Skocz do zawartości

Jaka Pompa Ciepła


Maratoro

Recommended Posts

Napisano

Dzień dobry,

 

Potrzebuje opinii może pomocy co do wyboru pompy ciepła.  
 

Może zacznę od parametrów budynku. Dom składa się z dwóch części. Jedna lata 70/80 druga nowo budowana. 

Powierzchnia uzyt. 125m z poddaszem 

 

Część stara: 
Ściana warstwowa Wełna 15 / Pustak żużlowy 25 cm / pustka 5 cm / Beton komórkowy 12 cm /

Podłoga Styro grafit ok 12/15 cm 

Dach styro grafit 20 cm 

scianki kolankowe dodatkowo ocieplone welłną od środka 15cm.

Okna 3szyby 

 

Nowa część:

Styro 15 grafit / Beton Komórkowy 500

Dach styro grafit 20 cm

Podłoga styro grafit 12/15 cm

Okna 3szyby


strop drewniany nie izolowany ( żeby nie tracić ciepła z parteru które będzie zbierać się pod sufitem ) 

 

Na cieplowlasciwe wychodzi nam po zsumowaniu obu części ( kalkulacja robiona osobno dla nowej i starej części ) ok 4,3 kw

 

Zastanawiamy się nad dwoma jednostkami tylko monoblok. 

 

Gree Versati GRS-CQ8.0Pd/NhG-K

Panasonic AQUAREA HIGH PERFORMANCE WH-MDC07J3E5-SM

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Napisano

Miłem na myśli stronę do obliczania zapotrzebowania. Co do wyboru jest on raczej poparty ofertą którą dostaliśmy i może tym ze używam sprzętu Gree z którego również jestem zadowolony. 
 

Pompa ma zasilać podłogówkę. 

Napisano

Kalkulatory typu ciepłowłaściwie mają tyko charakter poglądowy. Odpowiedni dobór urządzenia lepiej zostawić specjalistom, szczególnie że w zdecydowanej większości przypadków zapytania ofertowe są bezpłatne. Jeżeli rozważasz jeszcze inne marki, to polecam monobloki marki Viessmann. Mamy teraz akcję EKOOSZCZĘDNI, w której ramach dodajemy do pomp ciepła oczyszczacze powietrza gratis. Bezpłatne zapytanie ofertowe możesz u nas złożyć tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html, a firmy wykonawcze pracujące na naszych produktach i działające w swojej okolicy znajdziesz tu: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/siec-sprzedazy.html Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące naszych pomp, to chętnie odpowiem

Napisano

Przede wszystkim trzeba ustalić co jest po stronie górnego źródła - instalacji grzewczej w pomieszczeniach. Bo temperatura wody w obiegu c.o. to kluczowa sprawa, od niej będzie zależeć zarówno sprawność, jak i moc oddawana przez pompę. W konkretnym budynku może się to bardzo różnić od mocy nominalnej pompy.

  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Obliczenia wykonane przez pana maja jedynie charakter poglądowy i nie powinny być jedynym źródłem, na którym opiera Pan moc dobieranego urządzenia.
Zachęcam do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem, który z pewnością rozwieje Pana wątpliwości i pomoże w dobraniu najlepszych możliwych urządzeń. Najbliższego autoryzowanego partnera znajdzie Pan na stronie: https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/autoryzowani-partnerzy/dealersearch/

 

Pozdrawiam

Konsultant Bosch Termotechnika

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
    • Dziękuję za opinię i wyedukowanie w temacie. Raczej przyjmę do serca, bo to oznacza dla mnie mniej roboty  
    • Nie ma żadnej potrzeby dokładania czegokolwiek. Powiem nawet więcej, wewnętrzne ocieplenie może stwarzać niechciane problemy, bo zmieni rozkład temperatur w ścianie i punkt zamarzania pary wodnej może przesunąć się na cegłę ściany i cegła będzie kruszała. Dlatego tynkuj spokojnie i nie zawracaj sobie głowy.       Nie. To tylko pozornie poprawi izolacyjność, ale powtarzam, może narobić wiele szkód. Wewnętrzne docieplenia w ogóle stwarzają wiele problemów, czego na Twojej trzcinie uniknięto, tynkując ją wapnem. Które dość skutecznie wychwytuje parę wodną. Ale nie warto w to wchodzić, skoro masz docieplenie na zewnątrz.
    • Cegła. Ceglana     Będę robił nowe tynki w całym mieszkaniu. Niby wiedziałem, że mogę te płyty zostawić, ale kilka rzeczy: - nie chciałem się rozdrabniać z tynkarzami - tą ścianę zróbcie, tej nie. - skuwanie starego tynku z tych płyt trzcinowych momentami łatwizna, momentami udręka, że pół płyty na ziemi na ziemi i robiły się „japy” - jakoś tak uznałem, że robię dla siebie to chce mieć funkiel nówka ładnie, a nie  częściowo 50 letnie tynki, gdzie ostatni mieszkaniec jarał nonstop.    Na suficie tam mam, że jest tynk z trzciną/słomą żeby się trzymał.    Ściany są równe, tynkarze nie będą mieli strasznej roboty.    Ja z tym wewnętrznym ociepleniem się zastanawiam głównie z powodu, że coś było, a teraz nie ma. Kilku znajomych mi doradza żeby coś dołożyć - xps-a, wełnę 3/5cm. Ja nie czuję się na tyle wyedukowany w temacie ocieplenia żeby samemu podjąć decyzję. Ogólnie to nie mam o tym pojęcia, stąd post tutaj.  Szczerze to nie chce mi się trochę z tym bawić - jeśli nie ma racjonalnej potrzeby dokładania tam czegoś. 🤷🏻‍♂️   jedyne co jakoś w miare na chłopski rozum dla mnie ma sens to dołożyć COŚ, ale tylko ze strony gdzie jest mało słońca(1,5m ściana w łazience, 4m ściana w sypialni). Ale tak jak mówiłem, zielony jestem. 
    • A z czego są ściany? Bo warstwy trzcinowe kładziono kiedyś również po to, że to na nich trzymał się tynk. Szczególnie wapienne tynki, bo zabezpieczały również trzcinę biologicznie żeby nie butwiała. Bo wapno i wysusza, i jest biobójcze. Dlatego teraz pytanie jak zamierzasz wykończyć ściany. Czy są równe (mniej więcej) po usunięciu trzciny? Będziesz kładł tynki czy płyty g/k? Bo rozumiem, że dla docieplenia ta trzcina jest teraz zbędna i masz teraz dowolność co w zamian dać i czy dasz w ogóle. Wg mnie możesz tutaj robić to, co dla Ciebie jest najwygodniejsze. I niczego nie musisz.   PS. Tych płyt nie musiałeś wyrzucać. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...