Skocz do zawartości

Klimatyzacja zasilana ogniwami fotowoltaicznymi


Recommended Posts

Wiedząc, że instalacja z klimatyzatorami jest energochłonna, najpierw założyliśmy ogniwa fotowoltaiczne. Niedługo po tym fachowcy rozprowadzili instalację klimatyzacji - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który klimatyzator ścienny użytkuje od 2019 r.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/95108-klimatyzacja-zasilana-ogniwami-fotowoltaicznymi

Link do komentarza
4 godziny temu, Pomocnik napisał:

Wiedząc, że instalacja z klimatyzatorami jest energochłonna, najpierw założyliśmy ogniwa fotowoltaiczne. Niedługo po tym fachowcy rozprowadzili instalację klimatyzacji - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który klimatyzator ścienny użytkuje od 2019 r.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/95108-klimatyzacja-zasilana-ogniwami-fotowoltaicznymi

 

"Wiedząc, że instalacja z klimatyzatorami jest energochłonna" Jak można zaczynać wpis od bzdur i kłamstwa ?????????????????????

 

Właśnie dlatego że oszczędza energię warto ją zainstalować zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia. 

Link do komentarza
18 minut temu, podczytywacz napisał:

To chyba oczywiste, że klimatyzacja dobrze współgra z fotowoltaiką - słońce świeci, grzeje, jest gorąco, panele dają prądu dużo do "napędzania" klimy... Trochę gorzej z grzaniem w zimie...

I fotowoltaika jest za darmo. Brawo Ty. 

Link do komentarza

Klimatyzator na cele chłodnicze ma normę zużycia 100-140 kWh/rok to 2-3x mniej niż lodówka więc demonizowanie zużycia prądu przez to urządzenie to głupota z sufitu. Podobnie jak uzależnienie  posiadania PC od posiadania PV i łączenie tych 2 urządzeń jest bezzasadne i świadczy o posiadaniu nitki do pootrzymywania uszu zamiast mózgu chyba. 

 

PC oszczędza prąd i pieniądze bo daje średnio 3x więcej energii cieplnej niż pobiera elektrycznej, a PV daje prąd za darmo przez ok ćwierć wieku, Tak więc montaż urządzenia które oszczędza prąd który mamy za darmo i wydawanie na tę inwestycję łącznie 40-60 tys to szczyt inteligencji 

Link do komentarza

Nie mozna nikomu zabronić położenia na dachu elektrowni PV i przy okazji wykorzystania jej do zasilania kilku odbiorników - w tym klimy latem. I to nawet dobry pomysł bo nie trzeba oddawac nadmiaru do sieci. Natomiast argument koronny, że bez PV klima i PC puści nas z torbami jest na miarę Twojego ostatniego komentarza. :)

Link do komentarza

Argument że jak PC to koniecznie PV jest tak logiczny jak stwierdzenie blokersa że chce podłogówkę w domu bo "my lubimy ciepłą podłogę". Przecież w obecnych domach według nowych WT podłoga NIGDY nie będzie odczuwalnie ciepła bo nikt w temperaturze 28 *C nie wytrzyma w domu. 

Link do komentarza

28 stopni to przesada skrajna. Komfort cieplny można już odczuć przy 21-22 stopniach Celsjusza, o ile nie siedzi się w tzw. przeciągu. Poza tym - chodzenie boso po ciepłej podłodze pozwala oszukać zmysły niczym siedzenie w jacuzzi na zewnątrz jesienią a nawet zimą :) Temat rzeka. Rachunki "prawdę Ci powiedzą" i to jedyny wymierny dowód na "tanie ogrzewanie"

Link do komentarza

Owszem ale podłoga która ma 23 st C jest w najlepszym przypadku niezimna, przecież ciało ludzkie ma 36 st C prawda? Dlatego podłoga może mieć koło 30 st ale to w wyjątkowe mrozy połączone z wiatrem itp czyli w warunkach ekstremalnych. W normalnych podłoga ma około 1 st C więcej niż powietrze w pomieszczeniu. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

To ciekawe rozwiązanie, nie sądziłem, że panele mogą wystarczyć do obsłużenia klimatyzatora. Osobiście, chcę mieć klimę u siebie, bo doskwierają mi upały, a nowy dom traktuję jako nowy, świeży start – wyeliminuję zatem tę niedogodność, na którą narzekam co roku ^^ Przynajmniej w domu będę się czuł dobrze.

Link do komentarza

No niestety, do tego jeszcze nie doszło żeby ktoś finansował za nas, do utopii dopiero dążymy :D:D 
Zresztą jeszcze kwestia dostępnego miejsca, nawet przy nieograniczonych funduszach ogranicza nas jeszcze przestrzeń.

Chodzi mi o to, że jasne, zasilić możemy wszystko, ale jak produkcja z PV tego nie pokryje to koniec końców i tak zapłacimy za prąd pobrany z sieci

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...