak:

 

Cytat

To ciekawe pytanie!

Obowiązek świadczenia pracy na rzecz publicznego interesu może wynikać z kilku różnych kontekstów prawnych i społecznych. Oto kilka kluczowych punktów, które mogą wyjaśnić tę sytuację:

1. Obowiązki społeczne

W niektórych krajach istnieją przepisy, które nakładają na obywateli obowiązek świadczenia pracy w sytuacjach kryzysowych (np. w przypadku klęsk żywiołowych) na rzecz społeczności.

2. Przepisy prawne

Ustawa o służbie publicznej: Wiele krajów ma przepisy dotyczące pracy na rzecz społeczeństwa, które mogą obejmować nieodpłatne świadczenie usług w sytuacjach nadzwyczajnych.

Prace społeczne: Osoby skazane na prace społeczne mogą być zobowiązane do wykonywania określonych zadań na rzecz wspólnoty.

3. Edukacja i rozwój osobisty

W niektórych programach edukacyjnych studenci mogą być zobowiązani do odbycia praktyki lub wolontariatu, co może być postrzegane jako sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego w interesie publicznym.

4. Wartość społeczna

Praca na rzecz społeczności może być postrzegana jako sposób na budowanie więzi społecznych i wspieranie lokalnych inicjatyw, co przynosi korzyści całej społeczności.

5. Motywacje moralne i etyczne

Wiele osób czuje obowiązek pomagania innym i angażowania się w działalność na rzecz dobra wspólnego, co może prowadzić do nieformalnych form pracy na rzecz wspólnoty.

Podsumowanie

Obowiązek świadczenia pracy w interesie publicznym nie jest jednoznaczny i może mieć różne źródła oraz konteksty. Warto zrozumieć lokalne przepisy oraz społeczno-kulturowe oczekiwania, które mogą wpływać na tę sytuację.

 

 

Link do komentarza
34 minuty temu, podczytywacz napisał:

Wrzuciłem Twoje zapytanie na ChatGPT i ARIA na Operze odpowiedziała tak:

 

Powiedz jej, niech wyrzuci sytuacje nadzwyczajne, bo nie o to chodzi.

I niech wyrzuci prace dobrowolne i wolontariuszy. Chodzi o obowiązek niektórych, w sytuacji zwykłej

 

PS. Takie podsumowanie to i ja napiszę, nawet bez namysłu.

Link do komentarza
4 godziny temu, podczytywacz napisał:

Wrzuciłem Twoje zapytanie na ChatGPT i ARIA na Operze odpowiedziała tak:

i tam znajdziesz ideologię.

a wytłumaczenie jest proste:

 

sprzątanie jest drogie i robi się to z podatków ogółu - a zajmuje duzo roboczogodzin.. 

A właścicieli nieruchomości jest wielokrotnie mniej, niż innych uzytkownikow chodników.

cóż zatem robi ogoł za posrednictwem wybranych demokratycznie władz, a  w zasadzie władza w imieniu ogółu?

zleca to przymusowo mniejszości obywateli czyli włascicielom nieruchomości - przy ukontentowaniu wiekszości nie mającej nieruchomości - a więc jej satysfakcja jest tym większa w myśl:

                                                                      "Skoro On ma - niech zapi...la!  haha..".

 

a bajka o interesie publicznym jak zwykle służy propagandzie :takaemotka:

 

  

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Komentarz dodany przez zecia:
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości, odśnieżanie chodnika przy posesji to obowiązek jej właściciela lub zarządcy. Śnieg, lód i błoto muszą być usuwane na bieżąco, by zapewnić bezpieczeństwo. Niedopełnienie obowiązku może skutkować mandatem lub odpowiedzialnością cywilną w razie wypadku. Śniegu nie można zrzucać na drogę. W blokach zadanie to często przejmuje zarządca lub firma sprzątająca. Odśnieżanie to nie tylko wymóg prawny, ale i wyraz troski o sąsiadów, szczególnie osoby starsze czy z niepełnosprawnościami. Regularne sprzątanie chodnika to sposób na budowanie bezpiecznej przestrzeni i uniknięcie problemów prawnych.

Link do komentarza
2 godziny temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

Komentarz dodany przez zecia:
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości, odśnieżanie chodnika przy posesji  

 

Co dla Ciebie znaczy pojęcie "przy posesji"? To nie jest określenie prawne. Zdefiniuj go dokładnie. Bo bez takiej definicji to co dalej napisałeś nie ma żadnego znaczenia.

Prawo mówi natomiast że obowiązek odśnieżania chodników spoczywa na właścicielach lub zarządcach nieruchomości przylegających do danego chodnika. Czyli chodnik musi PRZYLEGAĆ do nieruchomości, a nie być położony przy posesji. I to jest olbrzymia różnica w obowiązkach zarządcy tej nieruchomości.

 

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Komentarz dodany przez zecia:
Widzę że kogoś prawda w oczy kole i Janusze muszą byc górą a jak pisałam, wystarczy wejść w link i poczytać a nie walić posty aby sobie licznik i frekwencję podnosić i przy okazji ubliżać innym. Ciekawe to forum, kasować posty ludziom którzy sie tu wypowiadają w sposób kulturalny a takim jak wyżej gburom nic nie czynią.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...