Skocz do zawartości

Zalewanie stropu. Czy takie pęknięcia skurczowe oraz nierówności na chudziaku są ok?


Recommended Posts

Witam,

 

byłem dziś zerknąć na budowę i zobaczyłem co poniżej. Czy takie pęknięcia skurczowe oraz nierówności na chudziaku są ok? Poza tym, co widać na zdjęciach, beton wygląda ok. Pęknięcia nie wydają się być głębokie, bardziej powierzchniowe. Nie rozmawiałem jeszcze z ekipą, najpierw chciałbym się poradzić. Ponadto wstawili jeden uszczerbiony pustak teriva. Na zdjęciu widok na sufit. Czy takie uszczerbienie należy wypełnić czy można zostawić? Poniżej zdjęcia. W przypadku pęknięć polecam powiększyć zdjęcia, lepiej widać.

 

IMG_20231003_161951.jpg

IMG_20231003_161918.jpg

IMG_20231003_161909.jpg

IMG_20231003_162100.jpg

Link do komentarza
  • Redakcja changed the title to Zalewanie stropu. Czy takie pęknięcia skurczowe oraz nierówności na chudziaku są ok?

Jeżeli są to tylko płytkie rysy to niczym to nie grozi. Chociaż gdyby beton był stale wilgotny w okresie wiązania to i ich by nie było. Warto tego dopilnować, gdy będą robić jeszcze jakieś elementy z betonu. 

Uszczerbiony pustak to też nie kłopot. On jest tylko wypełniaczem.

PS. Ten beton to nie chudziak tylko normalny beton konstrukcyjny.

Link do komentarza
Dnia 3.10.2023 o 18:44, StefanZeromski napisał:

Witam,

 

byłem dziś zerknąć na budowę i zobaczyłem co poniżej. Czy takie pęknięcia skurczowe oraz nierówności na chudziaku są ok? Poza tym, co widać na zdjęciach, beton wygląda ok. Pęknięcia nie wydają się być głębokie, bardziej powierzchniowe. Nie rozmawiałem jeszcze z ekipą, najpierw chciałbym się poradzić

To błędy techniczne, przed zalaniem cała konstrukcja i pustaki powinny być obficie zmoczone, wodą polewane z węża, przez dłuższy czas .

W dodatku nie wolno rozwadniać betonu przy zalewaniu, a tu ewidentnie panowie  się nie popisali. 

 

Wylewka tego strop miała być monolityczna, a została wylana w niewłaściwy sposób, mikropęknięcia spowodowały oddzielenie się poszczególnych elementów tego stropu razem z nadbetonem.

 

Może pojawić się nierównomierne uginanie się elementów nośnych. Proces ten potocznie nazywamy  klawiszowaniem. Efektem są nieestetyczne rysy powstające przeważnie wzdłuż belek nośnych. W skrajnych przypadkach dochodzi do odpadania tynku z sufitu, spękań posadzki.

 

Dnia 3.10.2023 o 18:44, StefanZeromski napisał:

Ponadto wstawili jeden uszczerbiony pustak teriva. Na zdjęciu widok na sufit. Czy takie uszczerbienie należy wypełnić czy można zostawić? 

Niewielki ubytek, zmoczyć i wypełnić pianką montażową, po zaschnięciu piany nadmiar obciąć.

 

Link do komentarza
Dnia 3.10.2023 o 18:44, StefanZeromski napisał:

byłem dziś zerknąć na budowę i zobaczyłem co poniżej  

Za dawnych czasów, wykonanie stropu było jednym z węzłowych tematów wpisywanych do dziennika budowy, a to oznaczało, że robotnicy nie mają prawa niczego zalewać bez zgody inspektora nadzoru. Inspektor sprawdzał wtedy wszystko, każdy taki i inny drobiazg w przygotowaniu. A potem przyjeżdżał na zalewanie i wpadał też później, w zależności od pogody.

Czyżby teraz były inne czasy i inspektora nie miałeś?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam mam problem z Pozwoleniem na budowę , Mój kierownik kazał mi napisać pismo wyjaśnienie do wz , że zapis  Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej mierzony jest do okapu lub ściany murowanej frontowej a nie do kalenicy dachu . Jak go zrozumiałem Osoba która rozpatruje mój wniosek uważa , że w wz mam zapisany punkt  - wysokość górnej elewacji frontowej -od 2,6 do 3,8m  i ona uważa , że w moim projekcie jest to 6,07 czyli wysokość budynku ... a wz mogę mieć do 3,8....... Brak mi słów nie wiem czy w wz jest zły zapis o tym czy Ta Pani nie rozumie czegoś ... Jak ja mam takie pismo sfomułować z zapytaniem ?? chce jak najszybciej zacząć sie budować a tu same przeszkody    
    • Sam widzisz... Jest gorzej, niż sobie wyobrażałem... Pod samą płytą strach przechodzić a tu jeszcze takie wielkie obciążenie tymi ścianami ceglanymi i wyposażeniem pokoiku... To jest naprawdę poważne zagrożenie...
    • Zrobiłem teraz dokładne zdjęcia 
    • Nie popieram. Szkło nie dość, że ciężkie, to jeszcze może się stłuc i oprócz poważnych strat w zawartości, może jeszcze poranić ludzi. Dlatego też, aby wyeliminować zagrożenie, rekomenduję takie rozwiązanie   Pojemność wg potrzeb, jest wybór.  
    • Jesteś inżynierem, ale raczej nie elektrykiem, gdyż użyte określenia są jak najbardziej poprawne. Jedyne do czego bym się przyczepił to słowo "elektryk", pod którym Autor rozumie samochód o napędzie bateryjnym. To określenie mnie drażni, bo ja sam jestem elektrykiem, ale na pewno nie dam się "ładować". Żadnym prądem. Natomiast akumulator ładuje się prądem (elektrycy określenia "prąd" i "natężenie prądu" stosują zamiennie, są to określenia tożsame), co wie każdy samochodziarz, nie tylko elektryk, czyli dostarczanie energii do akumulatora to jest właśnie proces ładowania prądem. Gdybyś jeszcze wziął pod uwagę wzór na energię elektryczną przesyłaną, to przy stałym napięciu, zależy ona właśnie od natężenia prądu i czasu jego przesyłu. Czyli moc razy czas  Wszystko się zgadza, proszę pana. określenia są poprawne.   Jedno co mnie drażni u laików, to stosowanie określenia "napięcie prądu". I powtarzam tak przy okazji, po raz kolejny, że określenie "napięcie prądu" nie istnieje! Istnieje pojęcie "napięcie elektryczne", ale nigdy nie ma "napięcie prądu". Prąd nie ma napięcia, bo napięcie to różnica potencjałów, a więc różnica między czymś, a czymś. I te dwa punkty (miejsca) musimy określić, aby mówić o napięciu pomiędzy nimi.    I nawet jeśli potocznie takich punktów nie definiujemy, to w domyśle wiemy, że jednym z nich jest ziemia z potencjałem zerowym. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...