Skocz do zawartości

Dyskusja na forum: Jak wycisnąć więcej prądu z fotowoltaiki i go zużyć na własne potrzeby? 5 sposobów na większą autokonsumpcję energii


Recommended Posts

Jak wykorzystać nadmiar energii z fotowoltaiki? Wyjaśniamy, co to jest autokonsumpcja energii i jak ją zwiększyć, żeby nie oddawać nadwyżki prądu do sieci i tym samym obniżyć rachunki za prąd. Co trzeba mieć w instalacji fotowoltaicznej w domu, żeby móc efektywnie wykorzystywać prąd wytworzony na miejscu? Wyjaśniamy.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/110961-fotowoltaika-autokonsumpcja-energii

Link do komentarza
Komentarz dodany przez analityk:
Miałem pompę ciepła i jest to to nieporozumienie. Rozważania są czysto teoretyczne, bo autor nie pisze jednej informacji. Tzw. współczynnik COP jest 4 do 1 ale przy plusowych temperaturach. Przy minusowych - 10 współczynnik COP jest 1 do 1 a przy -20 trzeba się dogrzewać grzałką. I dlatego przy net billingu właściciele pomp ciepła spływają krwią, bo jej zalety znikaja w zimie kiedy jest najbardziej potrzebna. Oczywiście w naszym klimacie. W klimacie ciepłym pompa ciepła sprawdzi się idealnie, bo mało jest dni z minusową temperaturą. Drugim mankamentem pompy jest hałas sprężarki. Rzekomo teraz został zmniejszony, ale ciągle trzeba uwzględniać miejsce montażu. Na zewnątrz mamy straty ciepła wewnątrz budynku znaczny hałas bez strat ciepła. Wreszcie cena serwisu pompy jest paskarska 2 razy wyższa niż pieca gazowego. Reasumując z 5 sposobów robią się 3 albo 2 bo magazyn energii za 10 tys. ma szansę nigdy się nie zwrócić, chyba, że koszty kWh będą 3 -4 zł co w świetle nowych wymysłów Zielonego Ładu nam grozi w 2030 r.
Link do komentarza
2 godziny temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

 . Wreszcie cena serwisu pompy jest paskarska 2 razy wyższa niż pieca gazowego. 

 

Kilka dni temu w I programie polskiego radia przytoczono przykład serwisu firmowego pralek jednego z producentów. Naprawa polegała na wpisaniu odpowiedniego kodu, ale nie podali go telefonicznie, bo minęła już gwarancja (o kilkanaście dni). Przedstawiciel serwisu przyjechał, wpisał odpowiedni kod i zażądał 900 (słownie: dziewięćset) złotych, 200 za dojazd i 700 zł za "naprawę". Czyli historia z pociągami, które w program mają wpisane awaryjne  zatrzymywanie się, nie jest jednostkowa. To polityka firm, bezwzględnie nas łupiących i zatruwających świat nadmierną produkcją.

Link do komentarza
Komentarz dodany przez Tomasz:
Artykuł lipa. Tendencyjny i ukierunkowany na reklamę pomp ciepła i elektrycznych samochodów. Żadnych konkretnych rozwiązań. Nic nowego w niego się nie dowiedziałem. Trzeba było podać konkretne rozwiązania w elektronice dla przykładu gniazda Tasmota a nie wspominać o elektronice, o grzałkach itp. Zamiast pomp ciepła są inne rozwiązania (ale celowo tu o nich nie napiszę aby nie uczyć autora o czym pisać) i nie za 40 tysięcy 30 tysięcy czy 15 tysięcy ale rzędu do 5 tysięcy cała kotłownia ze sterowaniem (ale bez zbiornika buforowego na CWU) dla domów do 180 mkw tradycyjnego budownictwa z lekkim dociepleniem ścian. A myślę że i tutaj może być tańsze rozwiązanie a autor chce aby samochody elektryczne kupować gdzie ich produkcja i złomowanie jest na granicy zdrowego rozsądku
Link do komentarza

Zupełnie przeciętna powietrzna pompa ciepła osiąga COP 4 przy ok. +5°C na zewnątrz, o ile pracuje w instalacji niskotemperaturowej (35°C na zasilaniu). Taką temperaturę zewnętrzną mamy zaś przez całkiem sporą część sezonu, szczególnie wiosną i jesienią. To są zresztą właśnie te okresy, kiedy mamy jakąś sensowną ilość prądu z fotowoltaiki do wykorzystania. Wielokrotnie pisałem o tym, że w środku zimy, w grudniu czy styczniu, nie ma co liczyć na cud. Z racji małej intensywności nasłonecznienia i krótkiego dnia panele PV nie dadzą wiele, to chyba zauważył już każdy, kto ma instalację PV. W takim okresie pompa i tak będzie działać zasilana prawie wyłącznie prądem z sieci. W artykule pisałem o tym jak wykorzystać własny prąd w okresach, gdy on rzeczywiście jest. 

Natomiast przy -10°C na zewnątrz COP takiej przeciętnej pompy powietrznej mieści się w granicach od 2,5 do 3,0 w instalacji niskotemperaturowej, czyli przy 35°C na zasilaniu (układ z podłogówką). Jednak nawet przy 55°C na zasilaniu będzie to ok. 2,0. Podkreślam przy tym - w wypadku zupełnie przeciętnej pompy, a są modele wyraźnie lepsze. 

Osobna sprawa to instalacje źle wykonane i w domach, które ewidentnie nie nadają się do ogrzewania pompą ciepła. Domów ze słabą izolacją i instalacją grzewczą, która nie jest w stanie dostarczyć dość ciepła przy niskiej temperaturze zasilania. Tam rachunki bywają rzeczywiście absurdalnie wysokie, a sprzedawcy obiecywali przecież ludziom ogrzewanie prawie za darmo. W swoich artykułach wielokrotnie pisałem, że ogrzewanie takich domów pompą to pomyłka. Nie tylko kończy się to wysokimi rachunkami, ale budynek jest ponadto niedogrzany przy większych mrozach. 

Ostatnia sprawa to wreszcie wzrost cen prądu. Skoro za 1 kWh płacimy dwa razy tyle, co jeszcze kilka lat temu, to i rachunki wzrosły w tej samej proporcji. Ale własny prąd tym bardziej warto wykorzystywać na miejscu. Przecież zastępuje drogi prąd z sieci. Na dodatek w ramach Net-billingu dostaje się za niego np. zaledwie 1/4 ceny zakupu.

Link do komentarza

Niestety w ostatnich latach plagą stali sie domokrążcy jeżdzacy po wsiach i wciskający ludziom pompy nie wiadomego pochodzenia. Całą ta sytuacje potegują dopłaty a nieuczciwe firmy to wykorzystują. Nie chce tu opisywac wszystkich przypadków takich "fachowców" bo nie sposób  zapamiętać ich wszystkich kłamstw i manipulacji jakimi się posługują.

Przepraszam za zbytnie uogólnienie ale przysłowie mówi: Czemuś biedny? Boś głupi. Czemuś głupi? Boś biedny. I te tyfusy to wykorzystują.

Ja nie jestem jakimś fachowcem ale byłem u sąsiada chyba 5 razy jak przyjeżdżali do niego różni predstawiciele firm oferujących pompy. Wszystcy oferowali produkty polskiej produkcji, sprawdzone, działające do -30 grzejąc przytym CO do 55*. Oferowali swoje usługi z urządzeniami za 48-56tys gdzie samo urządzenie na internecie można było nabyć za 10-12tys brutto. A taniej można zainstalować markową (Daikin, ME, MH, Fujitsu). Tu kłania się przysłowie wyżej wymienione.

Sam grzeje dom klimą. Jak ludzie to słyszą to kiwają głowami ale jakbym powiedział, ze mam PC PW to kciuk w górę.

Nawet powierzchowne nie zgłebienie tamtu skutkuje tym co mamy ale ludzi to wykorzystujących nie brakuje.

Link do komentarza



Niestety w ostatnich latach plagą stali sie domokrążcy jeżdzacy po wsiach i wciskający ludziom pompy nie wiadomego pochodzenia. Całą ta sytuacje potegują dopłaty a nieuczciwe firmy to wykorzystują. Nie chce tu opisywac wszystkich przypadków takich "fachowców" bo nie sposób  zapamiętać ich wszystkich kłamstw i manipulacji jakimi się posługują.
Przepraszam za zbytnie uogólnienie ale przysłowie mówi: Czemuś biedny? Boś głupi. Czemuś głupi? Boś biedny. I te tyfusy to wykorzystują.
Ja nie jestem jakimś fachowcem ale byłem u sąsiada chyba 5 razy jak przyjeżdżali do niego różni predstawiciele firm oferujących pompy. Wszystcy oferowali produkty polskiej produkcji, sprawdzone, działające do -30 grzejąc przytym CO do 55*. Oferowali swoje usługi z urządzeniami za 48-56tys gdzie samo urządzenie na internecie można było nabyć za 10-12tys brutto. A taniej można zainstalować markową (Daikin, ME, MH, Fujitsu). Tu kłania się przysłowie wyżej wymienione.
Sam grzeje dom klimą. Jak ludzie to słyszą to kiwają głowami ale jakbym powiedział, ze mam PC PW to kciuk w górę.
Nawet powierzchowne nie zgłebienie tamtu skutkuje tym co mamy ale ludzi to wykorzystujących nie brakuje.


U nas też było takich dwóch gogusiów. I albo decydujemy się od razu, albo oni drugi raz nie przyjadą. Oferta była całkiem spoko, 45 tys jakoś z montażem za 8Kw Panasonica, wtedy jak się dowiadywałem to mniej więcej taki był koszt, a oni nawet dość byli przeszkoleni pod tym kątem. Jak poszli, żona sprawdziła na necie i nawet strony nie mieli.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...