Skocz do zawartości

Czy muszę mieć świadectwo energetyczne?


Recommended Posts

Media obiegła wieść, że w 2023 r. każdy właściciel domu lub mieszkania będzie musiał zapłacić za wystawienie świadectwa energetycznego. Rzeczywiście, projekt zmian w ustawie o świadectwach charakterystyki energetycznej przeszedł już przez sejm i zawiera wiele nowych regulacji, np. o obowiązkowych kontrolach instalacji grzewczych. Tu jednak zajmiemy się tylko świadectwami energetycznymi w domach jednorodzinnych. Co tak naprawdę się zmieni w ich przypadku?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-energooszczedne-i-pasywne/a/103594-czy-musze-miec-swiadectwo-energetyczne

Link do komentarza
To że normy są wyśrubowane poniżej 70kWh/m2/rok są sztucznie naginane przez architektów w projektowanej charakterystyce dodaje się kocioł na biomasę czy rekuperację a jak jest koniec budowy to zostaje tylko kocioł gazowy rekuperacji brak gdzie nawet dobrze ocieplony dom bez rekuperacji ogrzewany kotłem gazowym kondensacyjnym ma w granicach 90kWh/m2/rok i dzięki wykonaniu świadectwa po zakończeniu budowy czyli stanu faktycznego 90% nowych budynkow nie spełnia wymaganego EP które wcześniej było tylko na papierze.
Link do komentarza

Tak, ale jak ja z kolei słyszę, że nie będzie zakładał styropianu, bo mu ściany zapleśnieją, to może będzie to jakiś sposób edukacji, przynajmniej mam taką nadzieję. Jak będzie to zrobione tak jak trzeba, że będzie kamera termowizyjna i pokaże przy okazji mostki termiczne, to chętnie zapłacę za tą więdzę, ale to chyba marzenie ściętej głowy. No bo nie bardzo rozumiem jak chcą to liczyć? Na podstawie izolacji?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Link do komentarza
1 godzinę temu, aru napisał:

podobno lubisz wszystko sprawdzać i weryfikować,  a nie sprawdziłeś, że ŚE robią już za stówę

 

:D Proszę Cię!
Kominiarz był u mnie w lokalu, bo gazomierz zdjęty na więcej niż 6 miesięcy - wymaga przy podpisywaniu umowy na ponowny montaż gazomierza próby szczelności i opinii kominiarskiej.
Opinia kominiarska - 307 zeta bruttto na fakturce.
Ponowna, dotycząca tego samego pieca, tych samych kominów - no taki kolejny (chyba już 3) reapley.

Dlatego nie wierzę że za stówkę ktoś przyjdzie z kamerą termowizyjną i zrobi Ci odpowiednie wyliczenia i wystawi dokument.

Wierzę bardziej w ten cennik
https://www.ceb.com.pl/cennik-swiadectwa-energetycznego/

Link do komentarza
Od 10 lat ŚE nie są obowiązkowe przy odbiorze domów. teraz w dobie kryzysu sztucznie wywołanego mam na myśli cenę węgla ludzie będą robić ŚE i płacić za nie gdy nie będą mieli czym i za co ogrzać dom? A w czym te ŚE pomogą szaremu człowiekowi? chyba tylko w pozbyciu się pieniążków bo szaremu człowiekowi nie są potrzebne jakieś liczby i wyliczenia z świadectwa.
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość prezes napisał:

  A w czym te ŚE pomogą szaremu człowiekowi?  

 

 SĘ nie jest dla szarego człowieka i nikt go nie zmusza do uzyskania ŚĘ. Świadectwo jest dla ewentualnego nabywcy lokum (przy jego sprzedaży) i dla urzędników (po zakończeniu budowy). Poza tym nikt nie musi uzyskiwać ŚE dla domów, które są użytkowane od dawna.

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Komentarz dodany przez Mat:
Świadectwo energetyczne budynku - pusta i kłamliwa nazwa. Sporządzam świadectwo, a miesiąc później umiera mój ojciec - świadectwo już nieważne. Robię nowe i wkrótce rodzi się syn - świadectwo znowu nieważne. W budynku nic się nie zmieniło a świadectwa straciły ważność. To świadectwo budynku, czy rodziny ?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Muszę jeszcze wybrać fugi. Czy warto kupować epoksydową do łazienki czy jednak zdecydować się na ceramiczną? A może jeszcze inna? Na balkon to chyba cementowa?
    • Robię listę rzeczy, które muszę spakować na tygodniowy wyjazd pod namiot, aby pobyt był maksymalnie komfortowy. Stacjonować będę na polu namiotowym z dwoma dużymi węzłami sanitarnymi (toalety+prysznice) Nie chciałabym obudzić się na miejscu z brakiem czegoś, czego kupienie będzie problematyczne na miejscu. Jeśli przyjdzie wam do głowy coś, co jest ważne, a przegapiłam, albo może ułatwić pobyt, proszę o info namiot - to najważniejsze, już kupiony Taki:  https://www.decathlon.pl/p/namiot-kempingowy-quechua-arpenaz-4-1-f-b-4-osobowy-1-sypialnia/_/R-p-177332 materac + śpiwory stolik +  krzesła niewielka tekstylna szafa turystyczna na ubrania spray przeciw owadom elektrofumigator turystyczny na komary w namiocie mini-regalik składany z trzema poziomami - postawię obok materaca, będzie można na nim położyć okulary, telefon, książkę lampki LED na baterie do zawieszenia pod sufitem zatyczki do uszu zestaw turystycznych garnków, naczyń i sztućców + kuchenka turystyczna krem z filtrem mokre chusteczki (te dla dzieci są bardzo uniwersalne) odzież na każdą pogodę klapki gumowe duże stojące lusterko ręczniki własnej roboty zestaw solarny do "robienia" prądu + akumulator powerbank Tyle mi przychodzi do głowy .... coś pominęłam? Rady wskazane .... sto lat nie byłam pod namiotem
    • Czy wyjazd pod namiot osoby z entomofobią może się udać? Odpowiedź: musi się udać, gdyż namiot już zakupiony, a termin urlopu zaklepany. Przeszkodą jest tylko lęk przed owadami Wnętrze namiotu przed komarami zabezpieczy mi urządzenie zwane elektrofumigatorem turystycznym. Niewielkie, z wbudowanym wiatraczkiem i paskowym wkładem, nasączonym środkiem odstraszającym komary. Działa na baterie, co jest cennym rozwiązaniem na polu namiotowym z utrudnionym dostępem do prądu w gniazdku. Mam nadzieję, że da radę.   Ale co z owadami, dostającymi się do namiotu po ziemi? Mrówki, kleszcze ... i inne pełzające potwory. Wymyśliłam, że kupię granulat na mrówki i rozsypię w trawie dookoła namiotu, tworząc zaporę przed wszystkim, co pełza. Powstaje pytanie - czy to się sprawdzi, i co najważniejsze - czy to jest bezpieczne? Czy nie zatruję się?   Może ktoś podzieli się sprawdzonymi sposobami na owady na biwaku?  
    • Tyle, że taką perforację (potrzebną przecież), bardzo lubią osy na przykład.  kilka lat temu musiałem czekać na zimę, żeby dostać się do lampy umieszczonej zbyt blisko takich dziurek.
    • Można również zastosować podbitkę z blachy trapezowej TP-7P z perforacją, która może być wykonana na dowolny wymiar. Więcej informacji na naszej stronie internetowej:  https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/podbitka/podbitka-z-blachy-trapezowej-tp-7p-z-perforacja/  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...