Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano

Witam

Mam piwnicę w starej kamienicy. w piwnicy częściowo jest klepisko a częściowo są stare cegły na podłodze, a częściowo jakaś wylewka betonowa. Piwnica wilgotna ale nie gromadzi się woda. Przez okienko uliczne przy silnych ulewach wpada trochę wody która wsiąka przez cegły do gruntu. Nie ma możliwości zaślepienia czy przykrycia okienka bo to jedyna wentylacja, daszku też nie można zrobić nad okienkiem bo jest witryna sklepowa. Jedynym rozwiązaniem to zrobienie rynny w okienku piwniczym w samej piwnicy i spust do wiadra/zbiornika chyba że ktoś ma inny pomysł. 

Ostatnio lekko zaczęła pojawiać się biała pleśń (na rękawicach które leżały i na wiszących lampach; zdjęcie lamp w załączniku) dlatego zastanawiam się aby zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu poprzez posadzkę.

Chcę zrobił podłogę/posadzkę tylko nie jestem pewien jak. Jeżeli wyleję posadzkę betonową z podwójną folią pod spotem to woda będzie stać, myślałem żeby zrobić betonowe płytki chodnikowe posadowione na piasku lub piasku z cementu. 

Informacyjnie wysokość ok 250cm; całość poniżej gruntu ściany kamień i cegła, posadzka mieszana, strop cegła, wentylacja przez 3 otwory fi80 w drzwiach oraz okienko piwniczne wymiary 25x45cm(wymiar okienka w chodniku).

 

Jak radzicie?

WhatsApp Image 2020-08-06 at 09.39.09 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-08-06 at 09.39.09.jpeg

WhatsApp Image 2020-08-06 at 09.39.09 (3).jpeg

WhatsApp Image 2020-08-06 at 09.39.09 (2).jpeg

WhatsApp Image 2020-08-06 at 09.42.24.jpeg

Napisano

Dzień dobry,

 

możemy zarekomendować rozwiązanie:

1. usunąć to, co jest obecnie,

2. zrobić podbudowę z chudego betonu (np. B10),

3. wykonać hydroizolację - tu polecamy hydroizolację mineralną - webertec Superflex D3 (https://www.pl.weber/hydroizolacje/hydroizolacje-mineralne/webertec-superflex-d3) - malowanie dwukrotne. Przy aplikacji hydroizolacji, na styku ścian i chudziaka należałoby wkleić taśmy uszczelniające weber.tec uni 120/70,

4. na tak zabezpieczoną podbudowę wylać jastrych np. weber.floor 1000 (https://www.pl.weber/systemy-podlogowe/jastrychy-cementowe/weberfloor-1000)

 

Pozdrawiamy i zapraszamy do kontaktu

Napisano (edytowany)

Izolacja podłogi nie rozwiąże problemu wilgoci, jesli będzie przenikać ona przez fundamenty,  ściany, na których nie ma hydroizolacji. Dom stary, jeszcze ze  sklepienia łukowym  zatem prawdopodonnie wymaga kompleksowego osuszenia i utworzenia izolacji przeciwwilgociowej.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Napisano

Dziękuję za zainteresowanie

Nie jestem specjalistą w tej branży ale z tego co się orientuję, to nadmierne wysuszenie piwnic w szczególności  w starych kamienicach skutkuje rozpadem się cegieł w sklepieniach. Dlatego zacząłem się zastanawiać nad "odtworzeniem" posadzki ceglanej, a jako że cegły klinkierowe to drogi interes myślałem nad betonowymi płytkami chodnikowymi. Jak dla mnie wilgoć się zmniejszy ale nie na tyle by zagrozić mikroklimatowi.  

Na chwilę obecną nie ma finansowej możliwości aby zrobić gruntowną izolację pionową i poziomą całych piwnic. Chcę tylko doprowadzić tę jedną do stanu użyteczności.

Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić :D

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...