Skocz do zawartości

Czym jest kominek ekologiczny? Jakie ma zalety i wady?


Recommended Posts

Napisano

Kominek ekologiczny, zwany biokominkiem lub ekokominkiem, jest urządzeniem grzewczym, którego użytkowanie zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom domu i środowisku naturalnemu. Gdzie sprawdzi się taki rodzaj kominka? Jakie biopaliwo wybrać? Jakie są zalety oraz wady biokominków?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/98460-czym-jest-kominek-ekologiczny-jakie-ma-zalety-i-wady

Napisano
Dużo jest wątków o szkodliwości biopaliwa. Nie mam zdania w tym temacie. Aktualnie poszukuję kominka do domu, który remontuję i najbliższa mi opcja to kominek gazowy polskiej marki. Rozważam Defro
Napisano
30 minut temu, Gość napisał:

 najbliższa mi opcja to kominek gazowy polskiej marki.  

Gdybyś nie reklamował, lecz poważnie rozważał, to najpierw należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie po co, na co i do czego ten kominek jest potrzebny? Jeśli dla szpanu, to może być i gazowy, a nawet na mazut. Albo diesla se wstaw.

A jeśli nie dla szpanu, to można porozmawiać.

 

 

Napisano

Dzień dobry, jestem nowa na forum i potrzebuję porady. Niedawno kupiliśmy z mężem nasz pierwszy dom i jesteśmy w trakcie odnawiania. Myślimy nad kupnem kominka, ale jesteśmy totalnie "zieloni" w tym temacie. Nie jesteśmy pewni, czy dom nadaje się na kominek ścienny. Czy moglibyście polecić jakieś rodzaje kominków? Szukamy rozwiązań ekologicznych.

Gość Hannaszym1989
Napisano
Odpowiadając na pytanie: po co? na co? i do czego jest potrzebny? Po pierwsze aby dogrzać dom 200 m2 kiedy jeszcze nie chodzi ogrzewanie na gaz, którym głównie ogrzewamy dom. Jako dla kobiety, mają dla mnie również znaczenie walory estetyczne i dość pragmatyczne podejście, aby nie było sprzątania za każdym razem gdy się z kominka korzysta.
Napisano
31 minut temu, Gość Hannaszym1989 napisał:

  Po pierwsze aby dogrzać dom 200 m2 kiedy jeszcze nie chodzi ogrzewanie na gaz 

 

Czyli chcesz ciągnąć rury gazowe przez salon, aby zapalać w kominku gaz tak na chwilę, w jesieni?. Rozważaliście te sprawy przy okazji remontu?

34 minuty temu, Gość Hannaszym1989 napisał:

 Jako dla kobiety, mają dla mnie również znaczenie walory estetyczne i dość pragmatyczne podejście, aby nie było sprzątania za każdym razem gdy się z kominka korzysta.

 

To zrozumiałe, ale coś za coś. Brak sprzątania oznacza przeprowadzenie rur przez salon. Estetyki tu nie będzie.

 

Chyba, że wymyślicie kominek na gaz LPG z butli. Wtedy butlę można schować w jakiejś dobudówce. Chociaż odradzam, to jednak sporo tlenu potrzebuje. Mam na wsi piecyk na gaz LPG więc znam temat.

6 godzin temu, anetaz86 napisał:

 Myślimy nad kupnem kominka, ale jesteśmy totalnie "zieloni" w tym temacie. Nie jesteśmy pewni, czy dom nadaje się na kominek ścienny. 

 

Też odpowiedzcie sobie na wcześniejsze pytania. Po co, na co i dlaczego chcecie kominek? Dla szpanu lepiej postawić atrapę. A dla realnego korzystania z kominka, trzeba sporo zachodu, zarówno w inwestycji jak i w eksploatacji.

Szwagier postawił kominek i chyba dwa razy w życiu w nim palił.

Z czego jeden raz symbolicznie, po wymurowaniu, żeby ciąg sprawdzić

Napisano
56 minut temu, retrofood napisał:

Czyli chcesz ciągnąć rury gazowe przez salon

Nie możesz przez salon - jako pomieszczenie mieszkalne - ciągnąć rury z gazem, bo przepisy na to nie pozwalają...

 

1 godzinę temu, Gość Hannaszym1989 napisał:

walory estetyczne

zaspokoisz bio-kominkiem...

Napisano
16 minut temu, podczytywacz napisał:

Nie możesz przez salon - jako pomieszczenie mieszkalne - ciągnąć rury z gazem, bo przepisy na to nie pozwalają...

 

 

O widzisz, ja pamiętałem, że nie wolno chować w ścianie. Niestety, marzenia trzeba dostosowywać do realiów. Naoglądają się ludzie filmów, a potem przychodzi szara codzienność...

Napisano
15 godzin temu, retrofood napisał:

 

 

Też odpowiedzcie sobie na wcześniejsze pytania. Po co, na co i dlaczego chcecie kominek? Dla szpanu lepiej postawić atrapę. A dla realnego korzystania z kominka, trzeba sporo zachodu, zarówno w inwestycji jak i w eksploatacji.

Szwagier postawił kominek i chyba dwa razy w życiu w nim palił.

Z czego jeden raz symbolicznie, po wymurowaniu, żeby ciąg sprawdzić

Chcemy kominek, ponieważ lubimy ciepło, lubimy jak jest przytulnie. Jesteśmy domatorami i dużo czasu spędzamy w domu :) Kominek niekoniecznie musi być gazowy, trochę poszperałam w internecie i kominek na pellet wygląda na dobre rozwiązanie. 

Napisano
1 godzinę temu, anetaz86 napisał:

Chcemy kominek, ponieważ lubimy ciepło, lubimy jak jest przytulnie. Jesteśmy domatorami i dużo czasu spędzamy w domu :) Kominek niekoniecznie musi być gazowy, trochę poszperałam w internecie i kominek na pellet wygląda na dobre rozwiązanie. 

 

Fajnie, że lubicie ciepło. teraz tylko wygospodaruj w salonie miejsce na pellet (który przestaje być zaliczany do paliw ekologicznych, a więc jego produkcja nie będzie wspierana. Czyli cena będzie rosła) i cały bałagan z tym związany.  Da się, ale sprzątanie szybko wam się znudzi.

  • 4 tygodnie temu...
Napisano
Dnia 25.10.2021 o 10:36, anetaz86 napisał:

Chcemy kominek, ponieważ lubimy ciepło, lubimy jak jest przytulnie. Jesteśmy domatorami i dużo czasu spędzamy w domu :) Kominek niekoniecznie musi być gazowy, trochę poszperałam w internecie i kominek na pellet wygląda na dobre rozwiązanie. 

Rodzice mają kominek na pellet, ale nazywają go piecykiem pelletowym.

  • 10 miesiące temu...
Gość bielous@o2.pl
Napisano
Praktyczny sposób na dogrzanie mieszkania.
Napisano

Każdy kominek, oprócz szpanu oczywiście, ma w polskich warunkach sens wyłącznie wtedy, kiedy pełni funkcję źródła ciepła. Kiedyś było to źródło ciepła podstawowe, dzisiaj przeważnie jest to źródło rezerwowe. Bo w polskich warunkach klimatycznych (i nie tylko), każdy dom powinien mieć dwa systemy ogrzewania. Podstawowe i rezerwowe.

A skoro kominek ma pełnić rolę źródła ciepła awaryjnego, to nie może być zasilany paliwem takim samym jak ogrzewanie podstawowe. W dodatku powinno to być paliwo łatwo dostępne i odporne na kryzysy np. w transporcie. I tu nie ma wielkiego wyboru, do dyspozycji jest w zasadzie jedynie drewno. Zawsze dostępne w najbliższej okolicy, możliwe do pozyskania nawet samodzielnie.

 

Inaczej z kominka pozostaje jedynie mało przydatny szpan.

  • 4 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry.   Dom parterowy, poddasze nieużytkowe. Obecnie budowany z Ytong.   Czy warto kombinować i zamienić ostatnią warstwę Ytong na Solbet? Podniesie mi to o 4 cm wieniec względem sufitu podwieszanego.  Dla Ytong wieniec zacznie się 4 cm wyżej niż linia sufitu, a dla Solbetu będzie to 8 cm. Czy ma to jakiś wymierny wpływ na izolacyjność termiczną?
    • Szanowny Panie,   Pański przypadek wymaga głębszej analizy, ponieważ z opisu wynika dość duży stopień skomplikowania. Możemy domyślać się, że w pewnych obszarach połaci dachowych lub bezpośrednio do nich przyległych znajdują się ściany budynku, które planuje Pan ocieplić warstwą termoizolacji. W takim przypadku sugerujemy wykonać minimum w postaci ocieplenia fragmentów ścian w obszarze styku z dachem. Należy pamiętać, że każda aktywność na dachu po jego ułożeniu może skutkować zniszczeniem pokrycia dachowego lub jego trwałym uszkodzeniem wymagającym wymiany. Wszelkiego rodzaju zaprawy, kleje i tynki mogą uszkodzić powłokę lakierniczą doprowadzając do jej zniszczenia. Powstałe na późniejszym etapie prac dociepleniowych uszkodzenia mechaniczne profilu do nieszczelności. Jest wiele zagrożeń wynikających z czynnika ludzkiego, które należy brać pod uwagę. Jest więc możliwe wykonanie docieplenia a w późniejszym czasie pokrycia dachowego, wiąże się to jednak z dużym ryzykiem jego uszkodzenia i/lub z niemożliwością jego wykonania. Rekomendujemy w pierwszej kolejności wykonanie docieplenia na całym obszarze ścian, a w kolejnym etapie dopiero montaż pokrycia dachowego. ___________________________ Panele dachowe na rąbek PD-510, Blachy Pruszyński https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/panele-dachowe-blacha-na-rabek-stojacy/
    • Ok  tak to wygląda . Jednym słowem mówiąc bajazol . Chciałem zdystansować podłogę od wełny o jakieś 3 centymetry. Natomiast nie wiem, co z tymi ścianami szczytowymi. ? Zdejmować to robić najpierw jakiś stellarz. Na ścianie też mu chciały mieć jakąś półkę, a popakanie niespodzianka myślałem, że zostawią je gołe.
    • Komentarz dodany przez Mciek: Zdecydowanie odradzam
    • Hurtownia budowlana: OLI - Tomasz Kraska Województwo: lubelskie Miasto: Puchaczów Pełny opis hurtowni pod adresem: https://budujemydom.pl/hurtownie-budowlane/lubelskie/oli-tomasz-kraska
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...