Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam, proszę o pomoc!

Na dniach kierownik miał odebrać pozwolenie na budowę ( adaptacja, przyłącza, wykonawcy, wszystko załatwione). Nagle okazało się, ze urzędnik znalazł zapis, który mówi, ze dach ma być dwuspadowy, a nasz jest wielospadowy.

Teraz tak. Nasz zapis szczegółowy mówi, ze:

”dach stromy o połaciach symetrycznych, o kątach[…]”

Definicja na początku w zapisach ogólnych to:

„Dach o połaciach symetrycznych to dach dwuspadowy założony na zasadniczej bryle budynku o jednakowych katach nachylenia głównych połaci dachowych, zbiegających się w jednej kalenicy”

Wiekszosc „stref” w wiosce ma zapisy typu:

„Dach stromy, dwuspadowy lub wielospadowy o połaciach symetrycznych[…]”

1. To się kompletnie nie trzyma kupy, zapisy w większości maja możliwość dachu dwu lub wielospadowego z dopiskiem o połaciach symetrycznych, a te wg definicji z początku są tylko w dachu dwuspadowym, a to znaczy, ze jedno z drugim się wyklucza.

2. Czy taka definicja dachu symetrycznego jest wgl dopuszczalna?W ogólnym pojęciu i znaczeniu tego słowa symetryczny znaczy przecież nie tylko dwuspadowy, ale tez wielospadowy, po prostu musi być symetryczny.

3. Nie ma żadnych przesłanek, ze dach wielospadowy miałby zaburzyć ład architektoniczny. Sąsiedzi w tej samej strefie maja dachy płaskie, dwuspadowe, wielospadowe.

4. Znalazłam kilka wyroków sądowych, gdzie były zapiski typu:

- zapisy szczegółowe są najważniejsze ( definicja jest w zapiskach ogólnych),

- „rada gminy nie może zawrzeć w uchwale własnej definicji jakiegoś pojęcia, które zostało już zdefiniowane w obowiązujących przepisach- pytanie, czy dach o połaciach symetrycznych jest zdefiniowany w ogólnym prawie budowlanych?

- powinno stosować się zasadę „złotego środka”, a w przypadku sporów rozstrzygać w miarę możliwości na korzyść inwestora,

- gmina nie może ograniczać właściciela działki warunkami bardziej niż to konieczne,

- prawo do interpretacji ma starostwo( a wiec naczelnik wg mojego rozumowania może cos zinterpretować i to jest prawidłowe).

Macie jakieś rady, jak ugryźć temat? Jakie podjąć kroki?

 

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To problem projektanta - projekt domu opracowuje się na podstawie zapisu MPZP i musi być z nim zgodny. Zapis wyraźnie mówi o dachu dwuspadowym czyli składającym się z dwóch połaci (a nie wielu), a różne  ustalenie dla innych obszarów nie mają znaczenia,  jeśli  plan  dla obszaru z konkretna działką został przyjęty i zatwierdzony. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę wewnętrznej sprzeczności w zapisach tego MPZP. mamy tam zapis  ogólny (definicję):

„Dach o połaciach symetrycznych to dach dwuspadowy założony na zasadniczej bryle budynku o jednakowych katach nachylenia głównych połaci dachowych, zbiegających się w jednej kalenicy”

oraz zapis szczegółowy w odniesieniu do konkretnego obszaru:

"dach stromy o połaciach symetrycznych, o kątach[…]”.

Zgodnie z tymi zapisami dach musi być dwuspadowy. Ewentualna bylejakość, czy sprzeczność zapisów w innych częściach planu nic tu nie zmienia.

Jedyne na co można by się tu powołać to nadmierne ograniczenie swobody inwestora takimi zapisami. Ale to trudna droga, raczej o niewielkich szansach na pomyślne rozstrzygnięcie w sądzie.

PS. Prawo budowlane nie definiuje w ogóle takich pojęć jak "dach stromy" itp.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cztery połacie symetryczne to "koperta" (klasyczna wieżyczka), czterospadowy (taka koperta z kalenicą), mansardowy, wyczółkowy (sporadycznie widać w budownictwie mieszkaniowym chyba, że na mazurach) i połać dwuspadowa z dwoma gankami - klasyczny dworek z dwoma gankami w osi np. północ-południe.

Masz tyle opcji, ze nie wiem, w czym problem?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Przy Twoich założeniach WODA OPADOWA do środka się nie dostanie, ale PARA WODNA - już tak... i właśnie ona będzie się skraplać - w mniejszych, czy większych ilościach... Wjedziesz mokrym, czy zaśnieżonym samochodem, z trawy po deszczu wniesiesz wodę na butach... itp... A jak będzie różnica temperatur pomiędzy wnętrzem, a dworem - czy polem, bo w perspektywie jakieś góry - to fizyki nie oszukasz... MUSI SIĘ SKROPLIĆ na najzimniejszych powierzchniach... Bez zaizolowania termicznego musisz pogodzić się z wodą kapiącą - pomóc może dobre wentylowanie wnętrza, a ja nie widzę - przynajmniej na froncie budowli - żadnej kratki wentylacyjnej...
  • Minimum 40 średnic pręta zbrojeniowego.
  • Cześć, wszystkim Od wczoraj jestem posiadaczem ładnego garażu 6x5 blaszanego, garaż stoi na wylewce betonowej, jako że zbliża się zima chciałbym nie tyle co ocieplić garaż ale zabezpieczyć przed wodą, jak wiadomo woda w blaszaku się skrapla, częste kałuże czy nawet cieknięcie z dachu w środku, potrafią doprowadzić do szału, chciałbym tego uniknąć, wiem że się da ale nie wiem jak się do tego zabrać.  Co powiecie na folię paroizolacyjną AL150 na dach od wewnątrz oraz boki garażu od wewnątrz folią paroizolacyjną AL 90 ? jako że trochę wystaje beton z każdej strony, myślałem od strony zewnętrznej o lepik do papy nie wiem czy to prawda " podobno " woda nie przedostaje się do środka.  Od strony wewnętrznej w środku garażu na betonie myślałem o masa do hydroizolacji.  Beton będzie wyrównany i żywica epoksydowa z lekkim brokatem.  Jak myślicie dobry pomysł ?  Garaż został zbudowany nie tylko pod samochód ale i pod mały warsztat, często cos robię wycinam, zajmuje się kosmetyką samochodową. 
  • Gość WM
   Czy ktoś miał styczność z firmą My Cover z Kostrzyna? Wpłaciłem pieniądze (dość duże) na realizację i od tego momentu brak kontaktu. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?
  • Firma Alukov od lat specjalizuje się w produkcji zadaszeń basenowych, tarasowych oraz przydomowych wanien SPA w Polsce i niemalże na całym świecie. Tu do każdego klienta podchodzi się indywidualnie, kładąc najwyższy nacisk na jakość wykonania każdego najmniejszego elementu, wzornictwo, wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wokol-domu/basen/polecane/31562-zadaszenie-basenowe-jak-wybrac-i-co-wybrac-by-cieszyc-sie-a-nie-zalowac
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...