Skocz do zawartości

Działka. Budowa


Gość

Recommended Posts

Napisano

Dzień dobry

Chciałbym aby ktoś wytłumaczył mi tak na "chłopski rozum" jak mam zrozumieć MPZP mojej działki. Otóż posiadam działkę 1000m2 w MPZP po rozszyfrowaniu legendy wychodzi, że jest to Tereny zabudowy zagrodowej. W akcie notarialnym pisze, że jest to działka zagrodowo, mieszkaniowo, usługowa. Za to w księdze wieczystej widnieje zapis Gruty Orne. Kompletnie nie wiem jak mam to wszystko rozumiem, może ktoś wytłumaczy mi ten urzędowy bełkot, ja jestem tylko prostym człowiekiem. W przyszłości chciałbym postawić tam dom jednorodzinny, czy jest wogole taka możliwość?

Pozdrawiam

Napisano

Dziękuję za zainteresowanie się moim tematem. Przyznam, że jestem w tym temacie kompletnie zielony. W internecie również ciężko znaleźć jednoznaczne odpowiedzi.

Znalazłem trochę dokładniejszy MPZP. Więc tam moja działka jest opisana jako (MRj) Tereny zabudowy zagrodowej z mieszkaniowo-usługową. Czyli mam rozumieć, że nie będąc rolnikiem mogę nie dostać pozwolenia na budowę?

Napisano

Jaki dokładnie zapis obowiązuje w takim razie konkretnie dla tego obszaru? Jeżeli przewidziana jest zabudowa wyłącznie zagrodowa to szanse dla nie-rolnika są marne. Natomiast określenie mieszkaniowo-usługowa otwiera pole do interpretacji. Mieszkaniowo-usługowa, czyli na działce dopuszczona jest zabudowa mieszkaniowa tylko w połączeniu z usługami, czy może dopuszczamy zarówno zabudowę mieszkaniową, jak i usługową?

Wszystko zależy od tego na ile dokładne są te zapisy. Niedawno poruszany był podobny temat:

 

Napisano

Dokładnie jest opisana jako (MRj) Tereny zabudowy zagrodowej z mieszkaniowo-usługową. Taki sam zapis widnieje w akcie notarialnym. Widocznie wcześniej trafiłem na nieaktualny MPZP. Czyli mam rozumieć, że w takiej sytuacji to "Mieszkaniowo-usługowa" daje mi możliwość uzyskania pozwolenia na budowę nie będąc rolnikiem?

Napisano (edytowany)

O wyjaśnienie tego rodzaju wątpliwości należy pytać w gminie, która przyjęła MPZP - na podstawie fragmentu zapisów nie można ocenić, jak interpretować cytowane zapisy.  To urząd jest uprawniony do interpretacji wlasnych zapisów - można zwrócić się z zapytaniem na piśmie. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Napisano

Będę musiał skontaktować się z urzędem gminy. Ze względu na covid jest to bardzo utrudnione.

Przesyłam zdjęcie z MPZP 

Polish_20210128_190057924.jpg

  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Dnia 28.01.2021 o 12:11, Użytkownik 01 napisał:

Za to w księdze wieczystej widnieje zapis Gruty Orne.

Zapisy w księdze wieczystej nie są podstawą do prawa zabudowy. Tym bardziej że jest aktualny plan miejscowy.

On zwykle dokładnie opisuje, jak może być zagospodarowana dana działka.

Dnia 28.01.2021 o 18:02, Użytkownik 01 napisał:

Dokładnie jest opisana jako (MRj) Tereny zabudowy zagrodowej z mieszkaniowo-usługową.

Jeżeli tak pisze, to wg mnie literka z ogranicza prawo zabudowy do zagrodowej z mieszkaniową-usługową. Gdyby był zamiast  litery z przecinek, byłoby altenatywnie - literka z wskazuje na nakaz łączenia funkcji.

Jednak jest pewne ale - ten nakaz jest do dziwny, bo co z osobami, które chą tylko zagrody?

A więc ja bym jednak zasięgnął zdania odnośnego prawnika, a i w gminie, co oni przez to rozumią. 

Prawo budowlane zrobiło się u nas powikłane i jest pełne furtek do interpretacji - niestety. Może być różnie to interpretowane.

Warto też zobaczyć, co tam stoi, co sie buduje obok!

Napisano

Zenek

Owszem jest to na tyle powikłane, że nawet w gminie nie do końca wiedzą jak to interpretować.

Ale kontaktowałem się z gminą i twierdzą, że nie powinno być problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Aczkolwiek polecają udać się do starostwa i tam się upewnić.

W gminie wyjaśnili, że wszystko zależy od klasy gleby i tego dopisu (mieszkaniowo usługowa J). Gdyby było w MPZP samo RM (zagrodowa)  to nie miałbym szans na uzyskanie pozwolenia jako nie rolnik. Jako że jest to teren RMJ (zagrodowo mieszakniowo itd...) to mam takie prawo pod warunkiem, że klasa gleby jest IV lub V. Gdyby klasa gleby była wyższa od I do III to nawet mimo RMJ nie miałbym prawa się tam budować.

Podsumowując teoretycznie nie powinno być problemu z budową, aczkolwiek w praktyce może być różnie. Na przyszłość przestrzegam przyszłych nabywców aby uważali na oferty działek i dokładnie wszystko sprawdzali w starostwie i gminie

Napisano
3 godziny temu, Użytkownik 01 napisał:

Ale kontaktowałem się z gminą i twierdzą, że nie powinno być problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Napisałeś wczesniej, że masz działkę. Jeśli tak - to jeden problem z głowy. Nie masz wyboru. ma to swoje plusy i minusy :12_slight_smile:

Jednym z plusów jest to, że teraz pozostało ci tylko sprawdzić konkretnie pozwoleniem, czy dadzą ci na to mieszkaniowe-usługowe, bo tego chcesz - prawda.

Zycze powodzenia i myślę że ci dadzą :12_slight_smile:

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...