Skocz do zawartości

Studnia w rogu domu


Wiktor.dlu

Recommended Posts

Witam serdecznie, mam taki problem i szukam rozwiązania . Posiadam dosyć wąską działkę na której zaplanowaliśmy dom , plan budowy został zaakceptowany po czym okazało się że po wytyczeniu w rogu domu wychodzi studnia (6 kręgów)  . Zastanawiamy się co zrobić w takiej sytuacji czy przesuwać dom w planach ? Czy zasypać studnie ? Czy budować na studni (czy tak wogóle można)? Dziękuje za podpowiedzi , ewentualnie mogę dodać zdjęcia planu itp. 

Link do komentarza
  • Redakcja changed the title to Studnia w rogu domu

Jeżeli po konsultacji okaże się, że można budować, i tak studnię trzeba będzie zasypać i ustabilizować grunt do celów zrobienia posadowienia. Taka studnia po zasypaniu materiałem przepuszczalnym znakomicie odwadnia działkę. Ja bym ja częściowo wykorzystał ewentualnie. Na jakiej głebokości jest woda? Tak z ciekawości zapytam.

Link do komentarza

Czyli sugeruje Pan żeby budować się na studni tylko zasypać ja materiałem przepuszczalnym ? Studnia to 6 kręgów metrowych 3,5 jest zalane wodą .  Czy nie lepiej poprostu przesunąć dom i nie ryzykować studni pod domem ? 

Jeszcze jest koncepcja żeby wyciągnąć studnie i przenieść w inne miejsce , lub zrobić pod domem studnie z okienkiem na zewnątrz . 

Link do komentarza

Widziałem kilka poniemieckich domów ze studnią w piwnicy - w dwóch nawet były czynne. 

A może takie rozwiązanie - rura w wodę, a powyżej zasypać grubymi kamieniami. Będzie woda i będzie stabilizacja przy fundamentach. 

W zasadzie jeśli są kręgi, to one już stabilizują grunt (chyba że w złym stanie) - wtedy nie trzeba zasypywać studni, może tylko jakąś pokrywę betonową, stalową lub choćby z grubych desek. 

Woda ze studni przyda się np. do podlewania ogrodu. 

Link do komentarza

W związku z powyższym nasuwają mi się pytania  , jaką rure zastosować ,czy to ma funkcjonować na zasadzie połączenia z pompą hydroforową ?  rura ma być wbita w dół studni ? na środku kręgu czy przy ściance . Czy jeżeli zasypiemy grubymi kamieniami to nie podniesie poziomu wody ? Co z odwodnieniem ? Co z wilgocią w domu w takim przypadku ?

Czy wcześniej zasięgnąć opini geologa czy wystarczy architekt-kierownik budowy ? 

Czy muszę to zgłaszać do jakiegoś urzędu ? 

 

Link do komentarza
4 godziny temu, Wiktor.dlu napisał:

dom nie będzie posiadał piwnicy 

Studnię trzeba co kilka lat wyczyścić - chyba że sie wbijesz w źródło rurą.

Chyba musisz zapytać o szczegóły studniarza.

Z drugiej strony 6 kręgow to 3 m. Więc to chyba jednak woda gruntowa - piszę chyba, bo różnie bywa.

Ale skoro jest  tak płytko - to powinna być gdzieś obok też - to możesz tą studnie zasypać i wykopać gdzieś obok nową, jak ci zależy na wodzie.

 

napisałeś 6 kręgów - to jest do wody, czy do dna - ile jest do lustra, a ile do dna wymiaru?  

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli te roboty są równie dokładne, jak Twoje posługiwanie się językiem polskim, to żadna reklama nie pomoże...           Te same balkony??? Czyżby zmienił się właściciel firmy?      
    • Po pierwsze zastanów się skąd się ta para bierze i którędy przechodzi. Uważasz, że przechodzi przez strop? Pewnie jak czajnik włączysz na herbatę. Pytałem z czego ten strop, ale olałeś pytanie i odpowiedzi nie dajesz.  Sorry, ale skoro wiesz lepiej to działaj jak chcesz.
    • Zawsze myślałem, że ideą ocieplenia stropu jest PAROPRZEPUSZCZALNOŚĆ, czyli membrana pierwsza, warstwa wełny (w nowych rozwiązaniach aż dwie warstwy wełny: jedna między krokwiami, druga pod krokwiami na specjalnych wieszakach), obowiązkowa szczelina wentylacyjna 2,5 - 3 cm, membrana druga, blachodachówka. Czy pełne deskowanie nie zakłóca tej paroprzepuszczalności? Piszę o tym, bo mieszkam domu szeregowym i na I piętrze w przedpokoju mamy strasznie zimno, mimo sporego grzejnika żeliwnego, toteż docieplenie strychu to dla mnie priorytet. Kolega Redaktor wspomniał o przypadkach uszkodzenia więźby po zastosowaniu wełny między krokwiami. Czy ktoś z sz. Kolegów ma jakieś podobne doświadczenia? Czy to przypadkiem nie wynika w 100 % z podstawowego błędu jakim jest pominięcie szczeliny wentylacyjnej?   I druga sprawa: co jest tańsze: ocieplenie dachu wełną, czy stropu? Zaznaczam, że obie ww. czynności chcę wykonać sam na podstawie filmów instruktażowych i poradników producentów.   Maciek Linki: www.isover.pl/porady/jak-prawidlowo-ocieplic-poddasze infodeweloper.pl/jak-prawidlowo-ocieplic-poddasze-welna-mineralna-kompletny-poradnik-krok-po-kroku
    • Cześć, Mam problem z plamami po malowaniu na płytach karton gips. Pojawiły się na suficie i ściance coś jakby plamy. Tak właściwie wyskoczyły one po "podmalowaniu" farbą uzupełnień pęknięć akrylem. Przed samym malowaniem ściany były gruntowane i nałożone 3 warstwy farby, głównie wałkiem. Nie było plam, wyskoczyły one po ponownym malowaniu tam gdzie poprawiałem pęknięcia gk. Próbowałem już pojawiające się plamy zakryć przy wykorzystaniu szlifowania papierem ściernym, ponownym gruntowaniem miejscowym i na nowo malowaniu tych miejsc. Niestety za każdym razem pojawiają się widoczne plamy.    Zastanawiam się czy jeśli zagruntuje całość powierzchni ściany i pomaluje na nowo to uda się to poprawić? Ewentualnie jakie rozwiązanie spróbować 
    • Witam wszystkich te balkony od początku  do konca to moja robota  w razie pytań doradze 698 028 376  pracuje tylko na terenie  Małopolski. Okucia w łuku wyginam na wymiar na warsztacie i wysyłam kurierem lub odbiór osobisty. Podłorze  wykonuje z mębramy Protan którą zgrzewam do blachy hps 200. 20241031_114903.heic 20240606_123312.heic 20240229_162709.heic 20230727_182717.heic 20230215_150931.heic 20230331_172215.heic 20240327_160716.heic 20231010_122920.heic
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...