Skocz do zawartości

zakup działki budowlanej a słup w rogu działki


Recommended Posts

Dzień dobry. Stoję przed możliwością zakupu działki budowlanej natomiast w jej rogu stoi słup widoczny na zdjęciach. Nie mam jeszcze wiedzy na temat służebności itp ani jak to zrobione jest prawnie. Działka ma 12a. Pytanie czy taki słup mocno utrudnia np. chociażby pozwolenie na budowę ? Lub jakoś negatywnie oddziaływuje na zdrowie? Z góry dziękuję za odpowiedź. 

IMG_9893.PNG

Link do komentarza
20 minut temu, sebastianm napisał:

  Pytanie czy taki słup mocno utrudnia np. chociażby pozwolenie na budowę ? Lub jakoś negatywnie oddziaływuje na zdrowie?  

 

1.. Negatywne oddziaływanie na zdrowie wyrzuć z głowy, jest (jeśli w ogóle) zupełnie nieistotne. 

2. O wiele, wiele większym problemem jest geometria działki, czyli wymagane minimalne odległości od budynków. W dodatku przepisy mają tendencję do zwiększania tych wymiarów do tego stopnia, że radzę Ci zrezygnować z tej działki. Bo co zrobisz, jeśli energetyka zażyczy sobie swobodnego dostępu do słupa (samochodem z dźwigiem!!!) plus strefa o promieniu kilkunastu metrów bez prawa do jakiejkolwiek zabudowy?  Nawet studni tam nie zrobisz. W sumie z 12 arów niewiele ci zostanie.

 

Ta działka w praktyce jest nie do zabudowania.

Link do komentarza
25 minut temu, sebastianm napisał:

Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź. To fakt mógłby być problem jakby chcieli wjechać dźwigiem. W takim razie daję sobie spokój. 

A ten róg to front działki czy tył? Bo jak tył to rzeczywiście wymóg dojazdu do słupa przekreśla jej funkcjonalnosć. Na froncie to by sobie sięgneli z ulicy.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Bez warunków zabudowy (WZ) lub MPZP oraz podkładu geodezyjnego trudno ocenić przydatność takiej działki. 

 

 Nie jestem pewien, czy gmina wystąpi do ZE o ich zgodę na warunki zabudowy. 

 

51 minut temu, Elfir napisał:

A ten róg to front działki czy tył? Bo jak tył to rzeczywiście wymóg dojazdu do słupa przekreśla jej funkcjonalnosć. Na froncie to by sobie sięgneli z ulicy.

 

To nie jest zwykły słup sieci przesyłowej, tam jest transformator i rozłączniki na linii średniego napięcia.. Więc nie ma mowy o "tylko" sięganiu z drogi, to im nie wystarczy. Musi być dojazd do samych słupów sprzętem ciężkim i odpowiednia strefa dostępu. Zwykle około 16 metrów.

 

PS. Chyba to nie rozłącznik a zabezpieczenia. Zdjęcie jest niewyraźne.

Link do komentarza
Dnia 26.03.2023 o 14:29, podczytywacz napisał:

Jak zwykle DYSPUTA się rozwija bez podstawowych danych, typu rozmiar działki, jej plan z zaznaczonym słupem itd, itp...

A i pytacz  stracił zainteresowanie i problemem obecności słupa, i samą działką, i naszymi wynurzeniami...

Zainteresowania nie straciłem i dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Działka po prostu nie jest w atrakcyjnej cenie jak na ilość problemów które mogą się z nią wiązać dlatego postanowiłem szukać dalej. Poza słupem dochodził problem tego, że przez środek tej działki przechodzi rura z wodą która niby miałaby być przeniesiona na drogę (dojazdową wewnętrzną do innych działek) + ja w tej drodze nie miałbym udziałów. 

 

W przypadku jeśli zakupiłbym podobną działkę ale taką na której nie ma prądu ani wody ( + chciałbym zrobić sobie fotowoltaikę z magazynem energii + studnie głębinową) czy jest możliwość, że ktoś kiedyś będzie chciał mi na niej taki słup postawić ? Oraz czy będę mógł się na coś takiego nie zgodzić? 

Edytowano przez sebastianm (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Postawić słup mogą, ale jedynie jeśli wpadnie pod ustawę o inwestycjach strategicznych (czyli zwykle to linie wysokich napięć). Z tym, ze wówczas raczej by wywłaszczali całą nieruchomość.

Przy studniach głębinowych jest ryzyko wysokiego poziomu żelaza. Jeśli chcesz kupić taką działkę to sprawdź u sąsiadów jakość wody i wydajność studni.
Prąd musisz mieć doprowadzony o ile przepisy się nie zmieniły w tej materii ostatnio. Może to się zmienić gdy uwolnią całkowicie budowę domów z pozwoleń na budowę, bo wówczas nie będzie takiej kontroli Starostwa nad budowami.

Link do komentarza
Dnia 31.03.2023 o 22:44, Elfir napisał:

Postawić słup mogą, ale jedynie jeśli wpadnie pod ustawę o inwestycjach strategicznych (czyli zwykle to linie wysokich napięć). Z tym, ze wówczas raczej by wywłaszczali całą nieruchomość.

Przy studniach głębinowych jest ryzyko wysokiego poziomu żelaza. Jeśli chcesz kupić taką działkę to sprawdź u sąsiadów jakość wody i wydajność studni.
Prąd musisz mieć doprowadzony o ile przepisy się nie zmieniły w tej materii ostatnio. Może to się zmienić gdy uwolnią całkowicie budowę domów z pozwoleń na budowę, bo wówczas nie będzie takiej kontroli Starostwa nad budowami.

Dziękuję za informację. O wodzie dowiedziałem się już, że ma za dużo żelaza. Chciałbym zapytać jeszcze o działkę ze zdjęcia 42/20. Z tego co widzę to przechodzi przez nią sieć telekomunikacyjna i wodociągowa. Czy pod budowę domu to jakiś problem ? Czy nie stanowi to żadnego problemu?

dzialka.jpg

Link do komentarza

Jest to problem o tyle, że musisz odsunąć linię zabudowy domu i tracisz w ten sposób metry działki, bo dom wypada pośrodku zamiast bliżej północnej granicy (aby mieć duży ogród od południa).
I jeśli nastąpi awaria to ci rozkopią np. kostkę na podjeździe czy zniszczą żywopłot (za odszkodowaniem).

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • solidnie? nooo, jak architekt budował...   prędzej pomyśl o wdmuchaniu w szczelinę materiału izolacyjnego, a potem o stolarce
    • Da się nawet w warstwie docieplenia. Nie mam teraz czasu szukać, ale kiedyś to widziałem. Poza tym istnieją okna "wysuwane" poza linię ściany, umożliwiające obserwację obszaru 180 stopni. Wiele obiektów ma takie okna, hotele szczególnie.  
    • Witam serdecznie pierwszy raz na forum i proszę o poradę.   Chciałbym przeprowadzić kompleksową termo-modernizację sporego domu z lat 80-tych, tj. w pierwszym etapie wymienić okna i docieplić ściany. Dom wybudowany jest w powszechnej wówczas technice ściany 3-warstwowej, patrząc od wewnątrz: warstwa nośna pustak "Max" - pustka powietrzna ~5cm - warstwa osłonowa cegła kratówka Dom wybudowany jest bardzo solidnie bo budował go architekt dla siebie.    I tu pojawia się podstawowy problem na który nigdzie nie znalazłem żadnego fachowego opisu, stąd niniejsze pytanie na tym forum. Chciałbym wymienić okna skrzynkowe na nowoczesne drewniane oraz ocieplić ściany styropianem lub płytami PIR ale nie wiem w którym miejscu ściany zamontować okna. Teoretycznie okna powinny zostać zamontowane w warstwie nośnej, tylko że wtedy bo dodaniu docieplenia płaszczyzna okna będzie oddalona od lica ściany o ponad 30 cm, co będzie wyglądać komicznie. Czy da się zamontować okna w warstwie osłonowej z cegieł żeby uniknąć tego problemu?   Z w/w wiąże się drugie pytanie: czy do warstwy osłonowej z cegły można przymocować ocieplenie?   Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Takie spalanie ma plusy i minusy, na plus to bezpieczniejsze spalanie drewna, na minus niestety z dużą stratą kominową, powietrze niebiorące udziału w procesie spalania wychładza kominek.     Szyber na kominie trzeba usunąć dla własnego bezpieczeństwa.   Procesy spalania paliwa reguluje się doprowadzaniem powietrza do komory spalania, a nie zmniejszaniem przekroju kanału odprowadzającym spaliny.    Powietrze pierwotne w palenisku powinno być podawane  u dołu z „pleców”  kominka.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku).    Powietrze wtórne powinno być podawane od wnętrza paleniska  na szybę wkładu.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku, czasami z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, zależne od budowy kominka).   Powietrze do paleniska nie powinno być podawane z wnętrza pomieszczenia to spora strata na ogrzewaniu.   Dno kominka powinno być pełne wyłożone szamotem, ściany boczne również, u góry  nad paleniskiem powinien wisieć  deflektor. Proszę sobie kupić i postawić.   Czujnik tlenku węgla (czadu) Kidde K10LLDCO LCD (10 lat bateria)    https://allegro.pl/oferta/czujnik-czadu-kidde-k10lldco-z-wyswietlaczem-lcd-12171431511?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=YzQxNjE1ZmItNGYxNS00Njk4LWE0MzUtYjYwNzA0YzNkMTExAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=bf605530-0a24-4b81-946b-75cf2d5cd1b8    
    • Napotkałem artykuł https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/. To pierwszy raz, kiedy dowiedziałem się, że nie jest obowiązkowe posiadanie JDG, aby wystawiać fakturę. Czy ktoś już korzysta z takiego rozwiązania? Mój budowlaniec zaproponował i nie wiem jak na to reagować
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...