Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam serdecznie, mam taki problem i szukam rozwiązania . Posiadam dosyć wąską działkę na której zaplanowaliśmy dom , plan budowy został zaakceptowany po czym okazało się że po wytyczeniu w rogu domu wychodzi studnia (6 kręgów)  . Zastanawiamy się co zrobić w takiej sytuacji czy przesuwać dom w planach ? Czy zasypać studnie ? Czy budować na studni (czy tak wogóle można)? Dziękuje za podpowiedzi , ewentualnie mogę dodać zdjęcia planu itp. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • Redakcja changed the title to Studnia w rogu domu

Jeżeli po konsultacji okaże się, że można budować, i tak studnię trzeba będzie zasypać i ustabilizować grunt do celów zrobienia posadowienia. Taka studnia po zasypaniu materiałem przepuszczalnym znakomicie odwadnia działkę. Ja bym ja częściowo wykorzystał ewentualnie. Na jakiej głebokości jest woda? Tak z ciekawości zapytam.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli sugeruje Pan żeby budować się na studni tylko zasypać ja materiałem przepuszczalnym ? Studnia to 6 kręgów metrowych 3,5 jest zalane wodą .  Czy nie lepiej poprostu przesunąć dom i nie ryzykować studni pod domem ? 

Jeszcze jest koncepcja żeby wyciągnąć studnie i przenieść w inne miejsce , lub zrobić pod domem studnie z okienkiem na zewnątrz . 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.02.2021 o 10:36, Wiktor.dlu napisał:

Czy zasypać studnie ?

Czy to jest studnia z dobrą wodą do spożycia?

Jeśli tak - a np. jest piwnica - to studnię bym zostawił.  Pod warunkiem że nie przeszkadza fundamentom.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kilka poniemieckich domów ze studnią w piwnicy - w dwóch nawet były czynne. 

A może takie rozwiązanie - rura w wodę, a powyżej zasypać grubymi kamieniami. Będzie woda i będzie stabilizacja przy fundamentach. 

W zasadzie jeśli są kręgi, to one już stabilizują grunt (chyba że w złym stanie) - wtedy nie trzeba zasypywać studni, może tylko jakąś pokrywę betonową, stalową lub choćby z grubych desek. 

Woda ze studni przyda się np. do podlewania ogrodu. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W związku z powyższym nasuwają mi się pytania  , jaką rure zastosować ,czy to ma funkcjonować na zasadzie połączenia z pompą hydroforową ?  rura ma być wbita w dół studni ? na środku kręgu czy przy ściance . Czy jeżeli zasypiemy grubymi kamieniami to nie podniesie poziomu wody ? Co z odwodnieniem ? Co z wilgocią w domu w takim przypadku ?

Czy wcześniej zasięgnąć opini geologa czy wystarczy architekt-kierownik budowy ? 

Czy muszę to zgłaszać do jakiegoś urzędu ? 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Wiktor.dlu napisał:

dom nie będzie posiadał piwnicy 

Studnię trzeba co kilka lat wyczyścić - chyba że sie wbijesz w źródło rurą.

Chyba musisz zapytać o szczegóły studniarza.

Z drugiej strony 6 kręgow to 3 m. Więc to chyba jednak woda gruntowa - piszę chyba, bo różnie bywa.

Ale skoro jest  tak płytko - to powinna być gdzieś obok też - to możesz tą studnie zasypać i wykopać gdzieś obok nową, jak ci zależy na wodzie.

 

napisałeś 6 kręgów - to jest do wody, czy do dna - ile jest do lustra, a ile do dna wymiaru?  

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Tynk TERMONIUM to obok styropianu o tej samej nazwie, najbardziej zaawansowany technologicznie tynk silikonowy na elewację w ofercie firmy Termo Organika.. Optymalny skład wyselekcjonowanych frakcji kruszywa, mikrowłókna zwiększające wytrzymałość i trwałość tynku oraz zmodyfikowana mieszanka nowoczesnych spoiw, w tym żywicy silikonowej, zapewnia najlepsze właściwości użytkowe elewacji. Hydrofobowa powierzchnia pozwala dłużej utrzymać czystość i odporność na zabrudzenia. Parametry robocze tynku, szczególnie ważne dla ekip wykonawczych podczas aplikacji, zostały starannie dopracowane. Ważne, by przy zakupie materiałów na ocieplenie domu, wszystkie składniki  były jednym kompletnym systemem ociepleń: styropian, kleje, grunty, siatka, tynk.
  • Dlaczego akurat warto zastosować tynk Termonium? 
  • Jeżeli zapewnisz sobie w pomieszczeniach dostateczną temperaturę, czemu nie? Co zmieni, że zalejesz teraz? Masz podłogówkę i rozprowadzone centralne i źródło ciepła? Jeśli nie i się boisz o "przymrozki" nocne, poczekaj do wiosny.
  • Cytuję ze źródła https://www.okpol.pl/wylaz-dachowy-kiedy-jest-wymagany-i-jak-poprawnie-go-zamontowac/: " Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak stanowi przepis § 308 wejścia na dach: 1. W budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych. 2. W budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW) wyjścia, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić z każdej klatki schodowej. 3. Jako wyjście z klatki schodowej na dach należy stosować drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapy wyłazowe o wymiarze 0,8 × 0,8 m w świetle, do których dostęp powinien odpowiadać warunkom określonym w § 101. 4. Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. 5. Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem. 6. Na dachu o spadku ponad 100% powinny być zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu."
  • Nie myl listopada z końcem grudnia. Nawet na początku grudnia bywają mrozy i śnieg. Ale święta jakoś od wielu lat są na plusie. I w dzień, i w nocy.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...