Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Działka. Budowa


Recommended Posts

Dzień dobry

Chciałbym aby ktoś wytłumaczył mi tak na "chłopski rozum" jak mam zrozumieć MPZP mojej działki. Otóż posiadam działkę 1000m2 w MPZP po rozszyfrowaniu legendy wychodzi, że jest to Tereny zabudowy zagrodowej. W akcie notarialnym pisze, że jest to działka zagrodowo, mieszkaniowo, usługowa. Za to w księdze wieczystej widnieje zapis Gruty Orne. Kompletnie nie wiem jak mam to wszystko rozumiem, może ktoś wytłumaczy mi ten urzędowy bełkot, ja jestem tylko prostym człowiekiem. W przyszłości chciałbym postawić tam dom jednorodzinny, czy jest wogole taka możliwość?

Pozdrawiam

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najkrócej mówiąc jest to teren gdzie mogą powstać budynki mieszkalne oraz towarzyszące im budynki gospodarcze, ale tylko w ramach gospodarstwa rolnego. Osoba, która formalnie nie ma statusu rolnika może mieć poważny problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę na takim terenie. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie się moim tematem. Przyznam, że jestem w tym temacie kompletnie zielony. W internecie również ciężko znaleźć jednoznaczne odpowiedzi.

Znalazłem trochę dokładniejszy MPZP. Więc tam moja działka jest opisana jako (MRj) Tereny zabudowy zagrodowej z mieszkaniowo-usługową. Czyli mam rozumieć, że nie będąc rolnikiem mogę nie dostać pozwolenia na budowę?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki dokładnie zapis obowiązuje w takim razie konkretnie dla tego obszaru? Jeżeli przewidziana jest zabudowa wyłącznie zagrodowa to szanse dla nie-rolnika są marne. Natomiast określenie mieszkaniowo-usługowa otwiera pole do interpretacji. Mieszkaniowo-usługowa, czyli na działce dopuszczona jest zabudowa mieszkaniowa tylko w połączeniu z usługami, czy może dopuszczamy zarówno zabudowę mieszkaniową, jak i usługową?

Wszystko zależy od tego na ile dokładne są te zapisy. Niedawno poruszany był podobny temat:

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest opisana jako (MRj) Tereny zabudowy zagrodowej z mieszkaniowo-usługową. Taki sam zapis widnieje w akcie notarialnym. Widocznie wcześniej trafiłem na nieaktualny MPZP. Czyli mam rozumieć, że w takiej sytuacji to "Mieszkaniowo-usługowa" daje mi możliwość uzyskania pozwolenia na budowę nie będąc rolnikiem?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O wyjaśnienie tego rodzaju wątpliwości należy pytać w gminie, która przyjęła MPZP - na podstawie fragmentu zapisów nie można ocenić, jak interpretować cytowane zapisy.  To urząd jest uprawniony do interpretacji wlasnych zapisów - można zwrócić się z zapytaniem na piśmie. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 28.01.2021 o 12:11, Użytkownik 01 napisał:

Za to w księdze wieczystej widnieje zapis Gruty Orne.

Zapisy w księdze wieczystej nie są podstawą do prawa zabudowy. Tym bardziej że jest aktualny plan miejscowy.

On zwykle dokładnie opisuje, jak może być zagospodarowana dana działka.

Dnia 28.01.2021 o 18:02, Użytkownik 01 napisał:

Dokładnie jest opisana jako (MRj) Tereny zabudowy zagrodowej z mieszkaniowo-usługową.

Jeżeli tak pisze, to wg mnie literka z ogranicza prawo zabudowy do zagrodowej z mieszkaniową-usługową. Gdyby był zamiast  litery z przecinek, byłoby altenatywnie - literka z wskazuje na nakaz łączenia funkcji.

Jednak jest pewne ale - ten nakaz jest do dziwny, bo co z osobami, które chą tylko zagrody?

A więc ja bym jednak zasięgnął zdania odnośnego prawnika, a i w gminie, co oni przez to rozumią. 

Prawo budowlane zrobiło się u nas powikłane i jest pełne furtek do interpretacji - niestety. Może być różnie to interpretowane.

Warto też zobaczyć, co tam stoi, co sie buduje obok!

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zenek

Owszem jest to na tyle powikłane, że nawet w gminie nie do końca wiedzą jak to interpretować.

Ale kontaktowałem się z gminą i twierdzą, że nie powinno być problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Aczkolwiek polecają udać się do starostwa i tam się upewnić.

W gminie wyjaśnili, że wszystko zależy od klasy gleby i tego dopisu (mieszkaniowo usługowa J). Gdyby było w MPZP samo RM (zagrodowa)  to nie miałbym szans na uzyskanie pozwolenia jako nie rolnik. Jako że jest to teren RMJ (zagrodowo mieszakniowo itd...) to mam takie prawo pod warunkiem, że klasa gleby jest IV lub V. Gdyby klasa gleby była wyższa od I do III to nawet mimo RMJ nie miałbym prawa się tam budować.

Podsumowując teoretycznie nie powinno być problemu z budową, aczkolwiek w praktyce może być różnie. Na przyszłość przestrzegam przyszłych nabywców aby uważali na oferty działek i dokładnie wszystko sprawdzali w starostwie i gminie

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Użytkownik 01 napisał:

Ale kontaktowałem się z gminą i twierdzą, że nie powinno być problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Napisałeś wczesniej, że masz działkę. Jeśli tak - to jeden problem z głowy. Nie masz wyboru. ma to swoje plusy i minusy :12_slight_smile:

Jednym z plusów jest to, że teraz pozostało ci tylko sprawdzić konkretnie pozwoleniem, czy dadzą ci na to mieszkaniowe-usługowe, bo tego chcesz - prawda.

Zycze powodzenia i myślę że ci dadzą :12_slight_smile:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...